Ештон: ЄС та США запропонують план допомоги Україні

Кетрін Ештон планує знову зустрітись із президентом Януковичем у вівторок Копирайт изображения AFP
Image caption Кетрін Ештон планує знову зустрітись із президентом Януковичем у вівторок

Європейський Союз та США працюють над планом фінансової допомоги Україні, сказала Верховний представник Євросоюзу з питань спільної зовнішньої політики і політики безпеки Кетрін Ештон.

В інтерв'ю американському Wall Street Journal вона не назвала конкретну цифру, додавши, що це буде "немала сума".

Такий короткотерміновий пакет допомоги Києву може стати першою фінансовою поступкою західних держав відтоді, як президент Янукович під тиском Москви відмовився від підписання Угоди про асоціацію із ЄС і отримав 15 млрд доларів від Росії.

Таке рішення української влади призвело до масових протестів по цілій країні та протистояння на Майдані в Києві, що триває вже понад два місяці і стало причиною відставки уряду Миколи Азарова.

На довгу перспективу Київ повинен піти на умови Міжнародного валютного фонду, якщо хоче відновлення кредитування, наголосила Ештон. Ця короткотермінова допомога не залежатиме від переговорів між українською владою та МВФ.

ЄС та США вимагають також від українського уряду втілення економічних та політичних реформ.

Україна - в центрі уваги

Криза в Україні стала одним із головних питань на Міжнародній конференції з питань безпеки, що пройшла в Мюнхені минулими вихідними.

Виконувач обов'язків міністра закордонних справ Леонід Кожара обурив багатьох учасників заходу, сказавши, що у лідера Автомайдану Дмитра Булатова, який вважався зниклим безвісти впродовж восьми днів і якого катували увесь цей час невідомі люди, лише подряпина на щоці.

Булатов уже прибув на лікування у Литву, а сам Кожара за результатами конференції сказав, що деякі європейські політики використовують ситуацію в Україні в особистих цілях у виборчій кампанії в Європейський парламент.

"Іноді буває легше, скажімо так, боротися за демократію в Україні, оскільки Україна не є членом Європейського Союзу, ніж у деяких країнах ЄС. Починається кампанія з виборів у Європейський парламент, і, я думаю, найближчими днями ми побачимо багато європейських політиків, які, використовуючи нинішню ситуацію, приїдуть сюди вирішувати власні цілі своїх виборчих кампаній", - розповів Кожара в інтерв'ю телеканалу "Інтер".

Він не назвав конкретних імен, але у вівторок, 4 лютого, Україну знову відвідає Кетрін Ештон.

Люстрація суддів

Один із лідерів української опозиції Арсеній Яценю, який також побував у Мюнхені і зустрівся там із американським держсекретарем Джоном Керрі, наголосив, що Україна зможе отримати економічний пакет, якщо українська опозиція отримає всю повноту відповідальності за справи в країні.

"Пакет реформ, під який залучатимуться кошти, передбачає низку трансформацій. Перше – країні потрібна політична стабілізація. У країні, яка фактично претендувала на членство в ЄС – під підкриттям влади викрадають, вбивають людей, нападають на журналістів. В Україні має бути парламент, який має повноваження, призначає уряд і дає квиток легітимності тим, хто представляє народ України на міжнародній арені. Зараз все в країні монополізовано. Ми хочемо, щоб в Україні розвивався бізнес, а не так, що фактично декілька людей володіють всією економікою", - заявив Яценюв "5 каналу".

Він також наголосив, що потрібно негайно реформувати енергетичний сектор та правоохоронні органи та здійснити повну люстрацію всього суддівського складу в Україні.

Наразі питання формування уряду залишається відкритим, але у понеділок після лікарняного на роботу повернувся президент Янукович, від якого очікують нових заяв та кроків щодо спроб владнати кризу в країні.

Західні лідери висловили надію, що в Україні сформують уряд технократів, який зможе допомогти розв'язати кризу в країні.