Рада ухвалила президентський закон про амністію

Опозиція вимагала повної амністії Копирайт изображения Reuters
Image caption Опозиція вимагала беззастережної амністії учасників протестів

Верховна Рада зобов'язала правоохоронців звільнити від кримінальної відповідальності всіх затриманих учасників масових акцій протесту - за умови, що протестувальники звільнять захоплені ними адміністративні будівлі.

За відповідний законопроект, підготований депутатом Партії регіонів Юрієм Мірошниченком, проголосували без обговорення 232 депутати із 416 зареєстрованих у сесійній залі.

Жодна з опозиційних фракцій не підтримала законопроекту, вимагаючи амністії затриманим протестувальникам без жодних умов.

Як повідомив кореспондент ВВС Україна в сесійній залі, схвалення закону супроводжувалося вигуками "Ганьба!" опозиційних депутатів.

Відразу після цього спікер парламенті Володимир Рибак оголосив позачергову сесію Верховної Ради закритою.

Копирайт изображения AFP
Image caption Протестувальники на Майдані заявили, що боротьба триватиме

Напружені переговори тривали впродовж дня, і увечері президенту Віктору Януковичу довелося терміново приїздити до Верховної Ради для розмови з депутатами від Партії Регіноів.

Реагуючи на новий закон, опозиційні лідери заявили, що умови протестувальників не було виконано і Майдан не розійдеться.

"Компромісний закон"

Закон Мірошниченка вимагає звільнення протестувальниками усіх захоплених у Києві та регіонах "будівель чи приміщень органів державної влади та органів місцевого самоврядування" та "розблокування транспортних комунікацій на вулиці Грушевського" у столиці.

Мають також бути розблоковані інших вулиці у Києві та інших містах, "крім тих, на яких відбуваються мирні акції протесту".

Пан Мірошниченко, який є також представником президента у парламенті, назвав ухвалений законопроект компромісним.

"Ніяких силових розгонів не буде, цей закон покликаний дати шанс розрядити ситуацію", заявив він.

Він додав, що тепер питання про розпуск парламенту зняте. Про можливість того, що президент оголосить про розпуск парламенту, раніше заявив в коментарі ВВС Україна депутат фракції Партії регіонів Ельбрус Тедєєв.

"Крок назад"

Закон викликав категоричні заперечення опозиції, яка раніше пропонувала альтернативні пропозиції.

Лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок назвав закон цілковито неприйнятним і сказав, що опозиція визначиться зі своїми діями після консультацій з учасниками протестів на Майдані.

"Зараз зберемо Народну Раду і обговоримо, що робити", - заявив Олег Тягнибок після завершення позачергової сесії парламенту.

Відповідаючи на запитання, чи розійдеться Майдан, він сказав: "Звичайно ж - ні".

Лідер фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк сказав, що опозиція має спершу ознайомитися з текстом закону".

"Для того, щоби з ним щось робити, треба його прочитати. На даний момент остаточної редакції немає, ми її не бачили", - додав пан Яценюк.

Віталій Кличко, який очолює "УДАР", вважає, що ухвалений Радою закон "підвищить градус" напруги у суспільстві.

"Те рішення, яке було зараз ухвалене в залі ВР, на превеликий жаль, було немудрим рішенням, і замість того, щоб понизити градус у суспільстві, навпаки - температура підвищуватиметься", - сказав Віталій Кличко.

Він додав , що опозиційні партії "залишаються на колишніх позиціях" і домагатимуться звільнення затриманих і заарештованих активістів.

"Я впевнений, що ми будемо боротися. Перемога за нами", заявив пан Кличко згодом на Майдані.

Андрій Шевченко, депутат від "Батьківщини", в інтерв'ю Громадському Телебаченню заявив: "Я не думаю, що сьогоднішій день день наблизив нас до вирішення кризи. Це крок назад".

Депутат від партії "Свобода" Андрій Іллєнко на запитання кореспондента ВВС Україна у парламенті, чи звільнять будівлю КМДА, відповів: "Не в силах жодного політика змусити Майдан робити те, що він не хоче робити".

Депутат заявив, що під час обговорення ухваленого законопроекту у Партії регіонів був бунт: "Більше 50 депутатів висловилися за те, щоб голосувати за амністію без жодних умов".

За його словами, позицію тих депутатів змінило лише спілкування з президентом.

"Далі - продовження боротьби. Для Майдану нічого не змінилося... Це тільки ще більше радикалізує Майдан і українське суспільство", - додав пан Іллєнко.

Новини на цю ж тему