Польща далі чекає на уламки літака Качинського

Трагічна смерть президента шокувала Польщу
Image caption Трагічна смерть президента Качинського шокувала Польщу

У третю річницю авіакатастрофи під Смоленськом, в якій загинув польський президент Лех Качинський, Польща продовжує вимагати якнайшвидшої передачі уламків літака. Однак Росія хоче, щоб на час розслідування вони залишалися в неї, бо може виникнути необхідність провести додаткові експертизи.

Офіційні представники в Варшаві наголошують, що затягування з передачею уламків може зашкодити двостороннім відносинам. Російська влада у відповідь лише заявляє, що докладає всіх зусиль, щоб це відбулося якомога швидше.

Літак Ту-154 розбився 10 квітня 2010 року під Смоленськом. Загинули 96 осіб, у тому числі президент країни Лех Качиньський, його дружина і представники найвищого керівництва Польщі, які прямували на поминальні заходи в Катинь.

У 2011 році Міждержавний авіаційний комітет оприлюднив остаточний звіт про результати розслідування, згідно з яким безпосередньою причиною катастрофи визнано рішення екіпажу не приземлятися на запасному аеродромі, а системними причинами - недоліки в забезпеченні польоту і підготовці екіпажу.

Згодом МАК опублікував звіт, в якому приписав головнокомандувачу ВПС Польщі генералу Анджею Бласіку "тиск на екіпаж", однак польська прокуратура не погодилася з цим висновком комісії.

Окремі польські політики неодноразово висловлювали сумніви в правдивості версії російської сторони про причини аварії і заявляли, що катастрофа могла бути спланована, проте цю інформаційно спростовувала Росія та Польща.

Слідство триває

У вівторок стало відомо, що Польща вчергове подовжує на півроку слідство у справі про катастрофу.

Минулого року, у другу річницю трагедії під Смоленськом, брат покійного президента Ярослав Качинський, який очолює головну опозиційну партію "Закон та справедливість", сказав, що катастрофа літака була спланована.

У серпні минулого року група депутатів парламенту Польщі від партії Качинського оприлюднила доповідь, яка спростовує офіційні висновки про причини катастрофи Ту-154. На думку його авторів, причиною катастрофи стали не погані погодні умови і помилка пілотів, а вибухи на борту.

Президентський лайнер розбився вранці 10 квітня 2010 року неподалік аеропорту "Смоленськ-Північний", намагаючись здійснити посадку в густому тумані.

У рамках польського розслідування падіння літака є один обвинувачуваний - колишній заступник глави Бюро охорони уряду Павло Белявни, якому закидають недбалість під час підготовки візитів до Росії польського прем'єр-міністра Дональда Туска 7 квітня і президента Качинського 10 квітня 2009 року.

Крім того, чиновника звинуватили у занесенні неправдивих записів в офіційні документи.

Новини на цю ж тему