Янукович запропонував Яценюку і Кличку посади в уряді

Президент Янукович проводить чергову зустріч із опозицією, а сутички в Києві та інших містах України тривають Копирайт изображения AFP
Image caption Зустріч президента та опозиції тривала понад три години

Президент Янукович запропонував Арсенію Яценюку посаду прем'єр-міністра, а Віталію Кличку - віце-прем'єра з гуманітарних питань.

Про це повідомила міністр юстиції Олена Лукаш за підсумками зустрічі глави держави та групи із врегулювання кризи з опозицією.

Якщо Яценюк погодиться очолити уряд, президент обіцяє відправити чинний Кабмін у відставку.

Янукович також погодився амністувати всіх учасників протестних акцій у обмін на повне звільнення всіх захоплених приміщень в країні, зокрема - на Майдані Незалежності.

Опозиція поки не відреагувала на хід Банкової, пообіцявши озвучити свою позицію зі сцени Майдану о 22.30.

Але політолог Олексій Гарань уже назвав ці пропозиції пасткою, а депутат Володимир Ар'єв вважає їх спробою потягнути час.

Умови опозиції

Як повідомляє сайт президента, опозиція висунула на переговорах низку вимог, і президент на деякі з них погодився.

Зокрема, фракції більшості можуть прийняти закон про амністію, який би звільнив від відповідальності всіх учасників протестних акцій за весь період політичної кризи.

Але за це Банкова вимагає "повного звільнення всіх захоплених приміщень" в усіх куточках країни, зокрема на Майдані Незалежності.

Що ж до звільнення уже заарештованих - Генпрокурор готовий клопотати про зміну їм запобіжного заходу, якщо опозиція забезпечить відхід людей із Грушевського.

Крім того, президент і опозиція домовилися про створення робочої групи, яка би почала працювати над змінами до Конституції - через парламент або шляхом всеукраїнського референдуму. Мова іде про повернення до парламентсько-президентської республіки зразка 2004 року.

Також сторони обговорили можливі зміни до законів, ухвалених 16 січня 2014 року. "Ми ... будемо працювати спільно з нашими політичними опонентами над досягненням компромісу по цих законах", - заявив Портнов.

Капітуляція чи пастка?

Міністр зовнішніх справ Швеції Карл Більдт уже заявив, що розподіл влади в Україні може забезпечити "вільні вибори у 2015-му, конституційні зміни та європейські економічні реформи".

Але, додає політик, за умови, що це буде справжній розподіл влади.

Про те, що не все так просто із цими пропозиціями, підозрюють і чимало оглядачів.

Політолог Олексій Гарань назвав їх "пасткою", адже за нинішньої політичної моделі президент може у будь-який момент звільнити і прем'єра, і будь-якого міністра.

"Наступної хвилини, як ми здамо площі і будівлі, нас зітруть у порошок", - написав він у своєму блозі на "Українській правді".

Із цим згоден і депутат Володимир Ар'єв. На його думку, без негайної конституційної реформи, відставки Генпрокурора та ухвалення нового закону про судоустрій, ефект домовленостей буде суто короткотерміновим.

На його думку, влада пішла на домовленості через тиск Кремля. "Путін вимагає від Януковича негайно вирішити кризу, аби не зіпсувати Сочі-2014. Принаймні, погасити загострення і потягнути час до закінчення Олімпіади. Звідси і нові пропозиції Януковича опозиційним лідерам", - написав пан Ар'єв у своєму Facebook.

Як повідомляють кореспонденти BBC Україна з Майдану, протестувальники реагують на пропозиції влади по-різному. Дехто вважає, що на них можна погодитися, якщо це дозволить уникнути подальших смертей.

Але більшість, особливо активна частина протестувальників із Грушевського, проти цього.

І усі, з ким поспілкувався наш кореспондент, сходяться на тому, що владі не довіряють.

Якщо не домовленості, то що?

Арсеній Яценюк перед зустріччю сказав, що "Україна опинилась на межі кровопролиття".

"На столі у Януковича – указ про введення надзвичайного стану. Підпис під цим указом – це підпис під сотнями вбитих і під знищенням України", - наголосив опозиціонер.

А міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко після того, як опозиція пішла на переговори, опублікував заяву, в якій закликав лідерів опозиції відмежуватися від радикальних протестувальників і перевести протест "у будь-яке інше місце".

А от тих, хто залишиться на Майдані і у захоплених будівлях, "ми будемо вважати екстремістськими угрупуваннями. І в разі виникнення небезпеки та переходу радикалів до активних дій будемо вимушені застосувати силу", - заявив Захарченко.