Кримським татарам дозволили збиратися на роковини депортації

Копирайт изображения Getty
Image caption Стосунки кримських татар із новою владою Криму залишаються напруженими

Влада самопроголошеної Республіки Крим дозволила Меджлісу провести 18 травня у Сімферополі щорічний жалобний мітинг, присвячений Дню пам’яті жертв депортації кримських татар.

Цього року відзначатиметься 70-і роковини трагедії, яка забрала життя майже 40% цього народу.

Як повідомило "Міністерство внутрішніх справ" республіки, проходити до місця проведення мітингу, в якому традиційно беруть участь десятки тисяч людей, треба буде через рамки металодетекторів.

"Не дозволятимуть проносити великогабаритних речей, колючо-ріжучих предметів, травматичної зброї, аерозольних балончиків, а також спиртних чи інших напоїв, і всіляких рідин в будь-якій упаковці", - додали у поліції.

18 травня з 6 години ранку до 18 години вечора в центрі міста перекриють вулиці біля площі Леніна, на якій проходить мітинг, "рух ними дозволять тільки спецтранспорту".

У четвер у Сімферополі бачили багато автозаків і два БТРи.

"Самооборона" + поліція

Влада проігнорувала вимогу Меджлісу не допускати до місця проведення траурних заходів так звану "самооборону", що причетна до кількох нападів на представників національного органу.

Бійці "самооборони" разом з поліцейськими "охоронятимуть правопорядок", заявив глава уряду Сергій Аксьонов.

"Кримська "самооборона" - не вороги кримським татарам. Провокаціями кримська "самооборона" не займалася, тому в даному випадку вони несуть охорону громадського порядку та нестимуть її далі, незалежно від того, як окремі керівники Меджлісу до цього ставляться. Кримська "самооборона" є вже сьогодні суб'єктом нашої діяльності і життя республіки Крим", - сказав пан Аксьонов.

Він також зазначив, що ця силова структура незабаром буде узаконена.

Сергій Аксьонов також заявив, що представники української влади можуть дестабілізувати ситуацію 18 травня "шляхом проведення деструктивних акцій".

"Тому ми звичайно побоюємося різних провокацій, але не з боку кримських татар. Ми розуміємо, що вони не мають намірів зробити якісь дії, які дозволять загострити обстановку", - зазначив він і підкреслив, що влада жорстко реагуватиме на дії, які вважатиме провокативними.

Джемілєв під питанням

За три дні до траурного мітингу все ще невідомо, чи дозволять приїхати на нього лідеру кримських татар, депутату Верховної Ради України Мустафі Джемілєву. Його з 2 травня не пускають на батьківщину, як він каже, за чиєюсь "усною вказівкою".

Багато кримських татар, які зустрічали пана Джемілєва 3 травня на кримському кордоні, оштрафували за "прорив кордону" на суми від 3 до 12 тисяч гривень.

У четвер ФСБ провела обшук у будинку члену Меджлісу Алі Хамзіна, який відповідає за зв’язки представницького органу із світом. Він вважає це продовженням тиску на національний рух.

Голова Меджлісу Рефат Чубаров та його заступник Ахтем Чійгоз мають попередження від прокуратури Криму про "недопустимість екстремістської діяльності".