Прем'єр Іраку закликав Фаллуджу прогнати бойовиків

Повстанці у Фаллуджі
Image caption Повстанці у Фаллуджі контролюють місто від минулого тижня

Прем'єр-міністр Іраку Нурі Малікі закликав жителів міста Фаллуджа, де від минулого тижня тривають бої, прогнати бойовиків "Аль-Кайди", які захопили контроль над містом.

За словами керівника іракського уряду, якщо населення прожене з міста, як було сказано, терористів, то воно не постраждає внаслідок бойових дій.

Сотні жителів уже втекли з Фаллуджі, де не припиняються артилерійські обстріли та бомбардування авіації урядових збройних сил.

Урядові війська Іраку планують найближчим часом повернути контроль над містом.

Радник прем'єр-міністра Саад Муталабі розповів ВВС, що бойовики контрабандою привезли в місто зброю з сусідньої Сирії.

"Через плутанину в Сирії їм вдалося у великих кількостях провести саудівську зброю через сирійську територію, щоб тепер боротися з народом Іраку", - заявив Муталабі.

Місто Фаллуджа розташоване всього в 60 км на захід від Багдада.

Місто-символ

Колишній радник з національної безпеки Іраку Муваффак Рубайє сказав ВВС, що від бойовиків угрупування "Ісламська держава Іраку і Леванту" захистити всю іракську територію неможливо.

"Це дуже цілеспрямовані люди, вони пройшли блискучий вишкіл, у них промиті мізки, їхнє розуміння ісламу вкрай вибіркове. Вони жорстокі і безжальні. Їхня мета - анархія", - підкреслив Рубайє.

Новий спалах насильства на заході Іраку розпочався 30 грудня, коли військові розігнали влаштований сунітами табір протесту в місті Рамаді за 50 км на захід від Фаллуджі.

Цей табір існував з кінця 2012 року. Його організатори заявляли, що таким чином вони висловлювали протест проти дискримінації з боку центрального уряду, в якому домінують мусульмани-шиїти.

Лідери сунітів не раз звинувачували іракського прем'єр-міністра Нурі Малікі в тому, що він виражає інтереси лише шиїтської громади.

Малікі, в свою чергу, звинуватив бойовиків-сунітів у спробі відокремити провінцію Анбар від Іраку.

Іракське державне телебачення передало заяву Нурі Малікі, в якій він пообіцяв "покінчити з усіма терористичними групами і врятувати населення провінції Анбар".

Криваве протистояння

31 грудня іракський прем'єр погодився вивести армію з міст провінції Анбар і передати забезпечення безпеки в руки поліції.

Однак щойно армійські підрозділи покинули свої позиції, до Рамаді, Фаллуджі та інших міст увійшли бойовики, пов'язані з "Аль- Кайдою". Вони стали нападати на поліцейські дільниці, звільняти в'язнів і захоплювати зброю.

Вже в середу Малікі скасував свій наказ і знову відрядив війська у провінцію Анбар.

Однак у четвер ісламісти вивісили чорні прапори на багатьох будівлях у Рамаді і Фаллуджі і через встановлені на мінаретах мечетей гучномовці закликали населення приєднатися до їхньої боротьби і взяти участь у "мирному захопленні влади".

В останні місяці бойовики-суніти активізувалися на всій території Іраку. Кореспонденти кажуть про можливість повернення до повномасштабної війни між сунітською та шиїтською громадами країни.

За даними ООН, в 2013 році в Іраку загинули щонайменше 7818 мирних жителів і 1050 представників сил безпеки. Такої кількості загиблих країна не бачила з 2006-2007 років, на які припав пік конфлікту між шиїтами і сунітами.

Новини на цю ж тему