BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: понеділок, 03 листопада 2003 p., 18:17 GMT 21:17 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Що за скандалом навколо Спілки Письменників?
 

 

Члени спілки письменників України, які підтримують подальше перебування Володимира Яворівського на чолі тієї організації, порівнюють те, що сталося в ніч на понеділок, із путчем ГКЧП. Як розповіли журналістам члени Спілки письменників, які підтримують Яворівського, тієї ночі до будівлі Спілки на вулиці Банковій через вікно увірвалися невідомі в цивільному, які відкрили двері групі людей з автоматами. Чергова Спілки викликала міліцію, яка не відреагувала на автоматників, а забрала до Печерського відділку міліції для свідчень саму чергову.

Напередодні жінка встигла зателефонувати голові НСПУ Володимиру Яворівському, який прибув на місце пригоди з групою депутатів – серед яких члени фракції „Наша Україна” Володимир Стретович та Давид Жванія. Депутати домоглися звільнення приміщення, під час якого виявилося, що у числі так званої „захоплювальної групи” був письменник, редактор газети „Нескорена нація” Роман Коваль, відомий також як колишній керівник організації „Державна самостійність України”.

Ті письменники, які підтримують Яворівського твердять, що Коваль вдерся через вікно зі значним запасом провіанту та зачинив двері, начебто маючи на меті провести в будинку Спілки кілька днів. Сам редактор „Нескореної нації” пояснив журналістам, що таким чином він прийшов почергувати в будівлі Спілки письменників. Роман Коваль:

„Мені на початку 23-ї години зателефонував член НСПУ Олексій Кононенко й запитав, чи можу я почергувати в Спілці. Я сказав, якщо треба то приїду й за сорок хвилин приїхав. Мене попередили, щоб нікого не пускав вночі, бо будуть можливі провокації. Я закрив на засув. І справді... Це ви обманюєте. Я через вікно не заходив, а зайшов через двері".

Голова спілки письменників Володимир Яворівський трактує дії пана Коваля як неправомірні, оскільки як голова, він не давав розпорядження на таке чергування. В свою чергу, Роман Коваль Яворівського головою не вважає, оскільки належить до тих письменників, які минулого тижня у Пущі-Водиці брали участь у зібранні під назвою „загальні письменницькі збори”.

Ті збори, на яких були присутні менше 5 відсотків письменників, висловили недовіру Володимиру Яворівському через начебто надмірну політизацію Спілки письменників, а новим головою Спілки було обрано Наталію Околітенко, яку за рішенням президії, як і Романа Коваля, раніше було виключено зі Спілки письменників. Більшість членів Спілки, які не брали участі у зборах – а це понад півтори тисячі письменників – кажуть, що не визнають тих резолюцій через незначну кількість присутніх на зборах та через їх незаконність. За статутом Спілки, подібні рішення ухвалюються лише на з'їзді чи пленумі.

Щодо мотивів, якими керувалися опоненти Яворівського, ними голова Спілки письменників в інтерв'ю Бі-Бі-Сі називає тиск з боку влади, яка примушувала письменників на місцевому рівні ініціювати відставку „нашоукраїнця”. Говорить Володимир Яворівський.

„Почали з областей. Збори письменники відмовлялися проводити. Тоді їхали персонально до письменників і казали: „Ми Вам допоможемо пенсією”, „Ми Вам допоможемо книжку видати”. А іншим просто казали: „Підпишіться от-тут, це за підвищення пенсій. І люди потім знімали свої підписи, бо їх просто ошукали. Через те це був колосальний тиск. З одного боку він ішов згори, а з іншого – знизу”.

Загалом письменники на чолі з Володимиром Яворівським вбачають у таких діях підтвердження намагання влади розколоти Спілку напередодні президентських виборів. Іншим об”єктом зазіхань влади, а саме, Адміністрації президента, письменник-дисидент Євген Сверстюк називає сам будинок Спілки, який знаходиться поблизу Адміністрації, і на який, за його словами, та давно вже „поклала око”.

„Коли я дивлюся на Спілку письменників, я розумію Медведчука, Волкова, Суркіса. Та що вони, вегетаріанці, чи що? Такий будинок навпроти їхнього палацу. А тут вухатий заєць сидить і ще й каже, що йому не страшно. Я думаю, цей сигнал надзвичайно важливий для нас усіх. Ми живемо в країні, де є неоголошена громадянська війна”

Окрім пана Сверстюка, на боці Володимира Яворівського фактично усі відомі українські літератори включно з Павлом Загребельним. Тим часом, сам Яворівський відмовляється визнавати обрану на загальних зборах голову Спілки Наталію Околітенко й залишався у будівлі Спілки на Банковій у ніч з понеділка на вівторок. Він сподівається, що прояснити ситуацію зможе скликана президія Спілки письменників України, яка засідатиме у тому самому приміщені 4 листопада.

 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження