Україна утримує високий рівень людського розвитку за рахунок освіти

протести Копирайт изображения UNIAN
Image caption Навіть наявність роботи не убезпечує українців від бідності

Згідно із останнім рейтингом "Людського розвитку", що його розраховує ООН, Україна зберегла місце серед країн із високим рівнем розвитку, хоча показники тривалості життя та рівня доходів на душу населення залишаються низькими.

У цьогорічному дослідженні Україна посіла 76 місце серед 187 країн світу. Минулого року Україна посідала 69 місце серед 169 країн світу. Але цього року ООН вирішила розширити список країн, що беруть участь у рейтингу, а також дещо відкоригувати методологію дослідження. Із урахуванням цього, за підрахунками ООН, Україна навіть поліпшила свій минулорічний результат, піднявшись на 3 сходинки.

Проте серед тих змін, що їх відтепер ООН враховуватиме у своїх дослідженнях "Людського розвитку", є і стан екології, і гендерна нерівність, і майнове розшарування.

Між Грузією та Маврикієм

Якщо відкоригувати український показник на різницю між доходами найбагатших та найбідніших українців, то він зменшиться майже на 10 пунктів - каже директор представництва ПРООН в Україні Рікарда Рігер:

"Україна належить до країн із високим рівнем людського розвитку. Водночас рівень України є нижчим за середній у групі країн із високим розвитком, і нижчим за середній рівень країн у Європі та Середній Азії. Якщо індекс людського розвитку скоригувати на майнову нерівність, то він зменшиться на 9,2%. Іншими словами, розрив між багатими та бідними в Україні, різниця між можливістю доступу до різних благ - освіти, медицини - є достатньо великим".

Українська влада робить все, аби побороти бідність, - каже представник Адміністрації президента Анатолій Максюта:

"Український уряд працює над зменшенням бідності, і за останні роки бідність в Україні скорочується. Разом із тим ми розуміємо, що якість соціального розвитку є недостатньою, бо ми бачимо, що частково це досягається за рахунок високих соціальних трансфертів, а їх обсяг часто перевищує можливості держави, що створює фіскальні дисбаланси, а це, у свою чергу, негативно спливає на економічний розвиток. Далі ми розраховуємо збалансувати соціальну політику із можливостями держави, а з іншого боку - зосередитися на створенні нових робочих місць, щоб доходи населення росли не стільки за рахунок бюджету, скільки за рахунок заробітної плати".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Майнове розшарування в Україні є суттєвим - вважають в ООН

Український ВВП стало зростає, - каже представник Адміністрації президента, - а це означає, що згодом Україна покращуватиме свій людський розвиток. Утім, як наголошує Анатолій Максюта, можливості для реформування, зокрема, і фінансові, стають більш обмеженими під час загальносвітової кризи.

Зростання ВВП не означає покращення життя

Водночас директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова вважає, що зростання ВВП не завжди означає покращення життя більшості громадян тої чи іншої країни.

Науковець звертає увагу на те, що традиційно досить висока позиція України у рейтингу "Людського розвитку" пояснюється високим рівнем освіти та її поширеністю, якщо залишити поза увагою якість цієї освіти та те, що перехід на 12-річну середню освіту математично покращив показник України. Натомість за іншими головними показниками, що формують рейтинг, - тривалістю життя, що є нижчою за середню у світі, та доходами на душу населення, - позиції України не так вражають:

"Високі темпи економічного зростання не є гарантією прогресу. Економічне зростання, що не пов’язане із якісними змінами, яке супроводжується хижацьким ставленням до ресурсів, забрудненням довкілля, несправедливим розподілом результатів, ніколи не призводило і не може призвести до покращення якості життя населення і розвитку людського потенціалу. Якщо ми подивимося, то Україна за тривалістю життя має 123 місце. За тривалістю навчання - 21 місце, із яким ми випереджаємо багато дуже розвинених країн. А за рівнем добробуту ми посідаємо 100 місце у світі, що також не є дуже добрим. Тобто, головна перевага України зумовлена все ще високим рівнем освіти населення, принаймні за кількісними характеристиками".

Індекс "Людського розвитку" розраховується ООН на основі даних про рівень та поширеність освіти в країні, тривалості життя, доходів на душу населення. Цього року у трійці лідерів рейтингу - Норвегія, Австралія та Нідерланди, які очолюють список країн із дуже високим рівнем "Людського розвитку". Серед колишніх радянських республік, до цієї групи належать лише три прибалтійські держави - Естонія (34), Литва (40) та Латвія (43).

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Україна належить до групи країн із високим рівнем "Людського розвитку", проте такі пост-радянські країни, як Білорусь (65), Росія (66), Казахстан (68) та Грузія (75) випереджають Україну. Крім того, Україна поступається Чорногорії, Боснії та Сербії, добробут яких підірвав конфлікт під час розпаду Югославії, а також Албанії.

Найгірший розвиток, за оцінками ООН, мають Бурунді, Нігер і Конго.

Новини на цю ж тему