Азовський інцидент: Україна наполягає, що рибалка не винен

Олександр Федорович

Український рибалка Олександр Федорович, який постраждав через зіткнення із російськими прикордонниками у Азовському морі, почувається задовільно і перебуває у Росії на підписці про невиїзд.

Як повідомила дружина пана Федоровича Марина Ніколаєнко, її чоловік, який отримав численні травми, розповів, що чув постріли, які начебто лунали з російського прикордонного катера.

Російський адвокат пана Федоровича клопоче про закриття справи через недостатність доказів.

Мати одного з чотирьох рибалок, які загинули, заявила, що вимагатиме покарати винуватців інциденту та звинувачує українську владу у бездіяльності.

У консульстві України в Ростові-на-Дону заявили, що Олександр Федорович не вчинив ніякого злочину на території Російської Федерації і запевнили, що дипломати роблять усе можливе, щоби повернути його до України.

17 липня у Азовському морі катер російської прикордонної служби зіштовхнувся із українським риболовецьким баркасом. Чотири із п'яти рибалок, які були на борту баркаса, загинули.

Бажання боротися

Вікторія Просвіріна, російський адвокат Олександра Федоровича, розповіла, що українця звинувачують за ч.3 ст. 256 КК Росії - незаконний вилов водних природних ресурсів групою осіб за попередньою змовою.

"Після ознайомлення з матеріалами справи ми подали клопотання про його закриття через те, що, як ми вважаємо, доказів недостатньо для того, щоб дану справу передавати до суду. Крім того існує низка інших юридичних моментів, на підставі яких можна вимагати закриття кримінальної справи", - сказала адвокат в коментарі ВВС Україна.

Пані Просвіріна додала, що Олександра Федоровича виписали з лікарні і зараз він перебуває в Росії на підписці про невиїзд.

"Не можу сказати, що стан пана Федоровича радісний, але він сповнений сил боротися. І бажання боротися також є", - сказала адвокат українця.

Марина Ніколаєва, дружина Олександра Федоровича, розповіла, що послуги адвоката, так само як і житло для свого чоловіка, оплачує самостійно.

"Українського адвоката не допустили. Сказали, що потрібно отримувати дозвіл у Москві. Він може бути лише представником. Довелося знайти російського адвоката", - розповіла пані Ніколаєва в коментарі ВВС Україна.

Вона додала, що їздить до чоловіка в Росію, купує йому продукти та ліки. Однак вона не може там залишитися, тому що в Україні у неї малолітня донька й робота. "У мене нема навіть коштів до нього приїхати. Зарплатню усю йому відвезла", - розповіла вона.

Черга пострілів

Пані Ніколаєнко розповіла, що її чоловік ледве ходить, у нього підвищена температура та від отриманих травм болить усе тіло.

"Травми внутрішніх органів, мабуть, є. Нас ніхто не оглядав. Росіяни кажуть, що стан нормальний, але у нього все болить, температура. Він ледве ходить", - додала вона.

Марина Ніколаєнко зі слів свого чоловіка також переповіла, як розвивалися події 17 липня.

"Саша розповів, що після обіду пішов скупатися. Зустрів знайомих, які запропонували поїхати з ними і перевірити двигун у човні. Вони зупинилися. Не біля російського берега. Знають всі, що море спільне", - розповіла дружина.

Коли чоловіки побачили російський прикордонний катер "Мустанг", що рухався в їхньому напрямку, почали втікати. За її словами, для цього були причини.

"Вже неодноразово так було: як тільки росіяни побачать наш човен, навіть порожній, відтягають на той берег, підкидають рибу - і "поїхали". Або потім вимагають гроші від родичів", - додала дружина Олександра Федоровича.

За її словами, російські прикордонники наздогнали рибалок, кілька раз їхній баркас заливало водою, а потім катер з усієї сили його протаранив.

"Саша на двигуні стояв, грушу качав. Може, це його і врятувало. Він каже, що отямився вже в воді. Коло нього щось плаває, дивиться – Юра Бойко", - розповіла дружина українського рибалки.

Олександр Федорович розповів, що російський катер 40 хвилин стояв на відстані кількох кілометрів, потім наблизився до нього. Водночас рятувати його колег прикордонники відмовилися, чекали МНС, яке приїхало ще через годину.

"Він відчув, що ребра залізли йому в легені. Ще чув стрілянину. Каже, що була ціла черга. Але не бачив, по чому стріляли", - розповіла пані Ніколаєнко.

Водночас вона додала, що її чоловіка доставили до лікарні з крововиливом до черевної порожнини лише через сім годин.

Україна бездіяльна?

За словами Марини Ніколаєнко, у розмові з нею представники російської влади звинуватили Україну в бездіяльності.

"Сказали, що вони готові поділитися матеріалами справи, але нема навіть запиту ні від кого. Ви, кажуть, вашій Україні не потрібні взагалі", - розповіла дружина Олександра Федоровича.

Мати одного з загиблих рибалок Ірина Дудник також вважає, що Україна не зробила достатньо для захисту прав своїх громадян.

"Наша влада на усе це дивиться крізь пальці. Я хочу знати, як і хто буде відповідати за цей інцидент", - сказала пані Дудник в інтерв’ю ВВС Україна.

Вона каже, що буде оскаржувати такі дії російської влади, але спочатку, за її словами, треба, щоб Олександр Федорович повернувся до України.

"Ми для України потрібні лише, коли йде підрахунок голосів на виборах. А так ми для неї непотрібні", - розповіла мати, яка втратила в Азовському морі сина.

Ірина Дудник додає, що, якби на місті її сина був депутатський син, то справу вирішили б за дві доби. "А так як ми сірі і безпомічні, за нас нікому заступитися", - додала жінка.

Зробили все можливе

В консульстві МЗС України у Ростові-на-Дону кажуть, що роблять усе у межах своєї компетенції, щоби повернути громадянина України на батьківщину.

"Було направлено ноту до представництва МЗС у РФ в м. Краснодарі, в якій ми вказуємо, що на підставі всіх договірних документів громадянина України нема підстав звинувачувати", - розповів в коментарі ВВС Україна консул України в РФ Василь Сердега.

За його словами, українська сторона вважає, що громадянин України не вчинив ніякого злочину на території Росії.

Image caption У консульстві України в РФ кажуть, що розмежування лінії кордону між Україною та РФ в акваторії Азовського моря нема

"Нема розмежування лінії кордону між Україною та РФ в акваторії Азовського моря. Тому ми не вбачаємо, що громадянин вчинив будь-які правопорушення. Бо не було ні сіток, ні риби. Російська сторона наполягає, що через два дні було знайдено сітки. Але ми не знаємо, хто їх туди поставив", - додав консул Сердега.

Через два дні після інциденту, 19 липня, представники російської влади вийшли в море і знайшли "10 сіток, 19 судаків, 2,5 тисячі тарані", йдеться у постанові ФСБ, яка є у розпорядженні Марини Ніколаєвої.

У консульстві додали, що Олександр Федорович у своїх свідченнях "не дає інформації про те, що він причетний до установки цих сіток".

Українське Міністерство закордонних справ повідомило, що через ситуацію в Азовському морі 8 серпня до відомства запросили тимчасового повіреного у справах РФ в Україні Андрія Воробйова.

"Російській стороні було наголошено на необхідності невідкладного надання О.Федоровичу можливості повернутися на батьківщину, враховуючи недоведеність його вини у вчиненні протиправних дій з незаконного вилову водних біологічних ресурсів", - йдеться у заяві МЗС.

У міністерстві додали, що, за словами українця, на борту баркаса не було доказів браконьєрства та закликали до спільного розслідування інциденту.

Новини на цю ж тему