Costa Concordia: парадокси трагедії

Costa Concordia Копирайт изображения AP
Image caption Потоплення круїзного лайнера дало поживу для розмов забобонним людям про синдром п'ятниці, 13-го

"Неможливо повірити, що подібна катастрофа сталася із супероснащеним судном XXI століття", — майже в один голос заявляють експерти, слідчі, пасажири фатального круїзу і всі ті, хто бачив телерепортажі з місця події.

Комфортабельний і обладнаний за останнім словом техніки плавучий красень-хмарочос вагою 115 тисяч тонн й завдовжки 300 метрів зруйнував міф про неможливість затоплення подібного судна.

Не айсберг, як у випадку із "Титаніком" 100 років тому, а підводний гранітний риф спричинив 70-метрову пробоїну лівого борту Costa Concordia. На лайнері перебували 4 232 щасливих пасажири, які майже повірили, що мрія про середземноморський круїз стала для них реальністю. Внаслідок катастрофи, за останніми даними, шестеро людей загинули.

Чимдалі менше надії на порятунок 16 зниклих осіб.

У зв’язку зі складністю та неординарністю трагедії в Італії порушили одночасно три кримінальних справи. Після трьох днів розслідування катастрофи випливають на поверхню не стільки її таємниці, скільки парадокси.

Парадокс 1: відхилення від курсу

За навігаційними нормативами і сателітними показниками, круїзний лайнер не повинен був проходити так близько — 150 метрів — від берега. Безпечна відстань для суден подібних розмірів щонайменше 5 кілометрів від прибережної зони. Прокуратура міста Ґроссето і власник судна компанія Costa Crociere підтвердили, що командування лайнера одноосібно змінило курс, не погодивши його ні з береговою охороною, ні з керівництвом компанії.

Причини відхилення від курсу? Як пояснив капітан судна Франческо Скеттіно, він змінив маршрут, щоб наблизитися до острова Джильйо.

"Я хотів, щоб острів краще роздивилися туристи. Я і не помітив, що на навігаційній карті були позначені рифи", — сказав Скеттіно. Однак спочатку капітан заявляв, що ті нещасні гранітні скелі на карті взагалі не були нанесені.

Як з’ясувалося із розповідей мешканців острова Джильйо, круїзні судна часто наближаються до берега і дають символічний гудок, ніби вітання островитянам.

Для невеличкого острова, де взимку налічується тисяча душ, це стало гарною традицією. "Але наблизитися так близько, і вночі - це просто безумство", – кажуть місцеві жителі.

Парадокс 2: поведінка екіпажу

Нещасної п’ятниці 13 січня були чудові погодні умови і спокійне море, тож завдяки радарній системі судна із командної кабіни мона було помітити наявність підводних рифів навіть вночі. У цьому переконані італійські фахівці, які виключають і технічну аварію на судні, про що спочатку повідомляло командування переляканим пасажирам.

Про надзвичайну ситуацію на лайнері першими дізналися карабінери на березі. Їм дзвонили пасажири судна, що вже йшло на дно. Потім берегова охорона чотири рази контактувала із командуванням лайнера і чотири рази отримали відповідь: "Маємо проблеми з електрогенератором. Працюємо, щоб його полагодити".

Жодного слова від екіпажу про удар об скелю і тим більше про пошкодження судна.

Парадокс 3: запізніла тривога

Сигнал тривоги пролунав дуже пізно, через годину після того, як сталося зіткнення із рифом. А операцію з порятунку та евакуації людей на борту лайнера свідки називають вкрай недбалою і хаотичною.

Члени персоналу, більшість азійського походження, сварилися між собою і не могли пояснити ні англійською, ні італійською мовами, як рятуватися і що робити.У всіх перед очима пролетіли кадри із фільму "Титанік", коли один в одного відбирали рятувальні жилети і будь-якою ціною першими намагалися заскочити у шлюпку.

Евакуювати 4 тисячі людей за дві години вночі у надзвичайній ситуації на морі – це надто складна справа, кажуть працівники служби цивільної оборони. Тому на загал операцію з порятунку вони називають вдалою.

Парадокс 4: дивний капітан

Копирайт изображения Reuters
Image caption Капітан лайнера - під арештом

Разом з першими шлюпками близько опівночі причалив до берега і капітан, тоді як на судні ще залишалися понад 200 осіб. Серед них були новонароджені, жінки й інваліди. Однак діставшись землі, командир корабля заявив слідчим і журналістам, що врятували всіх людей.

Як повідомили слідчим офіцери берегової охорони, вгледівши капітана на скелі, вони закликали його повернутися на судно, вказуючи на безвідповідальність і неприпустимість такої поведінки. Як повідомив прокурор міста Ґроссето Франческо Верузіо, капітана заарештували відразу, оскільки були підозри, що після втечі з корабля він міг втекти взагалі з Італії.

Єдине правильне рішення, яке ухвалив командир, це те, що наприкінці фатального турне скерував уже пошкоджене судно до острова. Завдяки цьому маневру вдалося уникнути катастрофічної кількості жертв, переконані експерти і пасажири.

Причина трагедії: людський фактор

Перелічені подробиці вказують на те, що причиною затоплення Costa Concordia стала людська недбалість і безвідповідальність. А версію якихось технічних аномалій, принаймні на сьогодні, слідство відкидає.

"Затоплення корабля спричинила людська помилка і недотримання правил", – заявив у понеділок журналістам президент компанії Costa Crociere П’єрлуїджі Фоскі. Компанія-власник таким чином дистанціювалася від свідчень свого підлеглого, 52-річного капітана Франческо Скеттіно.

Із новими свідченнями і подробицями справи його становище погіршується: командира обвинувачують у неумисному вбивстві кількох людей, у затопленні лайнера і втечі із судна.

Погані прикмети

Багато врятованих туристів розповідали, що це був перший і останній круїз у їхньому житті.

Іноземні пасажири нарікали на італійську неорганізованість і недбалість.

Однак навігаційні експерти і ветерани моря запевняють, що не слід ототожнювати трагічний епізод з усім морським транспортом Італії. Круїзні лайнери, сконструйовані в Італії, славляться не лише комфортом і дизайном, а й передовими технологіями щодо їхньої безпеки і надійності.

"Ці кораблі дуже складні і водночас делікатні машини, — пояснив виданню La Repubblica менеджер морської структури, який попросив не називати імені. – Судна регулярно проходять суворий технічний контроль, однак ніщо не може передбачити поведінку людини, особливо коли вона покликана керувати морським гігантом понад 100 тисяч тонн".

Для забобонних спостерігачів трагічний кінець Costa Concordia пов’язаний насамперед із невдалим початком.

У 2005 році, коли судно-велетень вперше спустили на воду, традиційна пляшка із шампанським після влучення в борт корабля не розбилася. Це була перша погана прикмета.

Новини на цю ж тему