У Лондоні евакуювали суд, який розглядає справу українського аспіранта

Олд Бейлі

Центральний кримінальний суд у Лондоні - Олд Бейлі - евакуювали після того, як у судовій залі виявили підозрілий пакет.

Це сталося під час розгляду справи українського аспіранта Павла Лапшина, якого звинувачують у вбивстві та підготовці терактів у Британії.

Суд був закритий близько півгодини, поки поліція проводила розслідування інциденту.

Частину вулиць біля суду перекрили, але на даний час рух ними уже відновили.

Державне обвинувачення вимагає для Павла Лапшина довічного ув'язнення. Захист просить для нього 35-40 років в'язниці.

Раніше Павло Лапшин зізнався у вбивстві та підготовці терактів біля мечетей Західного Мідлендса.

Центральний кримінальний суд суд має оголосити йому вирок о 16.00 за Києвом.

Прокурор Пітер Райт, який виступав понад годину, заявив, що довічне ув'язнення виправдане, зважаючи на тяжкість злочину - вбивство, вчинене для просування расистських, політичних чи ідеологічних поглядів.

Обвинувачення також визнало, що пом'якшувальною обставиною у справі є визнання провини Лапшиним та щиросердне зізнання у злочині.

Лорд-суддя Свіні відмовився визнавати як обтяжливу обставину дані про те, що підсудний мав юридичні проблеми з вибухівкою в Україні.

Після цього слово взяв адвокат Річард Аткінс, який погодився, що злочин заслуговує на довічне ув'язнення, однак попросив суддю застосувати менше покарання - 35-40 років.

У залі суду перебуває сам підсудний, а також семеро дітей Мохаммеда Саліма, у вбивстві якого він зізнався на попередньому засіданні, повідомляє з місця події кореспондент ВВС Украна Ірена Таранюк.

Діяв сам

22 жовтня українець Павло Лапшин, аспірант з Дніпропетровська, який у квітні приїхав на стажування до британської компанії Delcam у Бірмінгемі, визнав себе винним за більшістю з висунутих йому звинувачень. Зокрема у вбивстві та підготовці до вибухів у мечетях.

На засіданні Центрального кримінального суду 25-річний Лапшин визнав, що 29 квітня підстеріг і вбив ударами ножа в спину бірмінгемського пенсіонера Мохаммеда Саліма.

Він визнав себе винним і в деяких інших звинуваченнях, висунутих йому відповідно до антитерористичного законодавства: у виготовленні вибухових пристроїв і бомбових нападах на три мечеті у графстві Західний Мідлендз. Єдиний пункт, за яким він не визнав себе винним, це - унебезпечення життя людей через вибух 21 червня.

"Ми знайшли частково зроблені пристрої у кімнаті Лапшина, а також хімікати та обладнання для виготовлення бомби. Тобто очевидно, що він планував встановити інші пристрої з наміром вбити чи травмувати невинних людей", - заявив начальник відділу розшукової поліції з контртерористичного підрозділу Західного Мідлендса Шон Едвардс.

Шон Едвардс також повідомив, що, за словами Павла Лапшина, він діяв сам і що на нього не намагалася вплинути жодна група.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Три вибухи

Павла Лапшина звинуватили в організації вибухів біля мечетей, перший з яких стався 21 червня, другий - за тиждень, а третій - 12 липня. Третій вибуховий пристрій, на відміну від попередніх, був начинений сотнями гвіздків.

Британські детективи проаналізували багатогодинні записи з камер відеоспостереження після першого вибуху та виявили Павла Лапшина, який з'явився на місці вибуху з пакунком та за кілька хвилин пішов з порожніми руками.

Згодом поліція виявили подібність між ним та підозрюваним у вбивстві Мохаммеда Саліма, якого бачили, коли він тікав з місця злочину.

"На його комп'ютері були знайдені документи, які пов'язали його з убивством", - сказано в прес-релізі поліції. Крім того, на його лептопі виявили ультраправі екстремістські матеріали.

Через визнання провини суд над Лапшиним відбудеться за прискореною процедурою.

Лапшина затримали 18 липня в межах розслідування вибухів поблизу мечетей у містах Волсолл і Тіптон, яке проводив підрозділ поліції Західного Мідлендса з питань боротьби з тероризмом.