Скевоморфізм, або на чому базується дизайн смартфонів

Компанія Apple оголосила про намір відмовитися від традиційного вигляду мобільних додатків, які імітували зовнішній вигляд справжніх об’єктів. Ця технологія дизайну, що використовувалася протягом багатьох років, відома як "скевоморфізм".

Стів Джобс вважав, що комп’ютери та технології мають бути настільки простими та зрозумілими, щоб їх міг опанувати навіть новачок, покладаючись виключно на власні інстинкти.

Саме пан Джобс започаткував дизайн, у якому графічні елементи нагадували об’єкти та речі з повсякденного життя, які кожен міг легко упізнати.

Так, за скляним монітором комп’ютера розміщувався "робочий стіл", на якому користувачі могли "розкласти" свої "документи", або ж викинути їх у "корзину", скориставшись іконкою, що нагадувала корзину для сміття.

Ідея скевоморфічного дизайну пережила свого автора та широко використовується у сучасних технологічних розробках. Та чи завжди так буде і що змінить рішення Apple?

Імітація матеріального світу

Скевоморфізм, найперше, простежується в мобільних технологіях. Його прикладом може бути конверт, що є символом SMS повідомлень. Прочитані та непрочитані повідомлення розміщуються у "відкритих" та "закритих" конвертах відповідно, що додає зручності.

Якщо ж ви користуєтеся телефоном на базі Android від Samsung, то іконки електронних листів у вашому смартфоні мають ще більш атавістичний вигляд, являючи собою конверт з червоною "восковою" печаткою. Та замість поштового гербу печатку прикрашає песик - @, що є незвичним поєднанням минулого із сучасністю.

У пакеті Windows 7 є програма Sticky Notes, що імітує клейкі стікери для нотаток. Коли ви щось пишете на стікері програма імітує людський почерк за допомогою спеціального шрифту Segoe. На відміну від звичайних стікерів, їхні електронні аналоги не втрачають клейких властивостей та не відпадають від робочого столу.

В програмах Word та Outlook можна вирізати та вставляти текст або зображення за допомогою "ножиць" та "кліпборду", що дослівно перекладається як папка із затискачем, а насправді є буфером для тимчасового зберігання тексту або зображення.

Значок "показати робочий стіл" у Windows XP виглядає як обтягнутий шкірою настільний календар, який не можна назвати анахронічним, та все ж нечасто побачиш на сучасному робочому столі.

Програма блокнот у смартфонах та планшетах Apple імітує аркуші жовтого паперу для записів, а контакти зберігаються у "записнику".

Йдеться не лише про вигляд іконок або додатків. На скевоморфізмі базуються і деякі програми для смартфонів на кшталт календарів та книжок контактів, що дуже нагадують свої аналоги зі світу матеріальних речей.

"Під час виготовлення інтерфейсу жодна віртуальна корова не постраждала", - пожартував якось Крег Федерігі з Apple у відповідь на критику щодо додатку, який імітував обгорнутий шкірою календар.

Кардинальне рішення

Та незабаром все може змінитися, адже в останні роки популярність ідеї скевоморфізму почала падати. І сьогодні серед деяких дизайнерів саме слово "скевоморфізм" вважається непристойним.

На щорічній конференції розробників, що проходила цього тижня у Каліфорнії, Apple оголосила про намір кардинально переглянути свій підхід до дизайну іконок програм та додатків. Компанія планує відмовитись від дизайну, що базується на імітації предметів з повсякденного життя, на користь простого мінімалістичного підходу.

Image caption Розробники Windows 8 намагалися уникнути скевоморфізму та для позначення електронних листів у цій системі збергіається традиційний конвертик

Пророкують, що у майбутньому чимало додатків Apple втратять свій теперішній вигляд.

Далеко не всі радісно сприйняли новину від Apple, а дехто висловлює жаль с приводу рішення відмовитись від звичного для всіх скевоморфізму.

Метт Вебб керує дизайнерською компанією BERG, що розробляє електронні пристрої, здатні передавати зображення людей та людські емоції.

"Люди, які критикують скевоморфізм, кажуть, що він позбавлений сенсу. Та на мою думку це не так. Скевоморфізм дає змогу краще зрозуміти продукт. Технології стають настільки складними, що нам потрібно знаходити спосіб без зайвих слів пояснити людям, на що ці технології здатні", - каже він.

Майкл Стокінг, який працює у галузі комп’ютерного дизайну з початку 90-х, каже, що часом розробники зловживають скевоморфізмом. Він згадує, що в ті часи, керівник його компанії їздив на Aston Martin та вимагав, щоб інтерфейси усього програмного забезпечення, яке вони розробляли, імітували дизайн автомобільного салону - кермо, світлові індикатори та навіть панель з горіхового дерева.

"Це була сміхотворна, притягнута за вуха, метафора", - каже пан Стокінг. "Повальна імітація предметів з повсякденного життя досить часто свідчить про лінощі".

Візуальна прив’язка іконок та інтерфейсів додатків до їхніх фізичних аналогів може полегшити життя новачкам, що не вміють користуватись технікою, та сьогодні, у вік цифрових технологій, така практика є непотрібною та застарілою, вважає пан Стокінг.

Image caption Скевоморфізм в дії: лінолеум, що імітує дерев'яну підлогу

"В нас вже немає такої потреби у скевоморфічних додатках, як це було у перші дні їхньої появи. Гадаю, що й великого естетичного задоволення вони більше не приносять".

Реалії з матеріального світу використовуються в індустрії технологій всього кілька років та, потрапивши до неї, вже встигли зазнати певних змін, каже Ден О’Хара, академік з Бірмінгемського міського університету.

Пан О’Хара переконаний, що скевоморфічні тенденції у дизайні з’являються мимоволі, адже пов’язані з формуванням естетичних уподобань людини.

Двигуни у перших автомобілях розміщували спереду, оскільки люди звикли до того, що коні тягнуть підводу саме спереду, каже експерт. А саме словосполучення "кінська сила" має скевоморфічну природу, адже воно продовжує вживатись вже багато років потому, як люди пересіли з коней на автівки.

Пан Вебб вважає, що зниження популярності скевоморфічного дизайну – справа смаку та моди. Якщо ми плануємо відійти від вже випробуваного та звичного дизайну, треба принаймні ризикнути та спробувати поекспериментувати з новими ідеями, каже він.

"Смартфони виглядають як непривабливі шматки металу. Може варто спробувати дизайн, що буде більш приємним та веселим?", - пропонує він.

Пан Стокінг каже, що приклад його керівника, який переносив дизайн свого Aston Martin на продукцію компанії, навчив його обережніше застосовувати скевоморфічні елементи. Водночас він не в захваті від рішення Apple вдатися до мінімалістичного дизайну.

"Невже не лишилося місця для чогось яскравого, для зухвалості та краси? Невже ми житимемо у мінімалістичному світі та всі носитимемо однакові сірі светри?", - питає він.

Новини на цю ж тему