Amnesty International: влада не здатна зупинити катування у міліції

Емблема працівника МВС
Image caption МВС України запевняє, що звільняє за катування з роботи і розслідує усі скарги

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International вважає, що правоохоронні органи в Україні не здатні запобігти катуванням у місцях несвободи.

Про це заявив у Києві заступник директора програми Amnesty International в Європі й Центральній Азії Девід Діаз Жожекс, повідомляє агентство "Українські новини".

Водночас, у міністерстві внутрішніх справ запевняють, що реагують адекватно на такі факти.

"Кругова порука"

"Катування правоохоронних органів були поширені в Україні стільки, скільки існує сама держава Україна. Але що дивує, так це повна нездатність уряду, парламенту, правоохоронців припинити це", - сказав Девід Діаз Жожекс журналістам.

На думку пана Жожекса, в Україні діє так звана кругова порука, коли міліціонери відмовляються розслідувати заяви про застосування катувань іншими правоохоронцями.

Виконавчий директор програми Amnesty International в Україні Тетяна Мазур сказала, що після набуття чинності Кримінального процесуального кодексу України були надії на зниження кількості застосування катувань правоохоронцями, але ці надії поки не справджуються.

"Ми констатуємо факт, що катування та інші види жорстокого поводження з людьми і далі застосовуються", - наголосила вона.

Також Amnesty International оприлюднила статистику, відповідно до якої за 2012 рік у прокуратуру було подано понад 114 тисяч скарг на нелюдське ставлення працівників міліції до громадян.

"Минулого року до прокуратури було подано 114 тис 474 скарг про перевищення повноважень міліціонерами, в тому числі і про застосування тортур. Лише за 1 тис 750 скаргами було почато розслідування і відкрито 32 кримінальні справи" , - сказав координатор кампаній Amnesty International по Україні Макс Такер.

На думку представників Amnesty International, це свідчить як про нездатність українських правоохоронців розслідувати такі звернення, так і про їхнє небажання це робити.

Правозахисники закликали український уряд прискорити створення Національного бюро розслідувань, що передбачене новим Кримінальним процесуальним кодексом. Як сказав Девід Діаз Жожекс, цей орган має бути створений окремо від правоохоронних структур і наділений повноваженнями для незалежного розслідування фактів порушень з боку працівників міліції.

"Це бюро має бути створене якомога швидше, воно має бути незалежним і ефективним, крім цього, важливо, щоб цей орган був створений окремо від міністерства внутрішніх справ України, оскільки міліція не може ефективно контролювати і карати сама себе", - сказав пан Жожекс.

МВС: проводяться ретельні розслідування

У той же час, міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко заявляє, що міністерство приділяє значну увагу недопущенню фактів жорстокого поводження із затриманими.

На розширеній колегії Генеральної прокуратури України 4 квітня, що була присвячена цій проблемі, міністр Захарченко запевнив, що "після отримання повідомлення про скоєння правопорушення працівником міліції за кожним фактом проводиться дуже ретельне службове розслідування".

"За результатами таких розслідувань до відповідальності – аж до звільнення з органів внутрішніх справ – притягаються ті керівники, чиї підлеглі допустили порушення вимог законодавства", – твердив Віталій Захарченко.

Водночас уповноважена з прав людини в Україні Валерія Лутковська сказала в інтерв'ю ВВС Україна, що з осені 2012 року в країні запроваджено національний превентивний механізм, що дозволяє омбудсмену разом із представниками громадських організацій без попереджень відвідувати усі установи позбавлення волі. Головна мета такого превентивного механізму - запобігання жорсткому поводженню із людьми.

Валерія Лутковська також сказала, що новий Кримінальний процесуальний кодекс, що діє із листопада 2012 року, запровадив нові правила отримання доказів від підозрюваного, які, на її думку, усувають причини для жорстокого поводження із затриманими.

"На жаль, працівники міліції були зацікавлені у розкритті якомога більшої кількості злочинів, і катування часто були пов'язані саме із "вибиванням" з особи явки з повинною. Тепер докази мають збиратися слідчим суддею. Досі не доводилося чути, щоб суддя "вибивав" покази силою із підозрюваного. Тобто, я сподіваюся, що основна підстава для катувань все ж таки зникла", - сказала Валерія Лутковська в інтерв'ю ВВС Україна.

Новини на цю ж тему