У Білорусі з'явиться нова російська авіабаза

Су-27 Копирайт изображения na
Image caption На базі у Бобруйську Москва планує розмістити 12 бойових винищувачів Су-27

У 2015 році Москва має намір розмістити в білоруському місті Бобруйську дванадцять бойових і два навчально-бойових російських літаки Су-27, заявив в Мінську міністр оборони Росії Сергій Шойгу після засідання спільної колегії міністерств оборони Росії і Білорусі.

Крім цього пан Шойгу планує відправити туди ланку бойових вертольотів Мі-8.

Опозиція в Білорусі не схвалює подібні перспективи, а на думку деяких спостерігачів, ще далеко не факт, що і білоруський їх підтримає.

Раніше планувалося, що нова російська військова авіабаза з'явиться в Білорусі до 2016 року.

Росія перекинула військові літаки в Білорусь минулої весни, щоб забезпечувати протиповітряну оборону і недоторканність повітряного простору союзної держави Білорусі та Росії.

Бойова ланка у білоруському місті Барановичі, що спочатку складалася з чотирьох винищувачів, до кінця цього року має перетворитися у полк винищувачів Су-27СМ3 у складі двох ескадрилій.

Раніше головком ВПС РФ генерал-полковник Віктор Бондарєв казав, що всього планують перекинути 24 машини.

Лукашенко схвалить?

Білоруський президент Олександр Лукашенко незадовго до перельоту російської ланки до Барановичів підтримав розміщення на території країни 12-15 російських винищувачів у відповідь на перекидання НАТО авіаційних сил до Прибалтики та Польщі.

Аналітики помітили тоді, що пан Лукашенко вимушено погодився з рішенням Москви про перекидання до Білорусі військових літаків на тлі подій в Україні та активної реакції Європи на анексію Москвою українського Криму.

Опозиція звинуватила білоруського президента у порушенні нейтрального статусу Білорусі, зафіксованого її конституцією.

Заява Сергія Шойгу про нову авіабазу може зазнати ревізії з боку головнокомандувача білоруської армії - президента Лукашенка, впевнена правозахисниця Людмила Грязнова.

"За нову авіабазу Лукашенко вимагатиме нову плату - чи то у цінах на нафту, чи у вигляді нових російських кредитів і таке інше. Навряд чи йому сподобається, що військове лобі про щось домовилося, поки він із синами відпочиває, грає у хокей і проводить зустрічі у Арабських Еміратах. Як повернеться - тоді й буде зрозуміло, бути новій авіабазі чи ні", - зазначає пані Грязнова.

Деякі аналітики, втім, називають тенденцією те, що пан Лукашенко не перешкоджає військовим планам Росії, відзначаючи при цьому, що білоруський президент часто демонструє політичну незгоду з діями союзника.

Так, Олександр Лукашенко відмовився визнавати незалежність Абхазії і Південної Осетії, незважаючи на відчутний тиск Кремля, неодноразово критично висловлювався щодо дій Москви стосовно України.

"Фактор стримування Європи"

Білоруські неурядові організації виступають проти планів і фактів розміщення російської військової авіації на території країни.

Цей протест зрозумілий пересічним білорусам: Білорусь впродовж століть ставала плацдармом активних військових дій між Європою і Росією.

Копирайт изображения AFP

"Ми знову опинимося на лінії першого удару, бомби з усіх боків падатимуть на наші будинки, на наших дітей. Поки там до російського Смоленська дійде - наші Мінськ і Брест постраждають першими", - каже літня мінчанка Валентина Селівончик, котра пішла в партизани під час другої світової війни.

Військовий аналітик Олександр Алесін зазначив у пресі, що російська авіація у Білорусі - фактор стримування Європи.

"Якщо озброїти авіаційними ракетами дальністю 300 кілометрів Су-27СМ3, полк яких базуватиметься тут, то, я думаю, цього цілком вистачить, щоб виконувати завдання щодо стримування і залякування. Тим більше, що цей літак може бути носієм і для тактичної ядерної зброї. Без дозаправлення він має близько 1500 км власної дальності польоту, тому цього вистачить, щоб загрожувати і Берліну, і навіть Лондону", - зазначив Алесін.

Російський міністр оборони Сергій Шойгу повідомив у Мінську, що Москва також передає збройним силам Білорусії чотири комплекти зенітно-ракетних комплексів С-300. Як запевняє Шойгу, вже наступного року вони стануть на озброєння.

Новини на цю ж тему