У сутичках у Єгипті загинули понад 30

військові Єгипту
Image caption Військові Єгипту опинилися на боці опонентів Мурсі

У Єгипті в сутичках прихильників поваленого президента Мурсі з його супротивниками і армійськими підрозділами за минулу добу загинули щонайменше 30 і поранено понад 1000 осіб.

Як повідомило єгипетське агентство новин, більшість загиблих померли від вогнепальних поранень.

Хвиля насильства охопила найбільші міста Єгипту по тому, як напередодні спецслужби застрелили трьох демонстрантів, що виступали на підтримку Мурсі.

Жертвами запеклих сутичок в Олександрії стали 12 людей, в Каїрі загинули не менше восьми.

Від минулої неділі в Єгипті загинули вже більше 60 людей.

Численні прихильники усунутого армією Мохаммеда Мурсі вийшли на вулиці єгипетської столиці та інших міст увечері в п'ятницю.

Сигналом до масового виходу на вулиці, як припускають журналісти, стала промова соратника зміщеного президента, лідера руху "Брати-мусульмани" Мохаммеда Баді на мітингу біля однієї зі столичних мечетей.

За повідомленнями з Каїра, військові, щоб обмежити рух натовпів по місту, перекрили мости через Ніл, спорудивши загорожі з колючого дроту.

Юрба на юрбу

"Аллах допоможе Мурсі перемогти і повернутися в президентський палац", - проголосив Баді, про якого напередодні ходили чутки, що він - як і багато інших "братів-мусульман" - заарештований.

Відразу після промови Баді багатотисячний натовп вирушив мостом "6 Жовтня", пізніше перекритим військовими, до площі Тахрір, де весь день мітингували тисячі противників президента Мурсі. Почалися сутички, люди жбурляли одні в одних каміння, лунала стрілянина.

Після п'ятничних молитов багатотисячний натовп попрямував до Клубу офіцерів президентської гвардії, де, як вважають, під домашнім арештом перебуває Мурсі.

Кореспондент ВВС у Каїрі Джеремі Боуен бачив, як близько двох тисяч прихильників Мурсі вийшли з каїрській мечеті "Раба аль-Адавія" після молитов і пішли маршем на Клуб офіцерів.

Військові попередили їх не перетинати вулицю. Але юрба зростала, ставала все агресивнішою і, зрештою, рушила вперед.

За словами Джеремі Боуена, військові спочатку стріляли в повітря, потім відкрили вогонь по натовпу.

"Страшно за Єгипет"

"Нам всім тепер страшно за Єгипет. Єгипет не може собі дозволити зануритися у вир насильства або навіть громадянської війни", - сказав в інтерв'ю телеканалу "Аль-Хайят" колишній голова Ліги арабських держав Амр Муса.

Однак ісламісти хочуть масовими виступами показати, що військові помилилися, вирішивши, що спираються на волю більшості, коли припинили президентські повноваження Мурсі.

"Військові опинилися в пастці, ставши на одну зі сторін. Тепер вони бачать ці маси людей на вулицях і розуміють, що в Єгипті - два народи", - цитує Ассошіейтед прес одного з лідерів радикальної ісламістської організації "Аль-Гамаа аль-Ісламія".

Image caption Сутички в Каїрі нагадували вуличні бої

Адлі Мансур, тимчасово поставлений військовими на чолі держави, у п'ятницю видав указ про розпуск верхньої палати парламенту, більшість у якій належить ісламістам.

Нижня палата була розпущена рік тому тим самим Конституційний судом, який очолював Адлі Мансур - точніше, суд не затвердив результатів виборів. Дату нових виборів поки так і не призначили - вони очікувалися в цьому або наступному році.

Адлі Мансур, якого привели до присяги у четвер, слідом за військовими пообіцяв незабаром провести в країні нові президентські і парламентські вибори.

Мансур у п'ятницю також призначив нового начальника розвідки, звільнивши Мохаммеда Рафаті Шехата, якого призначив Мурсі. Щоправда, Шехата переведений на посаду радника Мансура.

Сутички поширилися

Image caption Біля 300 людей зазнали у сутичках поранень

Повідомлення про сутички між армією і прибічниками зміщеного президента Мурсі у п'ятницю надходили з різних кінців Єгипту. Так, агентство Рейтер з посиланням на очевидців і єгипетських силовиків передає про сутички в трьох містах на північному сході: в Ель-Аріші на півночі Синайського півострова і в Суеці та Ісмаїлії на Суецькому каналі.

Прихильники Мурсі намагалися прорватися в адміністративні будівлі у всіх цих трьох містах, закидали солдатів камінням, ті у відповідь застосували сльозогінний газ.

Керівництво Африканського союзу, тим часом, оголосило про призупинення членства Єгипту.

Як пояснив представник організації Адморе Камбудзі, рішення буде залишатися в силі "до відновлення в Єгипті конституційного ладу".