На Фукусімі почали вилучати ядерне паливо

Фукусіма Копирайт изображения AFP TEPCO
Image caption Роботи на Реакторі 4: паливні стрижні готують до підйому

На АЕС "Фукусіма-1" у Японії, де в березні 2011 року сталася найбільша після Чорнобиля техногенна катастрофа, розпочалася операція з вилучення паливних стрижнів із басейну витримки на 4-му реакторі.

Цю важливу операцію вважають запорукою перетворення місця катастрофи на безпечний об'єкт.

За словами речників оператора АЕС у Фукусіми - компанії TЕРСО (Tокійська енергогенеруюча компанія), операція з вилучення перших 22 паливних стрижнів триватиме біля двох днів.

Загалом потрібно буде вилучити зі зруйнованих реакторів понад 1500 твелів. За словами кореспондентів, ця ризикована і небезпечна операція триватиме цілий рік.

За словами експертів з ядерної енергетики, вибухи водню після землетрусу і цунамі в березні 2011 року зробили нинішні об'єкти зберігання відпрацьованого ядерного палива вразливими на випадок нових підземних поштовхів.

ТВЕЛи (тепловидільні елементи) за будовою є чотириметровими циліндрами з таблетками уранового палива, і експерти побоюються, що під час катастрофи частина з них могли бути пошкоджені.

Внаслідок потужного цунамі вийшли з ладу системи охолодження трьох реакторів на АЕС "Фукусіма-1", внаслідок чого вони опинилися в стані часткового розплавлення.

Реактор 4 проходив у той час плановий ремонт, тому всі його ТВЕЛи були на зберіганні. Однак унаслідок накопичення в реакторі водню там стався вибух, який пошкодив приміщення.

'Важливий процес'

Процес вилучення стрижнів, якому передували багато місяців ремонтних робіт і планування, почався в понеділок.

"О 15:18 [06:18 GMT, 08:18 у Києві] ми почали піднімати краном перший ТВЕЛ", - сказав речник TЕРСО.

Фахівці з питань ядерних безпеки кажуть, що в ході операції найбільше значення матиме не допустити контакту паливних стрижнів з повітрям, бо це призведе до їхнього перегрівання і можливого радіаційного зараження.

Йосіхіде Суга, речник японського уряду, висловив надію на успішний перебіг операції: "Ми сподіваємося, що цей процес буде проведено в спосіб, який не зашкодить місцевим жителям, а усунення стрижнів пройде за графіком, належно і безпечно".

Копирайт изображения BBC World Service
  1. Малий кран піднімає відпрацьовані паливні стрижні з басейну витримки. Над дахом зруйнованого реактора побудували захисну оболонку. Тут є 1331 відпрацьований стрижень і 202 невикористані стрижні.
  2. Паливні стрижні обережно опускають у спеціально сконструйовані контейнери, кожен із яких важить 91 тонну і може вміщувати 22 стрижні.
  3. Більший кран піднімає контейнер з басейну витримки і опускає його назовні будівлі на вантажівку із платформою без бортів. Контейнери відтак перевозять до безпечного басейну зберігання на території АЕС