Протест Вікіпедії вплинув на американських політиків

Протест проти антипіратського законодавства в США Копирайт изображения AFP
Image caption Противники законопроекту вийшли і на вулиці у США

Вісім американських конгресменів вирішили не підтримувати законопроекти по боротьбі з піратством після численних протестів Інтернет-сайтів у США.

18 січня англомовна Вікіпедія не працювала на знак протесту проти антипіратських законопроектів у США Stop Online Piracy Act (SOPA) та Protect Intellectual Property Act (PIPA), які найближчим часом розглядатимуться у Конгресі США.

Відвідувачів, які намагалися відкрити будь-яку сторінку сайту, зустрічав темний екран з написом: "Уявіть собі світ без свободи знань".

До протесту в онлайн також приєдналися соціальний сайт новин Reddit та блог Boing Boing. Сайт Google працював, але його користувачі в США бачили його у чорній рамці.

Сайт аукціонів Craiglist, перш ніж відкрити доступ до ресурсу, закликав всіх користувачів написати своїм конгресменам про незгоду із законопроектом. Своєю чергою сайт мікроблогів Twitter утримався від участі в цій акції.

У Палаті представників США запевняють, що законопроект SOPA має на меті зупинити потік прибутків, які наразі отримують власники піратських вебсайтів. Завдяки законопроекту, власники контенту та уряд США зможуть у судовому порядку вимагати закриття інтернет-ресурсів, які займаються піратством.

Протест сенаторів

Однак зараз двоє сенаторів і співавторів законопроекту Pipa - Марко Рубіо від штату Флорида і Рой Блант від штату Міссурі - відмовилися його підтримувати.

Досі вважалося, що Сенат схвалить Pipa, але після рішення сенаторів Рубіо і Бланта передбачити долю законопроекту складно, повідомляє вашингтонський кореспондент Бі-бі-сі Джонні Даймонд.

Image caption Англомовна версія Вікіпедії 18 січня не працювала

Марко Рубіо - один з найвпливовіших конгресменів від Республіканської партії, багато хто вважає, що він може стати кандидатом у віце-президенти.

18 січня, у день протесту інтернет ЗМІ, конгресмени як від Республіканської, так і від Демократичної партій стали відмовлятися підтримувати законопроекти по боротьбі з піратством.

У Сенаті законопроект Pipa тепер не знаходить підтримки у республіканця Орріна Хатча від штату Юта і демократа Бена Кардіна від Меріленду.

Свою думку щодо законопроекту Sopa в палаті представників змінили республіканці Бен Куєл з Арізони, Лі Террі з Небраски і Деніс Росс з Флориди, а також демократ Тім Холден.

Реакція Білого дому

Американська асоціація кіно підтримує обидва законопроекти і критикує Вікіпедію та інші сайти, що почали цю кампанію.

Торгова палата США також переконана, що критики законопроектів перебільшують їх можливі наслідки.

Навіть якщо Конгрес США схвалить ці законопроекти, президент Барак Обама може накласти на них вето.

14 січня Білий дім оприлюднив заяву, в якій став на бік противників нового законодавства.

"Хоч ми і вважаємо, що онлайн-піратство з боку закордонних веб-сайтів становить собою істотну проблему, що вимагає серйозної реакції з боку закону, ми разом з тим не підтримуємо законодавчі ініціативи, що скорочують свободу слова, що підвищують загрози кібербезпеці або ускладнюють функціонування динамічної, інноваційної глобальної мережі інтернет", - йдеться в заяві Білого дому.

Новини на цю ж тему