НАТО згортає місію в Лівії

Андерс Фог Расмуссен Копирайт изображения AFP
Image caption Генеральний секретар прибув до Тріполі на переговори з керівництвом нової влади Лівії

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен прибув до Тріполі перед тим, як альянс офіційно припинить збройні операції в Лівії.

Пан Расмуссен запропонував новій владі Лівії допомогу альянсу в питанні безпеки і переходу до демократії, повідомило агентство AFP.

Минулого тижня Рада Безпеки ООН одностайно проголосувала за припинення міжнародної військової операції у Лівії через сім місяців після її початку.

У березні цього року Рада Безпеки дала дозвіл на вживання "всіх необхідних заходів" для захисту мирного населення від війська колишнього лідера Каддафі.

Генеральний секретар НАТО назвав операцію альянсу в Лівії "однією з найуспішніших історії НАТО".

Місію було розпочато 19 березня, коли сили полковника Каддафі наблизилися до міста Бенгазі, що утримувалося повстанцями.

Місія завершена

В загальному заліку, військові літаки США здійснили більш ніж 26,000 бойових вильотів, серед них 10,000 бомбардувань. Під час операції було знищено більше 1000 танків, транспортних засобів та одиниць зброї, а також командно-керівну систему полковника Каддафі.

За словами пана Расмуссена, військовим силам НАТО вдалося попередити масові вбивства та врятувати тисячі життів.

"Ми створили умови, за яких народ Лівії може самостійно визначити своє майбутнє", - додав пан Расмуссен.

Хоча НАТО офіційно оголосить про припинення своєї військової місії, проте західні держави, скоріше за все, ще довго будуть надавати Лівії підтримку, каже кореспондент Бі-Бі-Сі Джонатан Біл.

Рада Безпеки ООН прийняла рішення завершити місію НАТО в Лівії, незважаючи на прохання з боку Національної перехідної ради (НПР) продовжити військову операцію.

Посол Лівії в ООН заявив, що НПР потрібен ще деякий час для оцінки її безпекових потреб і ризиків. Однак дипломати заявили, що мандат на захист цивільного населення виконано, і надання подальшої підтримки у питаннях безпеки має обговорюватися окремо.

На території країни залишиться невелика група військових радників, що надаватимуть підтримку Національній перехідній раді. Американські та британські експерти також роблять все можливе, аби зброя, що лишилася після військової операції, не потрапила "не в ті руки".

Новини на цю ж тему