Дзержинському знову відмовили у місці на Луб'янці

Джержинського знесли в серпні 1991-го року Копирайт изображения AFP
Image caption Джержинського знесли в серпні 1991-го року

Комісія при Московській міській думі у вівторок знову одноголосно відмовилася повертати пам'ятник засновнику ВЧК Феліксу Дзержинському на Луб'янську площу в Москві, визнавши, що це може призвести до небажаної напруженості в суспільстві.

"Ми твердо стоїмо на позиції недоцільності встановлення пам'ятника Дзержинському на Луб'янській площі, що може викликати небажану напруженість в суспільстві" , - сказав голова комісії з монументального мистецтва при Московській міській думі Лев Лавренов.

Чергову - шосту за 14 років - пропозицію повернути Дзержинського на Луб'янку в комісію надіслали дві приватні особи.

Підтримав цю ідею голова найчисельнішої фракції в Мосміськдумі "Єдиної Росії" Андрій Метельський.

За повернення пам’ятника засновнику радянських каральних органів на площу перед штаб-квартирою ВЧК-НКВД-КДБ-ФСБ висловився у вівторок і глава партії "Справедлива Росія" Сергій Миронов.

"Мене бентежить, що ми так легко ставимося до своїх пам'ятників, не треба соромитися своєї історії", - сказав Миронов журналістам .

Постійний пікет

"Соромитися своєї історії не треба. Але треба вміти її адекватно оцінювати. Якщо у нас в історії були найбільші злочинці, то речі треба називати своїми іменами. Хто ставить пам'ятники катам?" - заочно відповіла Миронову ветеран радянського і російського правозахисного руху, голова Московської Гельсінкської спілки Людмила Алексєєва.

Уповноважений з прав людини в Російській Федерації Володимир Лукін заявив, що особисто вийшов би на акцію протесту проти повернення на Луб'янку пам'ятника Дзержинському.

"Якщо не дай Бог цей пам'ятник там стоятиме, там стоятиме вічний і постійний пікет, в якому я із задоволенням візьму участь. У наш час увічнювати пам'ять тих, хто зіграв найактивнішу роль у кривавій драмі, - річ, що межує з божевіллям", - цитує Лукіна агенція Інтерфакс.

Пам'ятник Феліксу Дзержинському як символ радянських репресій був стихійно демонтований в серпні 1991 року, одразу після "путчу ГКЧП". Зараз він знаходиться в парку "Музеон" в центрі Москви на Кримській набережній, де зібрані демонтовані монументи радянської епохи.

У перші дев'ять років після знесення питання про повернення Дзержинського на Луб'янку офіційно не обговорювалося, але всі роки правління Володимира Путіна він регулярно потрапляє в новини. Сам Путін в грудні висловився проти відновлення пам'ятників радянським діячам, зауваживши, що такі кроки можуть розколоти суспільство.