Обама не домовився з республіканцями щодо бюджету і боргу

Джон Бейнер
Image caption Спікер палати представників Джон Буйнер сподівався, що президент Обама пристане на пропозиції республіканців

Зустріч президента США республіканцями щодо бюджетних питань завершилася безрезультатно. Через незгоду республіканської більшості у палаті представників Конгресу підтримати бюджетні ініціативи президента-демократа, США від 1 жовтня живе без затвердженого бюджету, а від 17 жовтня ризикує зіткнутися із дефолтом.

Влада США заявляє, що у разі, як до 17 жовтня не буде підвищено так звану "стелю" державного боргу, то країна може опинитися у ситуації, коли офіційно не зможе фінансувати виплати за зовнішніми позиками, тобто постане перед дефолтом.

раніше, коментуючи у Сенаті можливість того, що рішення про підвищення межі державного боргу не буде ухвалене до 17 жовтня, міністр фінансів США Джек Лью заявив: "Це буде хаос".

Утім, у травні цього року подібна ситуація вже виникала у США, але тоді дефолту вдалося уникнути через застосування так званих "надзвичайних заходів", коли одні державні платежі перекривалися іншими.

"Доросла розмова"

Остання зустріч ввечері четверга, 10 жовтня тривала 90 хвилин. Після неї обидві сторони заявили, що вона була корисною, але жодного рішення не було ухвалено. Вони також домовилися про подовження переговорів.

"Президент сподівається на продовження діалогу із обома сторонами", - йдеться у офіційній заяві Білого дому.

"Це була дуже доросла розмова. Обидві сторони заявили, що не втрачають надії", - заявив конгресмен-республіканець Хол Роджерс, який був присутній на зустрічі.

Республіканці запропонували президентові погодитися на короткотермінове - до 22 листопада - підняття граничної межі державного боргу, аби відтягти дефолт. За це вони очікують від президента Обами повернення до обговорення бюджетних питань, які призвели до того, що бюджет не було затверджено, а відтак, від 1 жовтня припинилося фінансування багатьох державних установ США.

"Ми хочемо запропонувати президентові можливість тимчасово підвищити ліміт боргу в обмін на згоду президента сісти і обговорити з нами шляхи відновлення роботи державних органів", - заявив спікер палати представників Джон Бейнер.

Утім, згодом під час щоденного брифінгу речник Білого дому Рей Карні заявив, що президент радий тому, що "холодніші голови", як виглядає, беруть гору у Конгресі, але він "не збирається платити викуп за те, щоб конгресмени просто робили свою роботу".

Наразі незрозуміло, чи голові республіканці взагалі поступитися своєю вимогою щодо припинення фінансування програми доступної медицини, ініційованої президентом Обамою, чи йдеться про вимогу відтермінувати її початок.

Саме цей закон, ухвалений у 2010 році, став причиною патової ситуації у Конгресі США, результатом якої стало неухвалення бюджету і припинення фінансування окремих державних органів вперше за останні 17 років. Водночас саме його ухвалення було одним із центральних пунктів виборчої програми Барака Обами, із якою він виграв вибори 2012 року.

Від початку скорочення бюджетного фінансування сотні тисяч федеральних державних службовців залишилися без роботи.

Як повідомило у четвер міністерство праці США, понад 15 тисяч працівників приватних компаній, що мали контракти від державних органів, також вже подали заявки на отримання компенсації з безробіття.

Місцева влада чотирьох штатів - Юти, Південної Дакоти, Аризони та Каліфорнії вже звернулася до уряду з проханням відновити роботу національних парків, оскільки їх закриття через бюджетну суперечку призводить до вкрай негативних наслідків дял економіки цих регіонів.

Новини на цю ж тему