Михайло Калашников: людина і автомат

Копирайт изображения AP

Михайло Тимофійович Калашников, один з найвідоміших в історії конструкторів стрілецької зброї, прославився, по суті, створенням одного автомата - АК- 47. Однак цей автомат можна назвати найвідомішим зброєю в сучасному світі. 94 -річний конструктор помер після тривалої хвороби 23 грудня.

У часи Холодної війни автомат Калашникова став таким же символом Східного блоку, яким для Заходу була автоматична гвинтівка М-16.

Проте надійність автомата і простота його конструкції зробили його популярним як у військових, так і серед членів різних воєнізованих формувань в усьому світі.

В останні роки висувалося чимало версій з приводу того, що будову автомата Михайло Калашников запозичив у інших конструкторів, однак ці припущення не підтвердилися.

Автомат Калашникова пережив кілька модернізацій, остання з яких була проведена в 2000-х роках.

Зараз, за приблизними підрахунками, в світі налічується близько 100 млн одиниць автоматів сімейства АК або їхніх копій, причому багато країн випускали і випускають автомати Калашникова без ліцензій.

В даний час російська армія перестала закуповувати автомати Калашникова великими партіями - на військових складах їх багато накопичося. Більш того, вже оголошено конкурс міноборони на новий автомат, проте один з його учасників - все той же модернізований автомат Калашникова.

Військовий винахідник

Майбутній конструктор народився в 10 листопада 1919 в селі Кур'я Алтайського краю. Він був 17-ою дитиною в селянській родині.

У 1930 році родину Калашникових розкуркулили і заслали в Томську область. Михайло, довчившись до 7-го класу в школі, в 1936 році влаштувався на роботу на Туркестано-Сибірську залізницю.

По роботі він багато спілкувався з технічним персоналом, цікавився машинами, і коли через два роки пішов в армію, він став механіком - водієм танка.

Перші винаходи Калашников зробив ще до війни - він розробив лічильник пострілів танкової гармати, а також прилад, який вимірював моторесурс танкового двигуна. Обидва винаходи згодом випускалися серійно.

Калашников потрапив на фронт у вересні 1941 року, і вже в жовтні був серйозно поранений. Саме в госпіталі він захопився створенням свого першого автомата.

Пістолет- кулемет, доопрацьований Калашниковим вже після госпіталю, на озброєння не взяли - йшла війна, і він видався занадто складним для освоєння промисловістю.

До кінця війни Калашников створив ще самозарядну гвинтівку і ручний кулемет, які також не були прийняті на озброєння.

АК- 47 та інші

Знаменитий Автомат Калашникова був створений для участі в конкурсі міністерства оборони, оголошеному в 1945 році.

На початку 1940-х років з'явився новий клас стрілецької зброї - штурмова гвинтівка. Головною її відмінністю було використання так званого "проміжного патрона" - менш потужного, ніж у звичайної гвинтівки і більше, ніж у пістолета-кулемета.

Ця зброя дозволяла вести вогонь чергами, але при цьому дальність пострілу і швидкість кулі цілком відповідали показникам гвинтівок.

Саме під такий патрон (7,62 × 39 мм) і були створені кілька штурмових гвинтівок, включаючи і Калашниковську, яка і перемогла на конкурсі.

У 1949 році починається виробництво "7,62-мм автомата Калашникова зразка 1947". У світі він отримав більш коротку назву - АК- 47.

Копирайт изображения b
Image caption АК-47 - це не вже не просто зброя, а й культурний феномен

В останні роки в російській та іноземній пресі ходили чутки про те, що Калашников не міг сам розробити автомат, а запозичив його конструкцію у інших зброярів.

При цьому згадувалися зразки зброї різних радянських конструкторів і одного німецького - Хуго Шмайссера.

Німецька штурмова гвинтівка StG - 44, як і деякі інші зразки, дійсно зовні схожі на АК- 47, проте конструкція автомата Калашникова відрізняється від них.

Тим не менш, ця конструкція теж не є оригінальною - Калашников не придумав принципово нові схеми дії механізмів автоматичної зброї.

Усі складові частини його автомата були відомі і раніше. Але його заслугою, на думку фахівців, є те, як він допрацював ці механізми, створивши дійсно дуже надійну і просту гвинтівку, яка безвідмовно працює в будь-яких умовах.

Згодом на основі АК- 47 конструкторським бюро на чолі з Калашниковим були створені ручні кулемети і різні модернізовані варіанти АК.

Бренд СРСР

Скільки виготовили автоматів і кулеметів Калашникова, точно сказати не може ніхто.

За приблизними даними, на початку XXI століття в 55 країнах світу налічувалося близько 100 мільйонів одиниць цієї зброї. Хтось підрахував, що це 1/6 частина всієї існуючої стрілецької зброї в світі.

Автомат був на озброєнні всіх країн соціалістичного блоку і багатьох інших. Досі модифікації АК- 47 виробляють в Албанії, Болгарії, Угорщині, Єгипті, Ірані, Китаї, Польщі, Румунії, Північній Кореї, часто - без ліцензії.

Росія практично безуспішно намагалася і намагається боротися з контрафактними копіями автоматів. Російська влада підрахувала, що через несанкціонований випуск автомата Росія може щорічно втрачати до 2 млрд доларів.

Image caption Автомат Калашникова є у всіх куточках планети

Це наслідок неймовірної популярності автомата.

Він став символом для багатьох країн - силует АК можна побачити в якості елемента державного герба, прапора і грошових знаках Мозамбіку і на гербі Зімбабве. Порівняно недавно силует легендарної зброї прикрашав і герб Буркіна-Фасо.

Автоматами Калашникова були озброєні не тільки регулярні армії східного блоку, вони виявилися в руках багатьох повстанців і учасників "народно-визвольних рухів".

Він популярний і в злочинних співтовариствах по всьому світу. Наприклад, члени латиноамериканських наркокартелів навіть дали йому прізвисько - ceurno de chivo ("ріг козла" - мабуть, через форми його ріжка з патронами).

АК- 47 - герой багатьох пісень, фільмів. У фільмі "Джекі Браун" один з героїв картини Орделл Роббі називає автомат Калашникова "найкращим " і "незамінним".

Автомат цілком можна вважати вже і культурним феноменом, який вже навіть став предметом досліджень.

Відповідальність

Михайло Калашников до останніх днів зберігав ясність розуму і тверезість суджень.

Схоже, він був не дуже задоволений славою своєї зброї, яка цілком може позмагатися за звання насмертельнішої в історії.

Але можливо, для нього і не було іншого шляху - Калашников пов'язав своє життя з армією, і найперші його винаходи також стосувалися військової техніки.

"Якби не було Другої світової війни, я, напевно, сконструював би техніку, яка полегшує важку селянську працю. Німці винні, що я став військовим конструктором", - сказав Михайло Калашников журналістам на виставці, присвяченій 60-річчю створення АК- 47.

Конструктор не раз висловлював жаль з приводу того, як застосовують у світі його зброю.

"Коли я дивлюся телевізор і бачу легку зброю сімейства Калашникова в руках бандитів, я постійно запитую себе: як воно потрапило до цих людей? Але не винахідник зрештою несе відповідальність за те, де виявилося ця зброя. Виробництво і експорт повинні контролювати уряди", - говорив він.

Однак налагодити такий контроль занадто складно - Михайло Калашников побудував дійсно надійну, ефективну, але, найголовніше - занадто просту у виготовленні зброю, яку можна виробляти будь-де.