Путін: Україна втрачає "ексклюзивність"

nordstream Копирайт изображения AP
Image caption Відкриваючи Північний потік, Путін та Міллєр говорили про Україну

Російський прем’єр Владімір Путін заявив, що із запуском "Північного потоку" Україна вже не зможе користуватися своїм виключним транзитним статусом.

Під час церемонії запуску технологічного газу у першу гілку газогону "Північний потік", що відбувалася у Виборгу, Владімір Путін заявив, що із початком роботи трубопроводу, що запланований на жовтень-листопад, в України "не буде спокуси скористатися зі свого транзитного становища". За словами російського прем’єра, як тільки Київ "втратить цей ексклюзив, україно-російські газові стосунки набуватимуть більш цивілізованого характеру".

Напередодні пан Путін також заявив, що за допомогою "Північного потоку" Росія поступово звільняється від "диктату транзитних країн".

Крім того, запускаючи першу гілку "Північного потоку", потужність якої становить 27,5 мільярда кубометрів газу, російські урядовці заявили про плани подальшого збільшення потужності газогону. Зокрема, російський віце-прем'єр Ігорь Сєчін заявив, що третя нитка газопроводу "Північний потік" має право на існування.

"Обговорюємо це питання. Але, напевно, будемо дивится, що можна тут зробити. У світлі тих проблем, що обговорювались, вона (третя гілка) має право на існування", - заявив Ігорь Сєчін.

Свою думку щодо поточної ситуації у газових стосунках між Києвом та Москвою озвучив і керівник "Газпрому" Алєксєй Міллєр. Він твердить, що Україна одержує газ за такою ж ціною, як і споживачі у Німеччині. А з німецькими партнерами, мовляв, "Газпром" має спільні магістральні газопроводи, яких не має з Україною.

"Наші українські колеги сіли в потяг під назвою "Дешевий російський газ", не знають, на якій станції вийти, і не знають, що можуть заїхати в глухий кут", - заявив Алєксєй Міллєр.

Газогін "Північний потік" завдовжки у 1224 кілометри має з’єднати балтійське узбережжя Росії із Німеччиною. Передбачається, що друга гілка газогону матиме пропускну потужність у 27,5 мільярда кубів газу, відтак, загалом новим газопроводом можна буде транспортувати до 55 мільярдів кубів газу на рік.

Нині близько 80 відсотків російського газового експорту проходить через українські трубопроводи. Цього року Росія має транспортувати територією України до 112 мільярдів кубометрів газу. Це удвічі більше, ніж загальна проектна потужність "Північного потоку".

Це дозволяє українським оглядачам говорити про те, що Росії не так швидко вдасться відійти від "диктату транзитних держав", як про це заявляють російські керівники.

З іншого боку, експерти кажуть про те, що попит на російський газ, а відтак і на його транспортування до Європи, може скоротитися через низку причин.

Ідеться про загальноєвропейські плани зменшити використання традиційних джерел енергії, скорочення попиту на паливо через економічну кризу, надходження на європейський ринок газу із альтернативних джерел, зокрема, скрапленого та сланцевого газу. За таких умов "Північний потік" дійсно може скласти конкуренцію українській газотранспортній системі.

Новини на цю ж тему