Призначено дату мирних переговорів щодо Сирії

Переговори
Image caption 22 січня повстанці і уряд уперше сядуть за стіл переговорів

Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Пан Гі Мун заявив, що уряд Сирії і представники повстанців уперше візьмуть участь у мирних переговорах, які відбудуться в Женеві 22 січня.

За його словами, "було би непростимо не скористатися цією нагодою припинити страждання і руйнації".

ООН, США і Росія багато місяців намагаються посадити сторони конфлікту за стіл переговорів, щоби знайти політичні методи врегулювання.

Однак на перешкоді цьому стояли суперечки довкола того, хто має репрезентувати опонентів режиму і якою має бути доля президента Башара Асада. Сирійська опозиція наполягає, що Асад має піти з посади до початку переговорів.

В офіційному повідомленні ООН не зазначено, чи Іран - ключовий союзник президента Сирії Башара Асада - візьме участь у конференції.

Учасники міжнароднох конференції щодо миру в Сирії домагатимуться виконання так званого Женевського комюніке, ухваленого після засідання ініціативної групи ООН щодо Сирії в червні 2012 року.

Комюніке закликає до негайного припинення насильства і створення "на засадах взаємної згоди" тимчасового уряду, до якого могли би входити і урядовці Башара Асада, і представники опозиції.

Цього місяця головне опозиційне угрупування сирійських повстанців - Національна коаліція - погодилося взяти участь у конференції, відомій як Женева-2, на певних умовах.

Коаліція вимагає пропустити до районів, оточених урядовими військами, гуманітарну допомогу і звільнити всіх затриманих, особливо жінок і дітей.

Лідер коаліції Ахмед Джарбе наголосив також, що президент Асад не може мати жодної ролі у тимчасовому уряді Сирії.

Сирійський уряд заявив, що "з принципових міркувань" візьме участь у женевській конференції.

Однак він також заявляв, що не вестиме переговорів із "терористами", до числа яких він зараховує майже всіх опонентів уряду, і не розглядатиме жодних варіантів політичного врегулювання, що передбачатимуть відхід від влади Башара Асада.