Проти 30 активістів Greenpeace порушили справу про піратство

Artcitic Sunrise
Image caption Звільнення екологів вимагають десятки тисяч людей у всьому світі

Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за статтею "піратство, здійснене злочинною групою" стосовно 30 екологів, котрі спробували висадитися на нафтовидобувну платформу "Прирозломна" 19 вересня.

Слідство має намір допитати активістів і затримати "найактивніших з них", повідомив офіційний представник СКР Володимир Маркін.

На борту судна Arctic Sunrise, котре у вівторок під конвоєм зайшло до Кольської затоки, перебувають громадяни 18-и держав, в тому числі - один українець.

Російські правоохоронці вважають, що судно, на якому екологи наблизилися до платформи, перебувало у виключній зоні Росії, тому на всіх його пасажирів розповсюджувалися вимоги російського законодавства.

Натомість сайт "Грінпіс Росії" повідомляє, що на момент захоплення судно перебувало у міжнародних водах.

Екологи цитують голландського експерта з міжнародного кримінального права, професора Герта-Яна Кнупса, який вважає, що "судячи з відомої інформації, російська берегова охорона не мала права (на абордаж)".

"Звинувачення від безвиході"

Володимир Маркін з СКР заявив, що "важко повірити, що так звані активісти не знали, що вишка є об’єктом підвищеної небезпеки, і будь-які несанкціоновані дії на ній можуть призвести до аварії, котра, до речі, наразила б на небезпеку не лише людей, які на ній перебувають, але й екологію, котру так палко захищають".

У Greenpeace назвали заперечили звинувачення своїх активістів у піратстві.

"Припущення про те, що Greenpeace International цього тижня займався піратством, було зроблено від безвиході… Піратські закони не можна застосовувати щодо мирних і безпечних протестів", – цитує головного юрисконсульта Greenpeace International Джаспера Тойлінгса сайт російського відділення організації.

Зараз криголам Arctic Sunrise, на борту якого перебувають близько 30 екологів, під конвоєм рухається Кольською затокою до порту Мурманська, де він повинен стати на якір.

Криголам був захоплений спецгрупою прикордонних військ ФСБ увечері 19 вересня в Печорському морі - південно-східній частині Баренцевого моря, після того як активісти провели акцію проти буріння на першій у російській Арктиці морській добувній платформі.

У ФСБ заявляють, що Arctic Sunrise, не звертаючи уваги на попереджувальну стрільбу, маневрував навколо платформи і відмовлявся виконати вимоги про зупинку.

Українець на борту

Раніше повідомлялося, що на борту судна перебувають громадяни 18-и країн: Аргентини, Австралії, Бразилії, Канади, Данії, США, Британії, Нідерландів, Нової Зеландії, України, Росії, Франції, Італії, Туреччини, Фінляндії, Швейцарії, Польщі та Швеції.

Юрист "Грінпіс Росії" Михайло Крейдлін підтвердив ВВС Україна, що на борту судна перебуває один українець.

"Громадянин України Руслан Якушев перебуває на судні. Він - корабельний кок", – заявив пан Крейдлін, додавши, що не може надати детальнішу інформацію про нього з огляду на те, що підбором команди займався Greenpeace International.

Екологічна організація досі не має зв’язку з екіпажем Arctic Sunrise, однак Михайло Крейдлін заявив, що, за словами правоохоронців, всі члени екіпажу почуваються нормально.

Тим часом "Грінпіс Росії" повідомив, що з закликами звільнити активістів, що перебувають на борту Arctic Sunrise, виступили понад 54 громадські організації та 370 тисяч людей з усього світу.

Новини на цю ж тему