В'язні Антарктики: китайський криголам поспішає на допомогу росіянам

судно "Академік Шокальский" Копирайт изображения AP
Image caption У п'ятницю погода помітно покращилася, але криги не поменшало

Китайський криголам "Сніжний дракон" зумів наблизитися до затиснутого серед антарктичної криги російського дослідницького судна "Академік Шокальский".

"Сніжний дракон" спробує пробити прохід у кризі і вивести "Шокальського" з полону.

У разі потреби на допомогу готові прийти ще два криголами - французький "Астролябія" та австралійський "Аврора Австраліус".

На борту "Академіка Шокальського" - 74 людини: австралійсько-новозеландська антарктична експедиція та 22 росіянина - члени екіпажу. Дослідники збиралися повторити маршрут відомого полярного дослідника Дугласа Моусона, яким він пройшов біля берегів Антарктиди 100 років тому.

У вівторок, 24 грудня погода різко погіршилася: почалася завірюха, вітер посилився до 70 кілометрів на годину. Як наслідок - судно опинилося затиснутим серед криги і, на додачу до всього, отримало пошкодження обшивки.

Це сталося в море Дюрвіля, на відстані 2700 кілометрів від Хобарта, столиці австралійського штату Тасманія.

Наступного дня судно подало сигнал лиха, після чого координаційно-рятувальний центр Австралії відправив на допомогу полярникам три криголама.

Неймовірна заметіль

У п'ятницю "Сніговому дракону" вдалося наблизитися до "Академіка Шокальського" на відстань 20 кілометрів, але подальше просування сповільнилося через щільну дрейфуючу кригу.

Керівник експедиції "Академіка Шокальського" Кріс Терні припускає, що "Сніжний дракон" проб'ється до них не раніше суботи, але все ж сподівається, що це станеться раніше.

"Ми всі зараз сидимо як на голках, - повідомив він супутниковим телефоном. - Наш бойовий дух в порядку".

Члени експедиції не мають проблем з харчами та устаткуванням, до того ж у п'ятницю погода помітно покращилася. "Вчора була просто неймовірна хуртовина. Не надто приємно, коли все судно ходить ходором", - розповів пан Терні.

Незважаючи на вимушену паузу, вчені продовжують дослідження: спостерігають за птахами та морською фауною, бурять кригу для замірів температури і солоності води. А в середу вся команда відзначала Різдво і дарувала один одному подарунки.