Малала Юсафзай отримала премію Сахарова

Малала Копирайт изображения AFP
Image caption Премію Малалі вручив президент Європейського парламенту

Пакистанська школярка та громадська активістка Малала Юсафзай, котру було поранено в голову талібами, отримала від Європейського Союзу премію імені Сахарова за захист прав людини.

На церемонії у Страсбурзі нагороду лауреатці вручив президент Європейського парламенту Мартін Шульц.

У своїй промові Малала присвятила її "непоміченим героям Пакистану" та борцям за права людини в усьому світі.

Рік тому 16-річну активістку поранили в голову після того, як вона ініціювала кампанію за права дівчаток у Пакистані на освіту.

Європейський парламент вручає премію імені Сахарова щорічно. Її розмір складає 50 тисяч євро. Премію Сахарова називають провідною європейською нагородою у галузі прав людини.

Раніше лауреатами цієї премії ставали, зокрема, Нельсон Мандела та Аун Сан Су Чжі.

"Я сподіваюся, що Європейський парламент дивитиметься за межі Європи, на країни, що страждають, де люди все ще позбавлені їхніх базових прав, їхня свобода думки утискається, а свобода слова обмежується", – сказала Малала Юсафзай.

Вона почала свою промову зі знаменитої цитати Вольтера: "Я не погоджуюся з тим, що ви кажете, але я до смерті захищатиму ваше право говорити це".

Речник парламенту заявив, що на церемонії були присутні понад 20 колишніх лауреатів премії.

Малала стала відомою у 2009 році, після того, як у 2009 році вона завела анонімний блог на сервісі BBC Urdu про її життя в умовах режиму талібів і про проблеми дівчаток зі здобуттям освіти.

Її ім’я стало всесвітньовідомим після того, як пакистанська армія звільнила долину Сват, у якій проживала родина Юсафзай, від талібів у 2009 році.

Ісламістська доктрина Талібану передбачає жорсткі обмеження прав жінок. Один із бойовиків угрупування вистрілив їй у голову, коли вона їхала в автобусі зі шкільними товаришами.