Сирійські повстанці залишають "останній оплот" у Хомсі

На цьому кадрі видно автобуси із евакуйованими людьми
Image caption На цьому кадрі видно автобуси із евакуйованими людьми

Повстанці кажуть, що продовжують евакуацію з тієї частини сирійського міста Хомс, яка була їхнім останнім оплотом.

Перші автобуси виїхали з району Старе місто у середу вранці відповідно до домовленостей, досягнутих за посередництва ООН.

Щонайменше два автобуси, у яких були кілька озброєних бойовиків, вже прибули на територію на півночі, яку контролюють повстанці.

Ця подія знаменує кінець присутності повстанців у центрі одного з головних міст, яке називали "столицею революції" проти президента Башара Асада.

Раніше цього року близько 1400 повстанців уже були евакуйовані зі Старого міста в рамках операції, що проходила під егідою ООН та Червоного Півмісяця.

Проте якась частина як повстанців, так і цивільного населення, враховуючи багатьох поранених, залишилися у місті попри дедалі жорсткіші умови життя.

"Світ нас покинув"

Кореспондент ВВС Пол Вуд, який перебуває у Бейруті, повідомляє, що повстанці та члени їхніх родин - сумні та понурі, - прощались з містом, яке вони клялись не покидати за жодних обставин.

Але, веде далі наш кореспондент, вони таки здалися після дворічної блокади - саме такої тактики дотримувалися провладні сили. Деякі сирійські офіцери описували ситуацію так: "Або здавайтеся, або помирайте з голоду".

Блокада Старого міста була посилена в останні кілька місяців та супроводжувалася інтенсивними артобстрілами і ударами з повітря.

"Світ нас покинув", - сказав ВВС по Skype один з активістів, готуючись до евакуації.

На фотографії, яку було розміщено в інтернеті в середу, можна побачити два зелених автобуси, які перетинають лінію фронту в напрямку майданчика для евакуації повстанців.

Копирайт изображения AP
Image caption Місто Хомс - напівзруйноване

Пізніше Абдул Харет Халіді, який веде переговори від імені повстанців, заявив агентству AFP, що три автобуси вже виїхали, серед пасажирів - "лише 120 осіб, суміш поранених та вцілілих цивільних і бойовиків".

Губернатор Хомса Татал Баразі розповів ВВС, що, згідно із розкладом, операція має завершитися в середу.

Раніше він сказав агентству Sana, що будуть евакуйовані приблизно дві тисячі людей. Хоча місцевий активіст Абу Яссін Хомсі сказав агентству Associated Press, що не більше 1200 людей мають залишити місто.

Президентські вибори відбудуться

Тим часом повстанці на півночі країни почали пропускати гуманітарну допомогу в два переважно шиїтські міста, які залишаються лояльними до президента Асада: Нубул та Захра.

Домовленість, досягнута за посередництва ООН після багатьох місяців перемовин, також, як вважають, передбачає звільнення заручників, яких повстанці утримують у місті Алеппо.

Як повідомляє наш кореспондент, озброєні групи у Старому місті Хомса наразі сперечаються, чи треба погоджуватися на припинення вогню.

"Фронт ан-Нусра", який пов'язують з Аль-Каїдою, хотів спробувати прорвати блокаду, вчинивши низку самогубчих нападів, але їм це не вдалося. Тому бойовики цього угруповання також будуть серед пасажирів автобусів, які задіяні в евакуації.

Ще один район на околицях Хомса - Ваір - досі утримує оборону. Проте наш кореспондент каже, що тамтешні повстанці погодились на припинення вогню і поїдуть, щойно для цього будуть створені передумови.

Вважається, що понад 150 тисяч осіб загинули від часу, як проти президента Асада у березні 2011 року почалося повстання. А 9 мільйонів осіб змушені були покинути свої домівки.

Незважаючи на конфлікт, сирійська влада планує провести президентські вибори 3 червня. Опозиція вже назвала ці вибори, на яких Асад, як очікується, отримає перемогу, фарсом.