Кримський слід канадських педофілів

Копирайт изображения Getty

У четвер поліція Торонто повідомила про викриття міжнародної мережі, яка виготовляла та поширювала дитячу порнографію. В центрі розслідування - фірма Azov films, оголених хлопчиків для якої знімали, зокрема, в Криму. BBC Україна вирішила нагадати цю історію.

Влітку 2011 року Крим сколихнув гучний педофільський скандал: за виготовлення та поширення дитячої порнографії був заарештований відомий краєзнавець, викладач Таврійського національного університету Ігор Русанов на прізвисько Звірозуб, 1957 року народження. Його звинуватили також в організації секс-турів для іноземців.

При обшуку в орендованій квартирі Звірозуба у Бахчисараї, міліціонери знайшли понад 200 відеокасет та дисків з дитячою порнографією, в якій фігурували кримські хлопчики 8-14 років. Багато з них брали участь у скаутському русі та літніх таборах, організованих Русановим.

Під час слідства з’ясувалося, що затриманий очолював кримський філіал Azov Films. На місцевих форумах повідомляють, що "Русанов був помічений у педофільській тусовці вже з кінця 1990-х років".

"Добрий ботанік"

Кореспондент тижневика "Первая крымская" Юлія Ісрафілова, завдяки журналістському розслідуванню якої було викрито Ігоря Русанова, розповіла ВВС Україна, що вийшла на педофіла завдяки анонімному інформатору.

"Після того, як була опублікована низка статей, всі свої матеріали я передала до правоохоронних органів і ми розпочали спільне розслідування. Після публікацій Русанов втік, причому возив із собою порноархів на мільйони доларів, позбутися якого йому було шкода. У цей самий час закрилися всі сайти, з якими співпрацював Русанов", - згадала пані Ісрафілова.

Однак це не заважало йому продовжувати свою злочинну діяльність і надавати сутенерські послуги іноземцям, каже кореспондентка. Врешті його заарештували разом із австралійцем, який приїхав до Криму на секс-тур. Поки йшло слідство, вони обидва сиділи в СІЗО у Криму, але пізніше іноземця відпустили, і ним зайнялася вже австралійська поліція.

На допитах Ігор Русанов повідав, що родина давно була в курсі його сексуальних уподобань, і тому відмовилася від нього, а друзі та знайомі до кінця не могли повірити, що Русанов педофіл, розповідає журналістка, посилаючись на міліціонерів.

"Я вийшла на його однокласників, яких шокувало почуте. Вони характеризували його як доброго, затюканого “ботаніка”, - каже Юлія Ісрафілова. – Сам він стверджував, що не хотів заподіяти зла жодній дитині і більшість хлопчиків, яких він знімав під час туристичних походів, навіть не здогадувалися про призначення відео. Тих же з дітей, хто знав, чим займався, він розпещував дорогими подарунками. Причому всі ці діти були з нормальних родин".

Русанов визнав свою провину і співпрацював зі слідством, завдяки чому восени 2012 року суд призначив йому покарання у вигляді не 8, а 5 років позбавлення волі.

Речник кримського управління МВС Ольга Кондрашова сказала ВВС Україна, що "інших слідів діяльності Azov Films у Криму виявлено не було".

Міжнародна мережа

Поліція Торонто на днях заарештувала 341 людину в рамках розслідування діяльності Azov Films. Крім того, канадійці врятували близько 400 дітей.

Операція, яка отримала кодову назву Project Spade, тривала три роки.

Azov Films позиціонувала свої матеріали як "натуристські" і стверджувала, що у Канаді та США вони є легальними. Відео продавалося в 94 країни світу.

У поліції кажуть, що багато хто з заарештованих працювали лікарями, вчителями, соціальними працівниками та священниками, тобто, як і Ігор Русанов, мали тісні контакти з дітьми.

Наприклад, у справі фігурує грузинський шкільний працівник, який поставив відеокамеру в дитячому туалеті, або колишній учитель, в будинку якого знайшли 350 000 зображень і 9000 відео з порнографічними сценами.

Голову Azov Films, 42-річного Браяна Вея, заарештували ще в травні 2011 року в ході таємної операції.

Його звинувачують у скоєнні 11 різних злочинів, зокрема в тому, що він платив виконавцям за зйомки дітей.