Видавництво Penguin відкликає книжку через образу індуїзму

Індуси
Image caption Книжка "Індуси" Венді Доніджер викликала обурення в певних релігійних колах Індії

Видавництво Penguin India підтвердило намір відкликати та знищити всі копії книжки про індуїзм відомого американського вченого.

Видавництво повідомило, що поважає закони країни, які передбачають кримінальну відповідальність за образу релігійних почуттів.

Penguin також робить це, щоб захистити своїх працівників від можливих загроз через вихід книжки друком.

Книжка Венді Доніджер "Індуси: альтернативна історія" стала об’єктом розслідування на предмет того, чи містяться у тексті образи релігійних почуттів.

Релігійна організація "Шикша Бакао Андолан" 2011 року подала цивільний позов проти Penguin India, заявляючи, що книжка містить "єретичні" образи індусів.

Видавництво уклало позасудову угоду з цією організацією, подробиці якої були оприлюднені цього тижня.

"Обмежувальні закони"

Рішення відкликати книжку викликала критику щодо порушення права на свободу слова й порушило питання, чому така велика компанія пішла на поступки такій малій організації активістів, каже кореспондент BBC з Делі Ендрю Норт.

Видавець прямо не відповів на це питання, але у своїй заяві повідомив, що має зобов’язання виконувати закони, якими б "нетолерантними та обмежувальними вони були".

Індійський кримінальний кодекс передбачає відповідальність за порушення "релігійних почуттів" усно чи письмово, що ставить Penguin India у вразливу правову позицію у разі судового процесу.

Видавництво попередило, що таке законодавство "дуже ускладнює для індійських видавців дотримування міжнародних стандартів свободи слова".

Проте деякі критики наполягають, що Penguin мали захищати свою позицію в суді.

"Не було жодного рішення суду. Угода була підписана ще до проходження справи у Верховному суді. Звичайно, є проблема з дивними та двозначними законами, але вони не боролися до кінця", - заявила BBC переможець премії Booker Арундаті Рой.

Цього тижня вона написала відкритого листа до Penguin з проханням пояснити, чому вони здалися.

Автор книжки Венді Доніджер заявила, що не звинувачує Penguin, проте додала, що дуже стурбована свободою слова в Індії.