Голову гестапо "поховали на єврейському цвинтарі"

Єврейські поховання Копирайт изображения AFP
Image caption Єврейський цвинтар у берлінському районі Мітте, де міг бути похований Мюллер

У Німеччині ЗМІ повідомили, що голова горезвісної таємної поліції - гестапо - Генрих Мюллер - не пережив Другу світову війну, як припускали історики, а в 1945 році був похований на єврейському цвинтарі.

Мюллер був одним з головних натхненників програми винищення євреїв у Європі.

Популярна німецька газета Bild пише, що бачила документи, які підтверджують його смерть.

Президент Центральної єврейської ради Німеччини Дітер Ґрауманн сказав, що шокований цією інформацією.

"Те, що такий брутальний нацистський садист похований на єврейському цвинтарі, є просто жахливим збоченням. Пам'ять жертв розтоптано", - цитує пана Ґрауманна Bild.

У своїй статті газета наводить слова професора Йоганнеса Тухеля, який відкрив архівні матеріали про смерть Мюллера.

"Мюллер не пережив війну. Його тіло поховали в 1945 році у братській могилі на єврейському цвинтарі",- каже професор.

Кореспонденти наголошують, що будь-які спроби знайти тіло Мюллера, найімовірніше, будуть безрезультатні, бо невідоме точне місце розташування його могили.

Загадка

Доля Генріха Мюллера, одного з учасників Ванзейської конференції у січні 1942 року, яка визначила засади "остаточного вирішення" - політики винищення європейських євреїв, - була оповита таємничістю.

Є записи, які свідчать про його присутність у бункері Гітлера в час, коли той вчинив самогубство. Однак його дії відразу після цього невідомі.

У 1949 році німецька розвідка повідомляла про те, що Мюллера бачили в Чехословаччині, однак жодних свідчень його переслідування чи розшуків у тій країні немає.

Професор Тухель, який очолює також берлінський Меморіал німецького руху опору, каже, що та інформація була недостовірна. За його словами, є документи, які свідчать про те, що в останні дні війни Мюллера поховали на околиці аеропорту Берліна.

Історик додав, що "тіло у формі генерала і з посвідченням особи Мюллера" згодом викопали і поховали в одній із трьох братських могил на єврейському цвинтарі в Берліні.

У 1963 році колишній гробар Вальтер Лудерс розповів поліції, що він власними руками поховав Мюллера, повідомляє англомовний німецький веб-сайт The Local.