Активістів Greenpeace звинувачують у піратстві

Британський член команди Arctic Sunrise Ентоні Перрет
Image caption Британський член команди Arctic Sunrise Ентоні Перрет

Слідство почало висувати звинувачення у піратстві активістам Greenpeace та членам екіпажу судна Arctic Sunrise, повідомив bbcrussian.com Слідчий комітет Росії. Їм загрожує позбавлення волі терміном від 10 до 15 років.

Звинувачення за частиною 3 статті 227 КК РФ (піратство, здійснене організованою групою) висунуті вже п'ятьом активістам, повідомляє Greenpeace Росії. У піратстві вже звинувачені британський відеооператор Кірон Брайн, громадянка Бразилії Ганна Паула Альмінана Масіель, росіянин Роман Долгов, громадянин Швеції Дмитро Литвинов і громадянка Фінляндії Сіні Саарела.

Голова Greenpeace Кумі Найду висловив своє обурення у зв'язку із звинуваченнями команді Arctic Sunrise. "У піратстві звинувачують чоловіків і жінок, єдиним злочином яких стало їхнє сумління. Це обурливо і є нічим іншим, як нападом на принципи мирного протесту. Будь-яке звинувачення в тому, що ці люди - пірати, є абсурдним і огидним. Це абсолютно нерозумно і переслідує головну мету в залякуванні і позбавлення нас голосу, але нас не залякаєш", - сказав він.

У понеділок Слідчий комітет Росії заявив, що активісти Greenpeace можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за створення загрози безпеці співробітників платформи "Прирозломна" і чинення опору прикордонникам. При цьому вказівки на звинувачення в піратстві були відсутні.

Фінляндія не заступиться

"Безумовно, звинувачення у піратстві не обґрунтовані і не доведені, - заявила адвокат Greenpeace International Ірина Ісакова. - Докази мають бути достатніми для пред'явлення звинувачення".

"Докази слідства також неприпустимі, оскільки були зібрані із порушенням закону. Наприклад, затримання відбувалося здебільшого без присутності адвокатів. Ми будемо оскаржувати неправомірні дії як слідчих, так і судових органів", - додала вона.

Стало відомо, що влада Фінляндії не має наміру заступатися за затриману фінську активістку Сіні Саарелу, повідомила фінська служба новин Yle з посиланням на заяву президента країни Саулі Нійністе. За словами президента, їй буде надаватися лише консульська підтримка.

Президент наголосив, що за аналогічних обставин Фінляндія б також не схвалила іноземного втручання.

Саарела була серед тих активістів, які безпосередньо намагалися піднятися на платформу "Прирозломна" за допомогою альпіністського спорядження. В результаті вона впала у воду, звідки її підібрали прикордонники.

Раніше з проханням про звільнення активістки звернулася її 90-річна бабуся. "На мій погляд, вона вчинила необачливо, але не хотіла нічого поганого. Мені незабаром 90 років, я дуже занепокоєна", - написала бабуся, але мурманський суд все одно заарештував Саарелу на два місяці.

Тим часом адвокати активістів Greenpeace подають апеляції на рішення Ленінського районного суду Мурманська, який заарештував всіх 30 членів екіпажу Arctic Sunrise на два місяці. Заарештовані екологи утримуються в кількох СІЗО Мурманська та Мурманської області.

Мирна акція

Image caption Момент захоплення судна Arctic Sunrise прикордонниками, знятий на мобільний телефон з екрану комп'ютера

Представники Greenpeace наполягають на мирному характері акції протесту в Баренцевому морі та абсурдності звинувачень у піратстві.

За версією слідчих, озвученою у понеділок, група осіб на судні Arctic Sunrise з великою кількістю устаткування, поки не встановленого призначення, порушила 500-метрову зону безпеки платформи "Прирозломна" і наблизилася до неї.

"Попередження відійти на безпечну відстань повністю ігноруються. Потім, спустивши на воду кілька човнів, підозрювані використовують спеціальне обладнання, за допомогою якого намагаються піднятися на платформу. Вимоги представників влади припинити протиправні дії вони також не виконали і, більше того, пішли на таран човна, в якому перебували прикордонники", - так змальовується картина ймовірного злочину в заяві СКР на сайті відомства.

Greenpeace заперечує, що криголам Arctic Sunrise підійшов до нафтовидобувній платформі ближче, ніж на 500 м. До зони безпеки "Прирозломної" зайшли лише надувні човни, що не можуть становити жодної небезпеки для гігантської платформи, заявляє організація.

Перерваний матч

Image caption Активісти Greenpeace на кілька хвилин перервали матч Ліги чемпіонів

У різних країнах проходять акції протесту проти затримання екологів. Так, у вівторок активісти Greenpeace на кілька хвилин перервали матч Ліги чемпіонів між швейцарським "Базелем" та німецьким "Шальке 04" у Базелі.

Активісти розтягнули над стадіоном жовтий банер c написом "Не забруднюйте Арктику" і хештегом #FreeTheArctic30. Після цього матч відновили.

Акція адресувалася російській компанії "Газпром", яка є спонсором футбольного клубу "Шальке 04".

У зв'язку з ситуацією з активістами Greenpeace на знак протесту знімає свої роботи з виставки колекції Газпромбанку в Музеї Альбертіна у Відні російський художник Леонід Тишков.

У відкритому листі до директора музею він написав: "Я звертаюся до вас як до директору Музею Альбертіна з проханням зняти з виставки Dreaming Russia мої роботи на знак протесту проти переслідування екіпажу судна Arctic Sunrise та видобутку нафти в Арктиці, що здійснюється компанією "Газпром". Виставка Dreaming Russia, що присвячена сучасному мистецтву Росії, має відкритися в австрійській столиці 11 жовтня.

Новини на цю ж тему