НАСА призупиняє співпрацю з Роскосмосом через Крим

Останній екіпаж, що полетів на МКС Копирайт изображения Getty
Image caption Останній екіпаж, що полетів на МКС

НАСА призупиняє співпрацю з Росією на знак протесту проти політики росіян щодо Криму, за винятком співробітництва на Міжнародній космічній станції (МКС), на якій зараз знаходиться американський астронавт.

Для співробітників НАСА до особливого розпорядження запроваджується заборона на поїздки до Росії, листування електронною поштою і проведення телеконференцій з російськими партнерами, зустрічі з ними на міжнародних заходах, також забороняються візити російських представників в НАСА.

"Враховуючи безперервне порушення Росією суверенітету і територіальної цілісності України, НАСА призупиняє більшість своїх поточних контактів з Російською Федерацією. НАСА і Роскосмос однак продовжать спільну роботу, щоб підтримувати безпечне та безперебійне функціонування Міжнародної космічної станції", - зазначено у заяві відомства.

Перезапуск американських шатлів?

При цьому організація, яка згорнула всі плани по запуску шатлів після катастрофи 2003 року, розглядає питання про відновлення запусків транспортних засобів з американської території на МКС до 2017 році

"Є вибір між повним фінансуванням космічних запусків американською стороною і переводом в Росію мільйонів доларів знову і знову. Адміністрація Обами хоче інвестувати в Америку - і ми сподіваємося, що Конгрес погодиться із цією точкою зору", - додають у НАСА.

Деякі російські політики не сприймають серйозно заяву агентства.

"А у нас крім МКС співпраці з НАСА і не було", - зазначив у своєму Twitter віце-прем’єр Дмитро Рогозін.

На сайті Роскосмосу втім зазначено, що американське відомство серед іншого бере безпосередню участь у створенні російського космічного апарату "Спектр- РГ". Відповідна угода була підписана ще в лютому 2011 року.

За підрахунками організації, одне місце для американського астронавта на МКС обходиться НАСА в 70 млн доларів.

Експедиція під прицілом?

Впродовж усього березня адміністрація НАСА всіляко заперечувала можливість впливу кримської кризи на двостороннє космічне партнерство .

Тільки минулого тижня на МКС прибули російські космонавти Олександр Скворцов та Олег Артем'єв і астронавт НАСА Стівен Суонсон, які загалом мають провести на орбіті 176 діб.

Скворцов, Артем'єв та Суонсон входять до складу 39-ї і 40-ї експедицій на МКС.

Командир 39-ї експедиції, японець Коічі Ваката, а також російський космонавт Михайло Тюрін і американський астронавт Рик Мастраккіо вже знаходяться на станції. Вони туди прибули на кораблі "Союз ТМА- 11М" 7 листопада минулого року.

Катастрофа шатла "Колумбія" та її наслідки для МКС

1 лютого 2003 шатл " Колумбія" виконував штатний політ, в ході якого його екіпаж повинен був провести серію біологічних, медичних та фізичних експериментів .

Після входження в атмосферу космічний корабель із сімома астронавтами на борту розвалився на частини і зіткнувся із землею в штаті Техас. Весь екіпаж загинув.

Головним результатом катастрофи "Колумбії" для НАСА стала поступова відмова від польотів шатлів на МКС з американської території.

З 2006 по 2010 роки шатл "Діскавері" виконав 17 польотів на станцію, після чого вся програма США " Спейс шатл" була згорнута, а космічні кораблі списані.

Після цього ротація екіпажів на МКС здійснюється російськими комплексами "Союз".

Після того як ці члени екіпажу покинуть станцію, командиром нової експедиції стане саме Суонсон. Для учасників "заїзду" на борту станції заплановані більше 40 науково-технічних експериментів .

"У нас з росіянами найвищою мірою глибокі та інтегровані відносини. Ми залежимо від них , як і вони від нас. "Розлучення"- це не варіант", - заявив Associated Press керівник відділу космічної політики в університеті Джорджа Вашингтона Скотт Пейс.

Вчений висловив побоювання, що рішення НАСА може призвести до збоїв у спільній роботі по експериментах в космосі.

Крим як привід

Різке охолодження у відносинах Росії з ЄС і США відбулосьпісля того як Москва визнала результати кримського референдуму про незалежність 16 березня і де-факто приєднала півострів до Росії кількома днями пізніше.

Президент США Барак Обама сказав, що не вважає російську анексію Криму доконаним фактом.

Конгрес США схвалив у середу заборону на в'їзд в США і заморожування активів росіян і українців, винних, на думку Вашингтона, в ескалації конфлікту або порушенні прав людини в Україні.