Як проросійські активісти захопили телецентр в Донецьку

Image caption Будівля телецентру

Проросійські активісти захопили будівлю обласної державної телерадіокомпанії у Донецьку, після чого там включили ретрансляцію російського каналу "Росія -24". В їхніх планах - відновити трансляцію і інших російських каналів, а також розширювати географію руху опору.

Як кажуть самі представники проросійських рухів в Донецьк , телецентр вони захоплювати не збиралися. Віталій Кокоть, представник самопроголошеної "Народної донецької республіки" , заявив , що рішення йти до будівлі обласного ТБ було прийнято спонтанно, після того як на мітингу в центрі Донецька лідери активістів висловили невдоволення роботою місцевих каналів.

За словами пана Кокотя, "народ втомився від брехні" і вирішив взяти справу у свої руки, зайнявши будівлю.

Кілька сотень людей відчинили ворота телецентру, охорона, що складається зі співробітників МВС України і бійців спеціальних підрозділів, чинити опір не стала. Над будівлею тепер майорить прапор "Донецької республіки", і , згідно із повідомленнями очевидців, всередину почали заносити телекомунікаційне обладнання.

Спеціалісти, які прийшли разом з демонстрантами, взялися налагоджувати "правильне", як вони вважають, мовлення телецентру: тут транслюватимуть у прямому ефірі події у захопленій проросійськими активістами обласній адміністрації, виступи лідерів "Донецької республіки".

Пан Кокоть також сказав, що інженери вже працюють над запуском в ефір заблокованих київською владою передач каналів "Росія 24", "НТВ" і "Рен-ТВ": донецькі проросійські активісти кажуть, що довіряють тільки інформації російського телебачення.

"Що нам було робити"?

Біля входу в центр стоять дві машини з правоохоронцями , які уникають камер і явно нудьгують. Командир роти спеціального загону міліції, який представився Віталієм і відмовився називати своє прізвище, заявив, що, захопивши телецентр, активісти " не бешкетують".

"А що нам треба було робити? Їх тут стільки було. Що б ми, стріляти в них почали?" - виправдовується Віталій. За його словами, у людей, які захоплювали телецентр, не було вогнепальної зброї , але були биті і палиці.

Позаду міліцейських машин можна було помітити кілька людей у чорних масках з автоматами Калашникова. Вони також представилися співробітниками МВС, але відмовилися коментувати події.

За словами людей в масках, вони вже кілька днів стоять на території телецентру і чекають розпоряджень від свого начальства. За їх словами, ніякого наказу вони так і не отримали, і в те, що відбувається не втручалися. "Ми б самі хотіли знати , що ми тут робимо», - відповіли вони на питання ВВС про мету їх перебування біля телецентру .

У саму захоплену будівлю журналістів не пускають молоді міцні хлопці у військовій формі з пов'язками руху "Оплот" на рукавах. "Оплот" – одна із організацій, що контролюють зараз роботу телецентру. Раніше активісти цієї організації брали безпосередню участь у захопленні будівлі обласної адміністрації Донецька.

Хочуть бути почутими

Директор телецентру Олег Джолос в бесіді з кореспондентом Російської служби Бі-бі-сі зазначив, що захоплювачі будівлі поки не перешкоджали нормальній роботі співробітників каналу і під час захоплення будівлі ніхто не постраждав.

"Ці люди хочуть бути почутими", - заявив він, додавши, що не буде перешкоджати передачі наданих матеріалів в ефір, якщо вони не порушують законодавство України.

Втім, як він зможе перешкодити, якщо матеріали все ж будуть порушувати законодавство, залишається незрозумілим: сам пан Джолос сказав, що місцеві правоохоронці ніяк не відреагували на захоплення телецентру.

В українському МВС в неділю ввечері опублікували заяву, в якій сказано, що активісти, які захопили донецький телецентр, не вступають в конфлікт з охороною, а прапори так званої "Донецької республіки" з будівлі зняті. Інших офіційних заяв з Києва поки немає.

Самі представники проросійських активістів у Донецьку цю інформацію спростовують і зазначають, що продовжують утримувати контроль над будівлею.

Таким чином в Донецьку під контролем представників "Донецької республіки", яка вважає себе єдиною легітимною владою в місті, знаходяться вже дві будівлі. Представники груп активістів відзначили, що не збираються зупинятися на досягнутому і будуть розширювати географію опору центральній владі.