Альпіністи залишають Еверест після загибелі провідників

Копирайт изображения AP

Більшість альпіністських команд залишає базовий табір на горі Еверест, де ситуація залишається невизначеною після загибелі у лавині 16 провідників.

Скандал щодо винагород місцевим провідникам - шерпам - від іноземних альпіністів виник після трагедії, що сталася минулого тижня. Дехто з шерпів навіть погрожує бойкотувати сходження.

Шерпи також вимагають кращої інфраструктури для рятування та лікування провідників.

Анг Тшерінг Шерпа, президент Непальської асоціації альпінізму, розповів Сурендрі Пхуйал із BBC Непал, що це цілком можливо, якщо більшість шерп залишить роботу.

Але Мадхусудан Бурлакоті із міністерства туризму сподівається, що команди продовжать сходження. Шерпи ведуть переговори щодо цього із непальським урядом.

Цього року підкорити Еверест збиралося понад 300 іноземних альпіністів. Але багато з них втратили надію і досі перебувають у стані шоку через лавину, в якій загинули 13 шерпів. Ще трьох зниклих також вважають загиблими, передає кореспондент ВВС.

Лавина, що зійшла минулої п'ятниці, стала найбільшою трагедією в історії сучасного альпінізму на найвищій горі світу.

Лавина зійшла по ділянці трохи вище базового табору Евересту на висоті 5,800 метрів (19,000 футів).

Умови для провідників

Шерпи заробляють до 8,000 доларів (4,800 фунтів) за три місяці альпіністського сезону на Евересті. Це майже в десять разів більше, ніж середня зарплата у Непалі – країні, що залишається однією із найбідніших в Азії.

Але кореспондент BBC у країнах південної Азії Ендрю Норт каже, що виникають питання до уряду, який заробляє мільйони доларів кожного року на зборах за дозволи на альпінізм. Деякі компанії, що організують експедиції, беруть з кожного клієнта до 60,000 доларів (36,000 фунтів).

Загиблі провідники зійшли на схил рано вранці, щоб підготувати маршрут та закріпити мотузки для альпіністів.

Лавина вдарила по ледопаду Кхумбу, в якому безліч розколин та льодових валунів, які можуть відвалитися у будь-яку мить.

Хоча ледопад знаходиться на відносно незначній висоті, це одна з найбільш небезпечних ділянок Евересту. Втім, безпечнішого шляху на знаменитому маршруті Південне сідло, який першими пройшли сер Едмунд Гілларі та його провідник-шерп Тенцинг Норгей у 1953 році, немає.

Шерпам доводиться проводити за сезон 20-25 сходжень, переносячи обладнання та продовольство у табори на маршруті, що наражає них на серйозну небезпеку.

Починаючи із 1953 року Еверест підкорили понад 3,000 альпіністів.

Що кажуть альпіністи

Декілька експедицій вирішили скасувати свої сходження. Алан Арнет, який веде блог про альпінізм, називає Еверест "аеропортом із відчиненим терміналом, але зачиненими злітними смугами".

Моніка Піріс із організації Alpenglow Expeditions пише на сайті компанії, що намагатися підкорити Еверест у такий період "нерозумно та небезпечно".

Вона каже, що "шерпам треба дати час на оплакування загиблих, та й сім'ї хочуть бачити їх вдома", втім "обстановка у базовому таборі стає все більш напруженою".

Сарай Кхумало, яка представляє експедицію Ubuntu Everest, написала у своєму Facebook, що навіть якщо цього року зійти на гору їй не судилося, вона "отримала значне задоволення від процесу".

У п'ятницю експедиція Irish Seven Summits написала у Twitter: "Багато груп вже поїхали. Але ми залишаємося у базовому таборі та намагаємося зберігати позитив у цій напруженій ситуації. Ведуться дискусії з лідером експедиції щодо можливих варіантів".