У Криму сперечаються через меморіал жертвам нацизму

Image caption Будівництво меморіального комплексу планують завершити до 9 травня 2014 року

У Криму розпочалась суперечка довкола будівництва меморіального комплексу пам’яті жертв фашистського концтабору, що під час Другої світової війни розташовувався на території радгоспу "Красний" у с. Мирному Сімферопольського району.

Представники низки етноконфесійних громад автономії заявили, що проект майбутнього комплексу не враховує національного та релігійного різнобарв’я півострова, а тому ображає їхні почуття. Влада пообіцяла розібратися у ситуації.

Лідери громад: проект табору дискримінаційний

Меморіальний комплекс планують побудувати до 9 травня, коли відзначатимуть 70-ту річницю перемоги Радянського Союзу над нацистською Німеччиною.

На території трохи менше одного гектару планують встановити скульптурну композицію, сквер, невеликий дзвін та православну каплицю.

Муфтій (духовний лідер мусульман) Криму Еміалі Аблаєв, архієпископ Сімферопольський та Кримський УПЦ КП Климент, рабин Громад прогресивного іудаїзму Анатолій Гендін, голова громади кримчаків "Киримчахлар" Дора Піркова та голова Громади поляків Криму Юзефа Мишковська зауважили, що серед більш ніж 15 тисяч людей, знищених нацистами у концтаборі, були представники різних національностей та релігій, а також атеїсти.

А тому неправильно встановлювати на меморіальному комплексі тільки символи православ’я.

"В оформленні й облаштуванні меморіального комплексу пам’яті жертв концтабору "Радгосп "Красний" або взагалі не повинні бути використанні релігійні символи, культові будівлі та споруди, або їх використання має бути пов’язано з тим, що жертвами концтабору були люди різних віросповідань", - йдеться у їхній спільній заяві.

Окрему заяву із аналогічними вимогами зробили й у меджлісі кримськотатарського народу.

Обіцянки влади

Ні спікер Верховної Ради Криму Володимир Константінов, ні голова Ради міністрів АРК Анатолій Могильов не відповіли на запит ВВС Україна з питанням про те, чи дослухається влада до цих побажань.

Однак голова журі конкурсу проектів меморіального комплексу, депутат парламенту автономії Геннадій Бабенко ("Регіони Криму") назвав вимоги лідерів громад "правильними" та "справедливими".

"Я це звернення поки не читав, але чув, що таке звернення може бути. Я вважаю, що воно справедливе та правомочне, оскільки у концтаборі гинули караїми, греки, поляки та представники інших національностей. Тому це питання вимагає додаткового вивчення та коригування", - сказав він ВВС Україна.

За словами пана Бабенка, зараз триває вивчення архівних документів, пов’язаних з концтабором, а також направлені запити в архіви Німеччини, документи з яких можуть допомогти розв’язати зокрема і це питання. "Як голова журі конкурсу у своїй роботі я враховуватиму цю думку", - резюмував він.

Земельний конфлікт

Будівництво меморіального комплексу у Мирному загрожує й земельним конфліктом з міжнаціональним присмаком.

Територія, виділена під комплекс, накладається на так звану земельну "галявину протесту", більшість учасників якої кримські татари.

Голова парламенту автономії Володимир Константінов заявив, що всі "самобуди, які заважають будівництву меморіального комплексу, будуть ліквідовані у відповідності з чинним законодавством".

Щоправда одночасно він пообіцяв: "Якщо будівництво меморіалу зачепить тих, хто дійсно потребує житла, - влада вирішуватиме й цю проблему". А селищний голова Мирного Наталя Лапшина заявила, що для учасників "галявини протесту" вже зарезервовані ділянки у іншому місці.

Ці заяви були зроблені в серпні і відтоді проблема "самозахоплень" поки не вирішувалась.

Днями представники проросійського козацтва і партії "Російська єдність" (РЄ) заявили, що у разі подальшої бездіяльності влади, вони самотужки звільнять "галявини протесту".

В Меджлісі засудили погрози, однак заявили, що кримські татари готові до зустрічі із козаками.

Словесна перепалка стурбувала навіть міжнародне співтовариство. Польські та німецькі правозахисники, які відвідали півострів наприкінці вересня, розкритикували заяви проросійських організацій й закликали владу втрутитися у конфлікт, щоб не допустити погромів.

Влада запевнила, що контролює ситуацію та не дозволить довести її до відкритого протистояння.

Новини на цю ж тему