ООН: в Афганістані рекордний урожай опіумного маку

Опіум
Image caption Поліція потроїла ефективність, але "вірус опіуму" все одно набирає обертів

В Організації об'єднаних націй кажуть, що обсяг виробництва опіуму в Афганістані досяг рекордного рівня - вперше у тій країні маком засіяли понад 200 тисяч гектарів землі.

Як зазначено у звіті Управління ООН з наркотиків та злочинності, цьогорічний врожай на 36% перевищує зібраний у 2012-му, і за умови повної реалізації він перевищить світовий попит.

Значну частину виростили у провінції Гільменд, яку збираються покинути британські війська.

Голова Управління ООН з наркотиків та злочинності у Кабулі Жан-Люк Лемахью припустив, що на тлі невизначеності і виведенням більшості іноземних військ і президентськими виборами наступного року обсяг виробництва, швидше за все, знову зросте.

Він також сказав, що нелегальна економіка в Афганістані вже вийшла на перший план порівняно із законною підприємницькою діяльністю, а ціни залишалися високими, тому що в обігу все ще є гроші завдяки міжнародній допомозі країні.

"Допоки ми вважатимемо, що можемо мати короткострокові, швидкі рішення для боротьби з наркотиками, ми залишатимемось приреченими на поразку", - сказав він.

Пан Лемахью відзначив деякі недавні успіхи, в тому числі арешт провідних фігур у сфері виробництва наркотиків, але, за його словами, для подолання опіумної кризи в Афганістані може знадобитися 10-15 років.

"Вірус опіуму"

У звіті ООН ідеться про те, що загальна площа засіяних маком полів зросла зі 154 тисяч до 209 тисяч гектарів, а потенційне виробництво збільшилося на 49% - до 5500 тонн.

Половина посівних площ - у провінції Гільменд.

Водночас північні провінції Фарьяб і Балх, які раніше проголосили такими, де не вирощують мак, втратили цей статус.

Автори звіту закликають вирішувати проблему комплексно і всебічно.

"Якщо представники організацій із надання допомоги, розвитку та безпеки не сприйматимуть проблему наркотиків більш серйозно, вірус опіуму сприятиме подальшому зменшенню опору з боку свого господаря, який вже й без того страждає від небезпечно низького імунітету через розпорошення, конфлікт, патронаж, корупцію та безкарність", - йдеться у документі.

Хоча у звіті також наголосили на деяких добрих зрушеннях - приміром те, що поліція потроїла ефективність своєї роботи, припинивши "понад 10%" виробництва і збільшивши надання послуг для вирішення наркоманії.

Вирощування маку в Афганістані зростає з 2010 року, незважаючи на зусилля уряду щодо викорінення цієї культури.

Дедалі більше фермерів намагаються вирощувати рослину, оскільки ціна на опіум зростає.

Афганістан виробляє понад 90% опіуму у світі.