Україну чекає осінь відставок і протестів?

Початок осені. Протести в Харкові за відставку Табачника Копирайт изображения unian
Image caption Початок осені. Протести в Харкові за відставку Табачника

В нинішній унікальній для України ситуації, коли і влада, і опозиція мають низький рейтинг підтримки населення, а пропрезидентські сили до того ж втрачають і міжнародний авторитет унаслідок переслідування опозиції, влада, скоріш за все, шукатиме шляхи посилення своїх позицій.

Зокрема, за рахунок кадрових відставок, як в уряді, так і на місцях.

З цим погоджуються як представники влади, так і опозиції. Про це активно говорять політологи.

Осінь - пора відставок?

Співзасновник дослідницького центру "Перша рейтингова система" Михайло Басараб сказав BBC.ua, що від президента слід очікувати певного оновлення – але не обов'язково позитивного, – зокрема, промовистих і символічних кроків.

"Очікуються серйозні кадрові відставки. І навіть кілька сенсаційних. Це можливе усунення міністра Дмитра Табачника, про що багато говорять. Певні кроки будуть, скоріш за все, зроблені в силовому блоці. Можливе переміщення голови СБУ Валерія Хорошковського в більш прийнятне для нього середовище – до фінансово-економічного сектору. А його місце посяде один із старих кадрів – екс-заступник голови СБУ Володимир Сивкович",- твердить Михайло Басараб.

Напередодні чимало ЗМІ поширило інформацію про можливу відставку Дмитра Табачника, посилаючись на заяви журналістам голови Адміністрації президента Сергія Льовочкіна. Виявилося, що він таки сказав про можливість усунення міністра освіти і науки, але додав, що невідомо, коли це станеться.

Зі свого боку, представники опозиції називають можливі осінні відставки політичною грою.

Член фракції НУНС Анатолій Матвієнко сказав в інтерв'ю BBC.ua, що це робитиметься, аби посилити пропрезидентську владу і групи впливу всередині Партії регіонів.

"Це все будуть технологічні речі. Адже середовище в оточенні президента неоднорідне. Будуть спроби цементувати різні сектори, визначатися – хто ближче до Януковича, оскільки існує серйозна конкуренція. Але все це політична гра", - каже Анатолій Матвієнко.

Досить обережно коментують відставки у провладних силах.

Член фракції Партії регіонів Василь Горбаль в інтерв'ю BBC.ua не став говорити про конкретні зміни в Кабміні, але висловив переконання, що такі будуть серед губернаторів, особливо на тлі ситуації в регіонах.

"Відставки будуть. Особливо на рівні губернаторів, беручи до уваги підготовки регіонів до ухвалення бюджету",- каже регіонал.

Пенсійна реформа – камінь спотикання

Вже з початком сесії Верховної Ради, яке відбудеться 6 вересня, пенсійна реформа, скоріш за все, знову стане предметом протистояння. Напередодні агенція "Інтерфакс Україна" з посиланням на джерело у парламенті повідомила, що спікер Володимир Литвин пообіцяв, що не підпише закон, ухвалений ще 8 липня, аби надіслати його Януковичу, доки Рада не здійснить кілька необхідних процедур.

Регіонал Василь Горбаль сказав BBC.ua, що саме Пенсійна реформа є найбільш незручним питанням, посилаючись на те, що навіть відповідальний за реформу віце-прем'єр уряду Азарова Сергій Тігіпко влітку жодним чином не коментував, що з нею відбувається.

А політолог Михайло Басараб заявив BBC.ua, що наполягання влади для доведення реформи до логічного кінця залежатимуть від переговорів з МВФ.

"Якщо Україну чекатимуть економічні випробування і вона змушена буде звертатися по фінансову допомогу, то влада, пропри непопулярність Пенсійної реформи, буде змушена піти на поступки МВФ. Можливо, зробивши сильний соціальний крок в іншій галузі",- твердить політолог.

Чи буде протестна осінь?

В Центрі імені Разумкова BBC.ua сказали, що, згідно з останніми опитуваннями, 49% опитаних висловили готовність взяти участь у протестних санкціонованих мітингах і демонстраціях.

Ще раніше партія "Батьківщина" Юлії Тимошенко обіцяла масові виступи, особливо на тлі судового процесу над екс-прем'єром і Юрієм Луценком.

Представники Партії регіонів припускають, що ці акції залежатимуть від консолідації сил опозиції, і не вірять, що це відбудеться.

Член фракції НУНС Анатолій Матвієнко сказав BBC.ua, що протестні настрої наростають і альтернативою для влади може бути посилення авторитаризму і перехід до диктатури.

А політолог Михайло Басараб переконаний, що хоча опозиція прагне мобілізувати свої зусилля і провести масові протестні акції, навряд чи можна очікувати результативних заходів, оскільки суспільство цієї осені, на думку експерта, ще не дозріло до масових протестів.

Більше двох третин людей, вважає пан Басараб, не готові підтримати того чи іншого політичного лідера.

Новини на цю ж тему