США занепокоєні демократією в Україні - Клінтон

Клінтон у Вільнюсі Копирайт изображения AP
Image caption Клінтон у Вільнюсі висловила стурбованість демократією в пострадянських країнах

В Україні, Білорусі і Росії є, на думку адміністрації США, політв’язні, сказала сьогодні в Вільнюсі на міністерський конференції ОБСЄ державний секретар Сполучених Штатів Гілларі Клінтон.

"Інакше як на політично мотивоване в США не можуть дивитися на ув’язнення Юлії Тимошенко. Це викликає велике занепокоєння у Вашингтоні", - звернулася до учасників вільнюського саміту ОБСЄ Гіларі Клінтон.

Держсекретар США також дала оцінку політичним процесам в Білорусі. "Лише в 40 кілометрах від цього місця – Білорусь, - сказала пані Клінтон. - В цій країні правозахисники постійно переслідуються. Садять навіть за те, що допомагаєш жертвам гонінь".

Демократія в занепаді

В кулуарах вільнюської конференції кажуть про те, що Гілларі Клінтон має намір оприлюднити про нову програму США щодо підтримки і зміцнення демократії в цьому регіоні Європи.

Вона має намір провести дискусії і консультації з представниками України, Росії, партнерами з Литви і інших країн Євросоюзу щодо ситуації в регіоні, а також обговорити ситуацію в Білорусі з опозиційними лідерами цієї країни.

Держсекретар оцінила процес виборів в Росії як недемократичний і такий, що відбувся з порушенням свобод і прав людини.

На цей вислів Клінтон миттєво відреагував керівник російського МЗС Сергєй Лавров, який запропонував пані Клінтон краще слідкувати за виборами в США, а не за кордоном.

Тему України обговорюють не лише з трибуни саміту, але й під час двосторонніх перемовин і неофіційних консультацій.

Зокрема, Литва висунула пропозицію підтримки України в просуванні Києва до членства в Європейському Союзі. Відомо, що цю пропозицію вже підтримали партнери з інших країн Балтії і Півночі Європи, а також країни Вишеградської групи і Великобританія.

Зблизити Україну з ЄС

Зміст литовської пропозиції полягає в тому, щоб одночасно рухатися двома струменями – підтримати прагнення України набути членство в ЄС і під час цього процесу допомогти реалізувати демократичні реформи.

Вільнюс вважає помилкою, якщо Київ буде відштовхнутий від інтеграції в Європейський Союз.

Треба дивитися не лише на сьогоднішню ситуацію в уряді, сказав міністр закордонних справ Литви Аудронюс Ажубаліс, але на ті досягнення, які зробив український народ, і на те, який шлях вже вдалося подолати українському суспільству.

Після засудження колишньої прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко до семи років тюрми за перевищення службових повноважень під час укладення газових угод із Росією 2009 року низка європейських політиків закликали відкласти підписання угоди про асоціацію між ЄС та Україною. Парафування угоди про асоціацію, яка включає всеосяжну угоду про зону вільної торгівлі, заплановане на 19 грудня, коли в Києві має відбутися саміт Україна-ЄС.

Новини на цю ж тему