Блокування спецназу у Василькові: "Господь на нашому боці"

Автобуси у Василькові

Ця історія розпочалася увечері в середу. Близько 22 години один з мешканців Василькова помітив, як на територію військової частини у цьому місті заїжджає понад 20 автобусів. Він зняв це на телефон і повідомив знайомому, активісту однієї з опозиційних партій.

Підозрюючи, що у автобусах можуть перебувати силовики, яких згодом задіють для силового розгону місцевих протестів, місцеві опозиціонери зв’язалися з Києвом і кинули клич до васильківців, розповів ВВС Україна депутат міської ради від УДАРу Сергій Сабов.

Вже по одинадцятій вечора виїзд з військової частини заблокували кілька десятків автомобілів мешканців міста.

Ніч пройшла спокійно, тож над ранок люди почали розходитися – хто додому, хто на роботу. Тому на допомогу васильківцям спрямували десант з київського Майдану.

За васильківським осередком протестних акцій спостерігав кореспондент ВВС Україна.

Кава, чай, печиво

Військова частина А0704 та Васильківський коледж Національного авіаційного університету – це величезна територія, на якій розташовані десятки навчальних корпусів, казарм, адмінбудівель та навіть аеродром.

Обнесено весь цей комплекс бетонним парканом та, подекуди, колючим дротом.

Військова частина і центральний в’їзд до неї розміщені просто вздовж в’їзду в місто з Одеської траси, тому протест бачать усі, хто заїжджає до Василькова по дорозі з Києва. Чимало автомобілів, проїжджаючи повз мітингувальників, сигналять. Ті відповідають голосними криками "Слава Україні!"

Крім двох цілком миролюбно налаштованих співробітників ДАІ – часом до них навіть підходять на перекур мітингувальники – правоохоронців навколо не видно. Атмосфера біля військової частини спокійна, до брами під’їхав фургон з кавою, чаєм та печивом, і люди цьому неприховано радіють. Хтось з місцевих підвіз велику каструлю з бульйоном, охочим наливають його у пластикові келихи від пива.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

На невеликому майданчику біля в’їзду до військової частини припарковано близько 25 машин. Тут же скупчились близько 70 людей.

Найбільше уваги привертають до себе п’ятеро священиків у рясах. Вони приїхали до Василькова у четвер зранку з київського Майдану. Самі походять з Буковини.

"Отці, посвятіть машину", – звертається до них хтось з протестувальників.

"Потім посвятять, коли роз’їжджатись будемо", – за них відповідає інший учасник мітингу.

"Ми знаємо, що це – війська серйозного призначення, але у нас теж наміри не менш серйозні. Якщо треба буде, значить будемо тут і лягати. Святе писання нас цьому вчить, Господь на нашому боці", – каже ВВС Україна отець Роман Грищук.

"Зброї не бачив"

Серед протестувальників з’являється парламентар від "Батьківщини" В’ячеслав Кириленко. Користуючись статусом депутата він пройшов на територію частини і розповів ВВС Україна, що там побачив.

"35 автобусів. Кількість особового складу 730 чоловік. Спеціальний підрозділ внутрішніх військ – з Харківської області і Криму. Мають спецзасоби – кийки, бронежилети, газ, щити. Зброї не бачив".

Image caption Принаймні на частині автобусів - кримські номери

Кириленко каже, що поспілкувався з прибулими офіцерами. Чому їх прислали – не знають або не кажуть. І це посилює підозри, що їх відрядили в Київ саме для розгону Майдану.

Аби підняти бойовий дух, всі протестувальники разом вирішують щось заспівати, і довго радяться, що саме. Довго обирають між "Червоною калиною" і гімном, всі соромляться починати. Зрештою, священики красивими голосами затягують "Ще не вмерла Україна". Всі доспівують і плескають у долоні самі собі.

"Ш №18 від През…"

Скраю натовпу є люди, котрі не бачили автобусів з міліцією, тому не дуже вірять у саме їхнє існування навіть після слів очевидців.

Аби перевірити, чи не закриває їх від огляду з дороги один з корпусів військової частини, йду понад парканом.

І справді, за рогом, коли заходиш у двори житлових будинків, видно плац частини. На ньому стоять щонайменше півтора десятка автобусів – деякі з написом "Міліція", на іншому видно літери "Ш №18 від През…" Крім того, на плацу стоять вантажівки для перевозу людей.

За рядом автобусів марширує колона правоохоронців.

Image caption Протестувальники кажуть, що надвечір людей біля брам військової частини побільшає

"У їдальню йдуть", – коментує один з п’яти чоловіків, котрі гріються тут же, палячи дрова у залізній діжці.

Називається Олександром. Він тут – хтось на зразок вартового. Щойно колона автобусів вирушить у бік одного з трьох виїздів з частини, він зателефонує на пікети біля всіх виїздів і дасть знати, що треба блокувати конкретний напрямок.

"Будемо стояти, скільки треба. Дрів у нас багато", – сміються його товариші.

"Самі зателефонують"

Йду далі вздовж паркану, повз аеродром. За ще одним поворотом – черговий виїзд з частини. На воротах – напис "Стій! Стріляти буду!"

Біля виїзду стоять п’ять машин і семеро чоловіків. Хтось – васильківський, хтось з Білої Церкви, хтось з Кіровограду, хтось з Києва.

Теж налаштовані серйозно, стояти обіцяють "до кінця". Кажуть, що вже організовано ротацію людей, нічна зміна вже готова перебрати естафету у денних протестувальників.

Image caption Браму військової частини заблоковано

"Чи не страшно їм?" – питаю. Адже, якщо вірити чуткам, що їх переповідають біля центральної брами, всередині васильківської військової частини – не прості міліціонери, а спецпідрозділ "Тигр", кримський спецназ МВС.

"Та після подій біля стели на Майдані вони самі не хочуть нікуди їхати, вони раді, що ми тут стоїмо", – каже один з чоловіків.

"Може, вони, коли будуть виїжджати, самі нам зателефонують: тільки станьте, щоб ми не виїхали", – додає інший. Всі голосно сміються.

Я поволі відходжу від них, дорогою зустрічаючи підмогу – ще чотирьох чолов’яг, які питають у мене, де тут ще одна брама військової частини.

Коли проходжу повз центральний в’їзд ще раз, помічаю, що серед мітингувальників немає священика, з котрим я нещодавно розмовляв.

Виявилось, що він сам попросив у вартових пропустити його всередину частини і дозволити поспілкуватися з приїжджими правоохоронцями. Про що – священики не кажуть. Але якщо досі не вийшов, то, можливо, там його слухають.

Новини на цю ж тему