BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: субота, 27 серпня 2005 p., 14:40 GMT 17:40 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Нове керівництво Союзу поляків Білорусі лояльне
 

 
 
Союз поляків Білорусі
У Білорусі намагаються залагодити розкол у Союзі поляків, найбільшій в країні організації національної меншини, та завдяки цьому знайти порозуміння з Польщею.

Через тиск білоруських властей на Союз поляків уряд Польщі відкликав свого посла з Мінська, кілька польських міст відмовилися від побратимських зв’язків з білоруськими містами. Польсько-білоруський дипломатичний та політичний конфлікт триває другий місяць.

У Білорусі в місті Вавкависку відбувся позачерговий з'їзд Союзу поляків Білорусі, на якому було обране нове, лояльне до білоруського уряду, керівництво організації.

У конфлікті довкола Союзу поляків Білорусі виявилася нова фігура – 69-літній сільський пенсіонер, колишній директор неповної середньої школи з-під Гродно Юзеф Лучник.

На з’їзді визнаної білоруськими властями частини Союзу поляків Білорусі пана Лучника було обрано новим головою 20-тисячної організації.

Це засвідчило бажання провладної частини польської меншини пропонувати компромісну фігуру, одного з ветеранів польського руху Білорусі, який останній час був поза всіма суперечками.

Прибічники пана Лучника вважають, що він зможе ліквідувати розкол у Союзі поляків та покращити взаємини Мінська та Варшави.

Активіст Союзу поляків з Бреста Станіслав Третяк:

“Він заслужена людина та діяч Союзу поляків, він створював з Гавіним та Вітовичем цю організацію. Думаю, що він знайде шлях і до тої групи осіб, переконає їх своїм авторитетом”.

Сам пан Лучник вже оголосив курс на співробітництво з усіма фракціями в Союзі поляків, заявив, що його основна мета – зберегти організацію польської меншини в Білорусі. Також він закликав уряди Польщі та Білорусі “зміцнювати дружбу”:

“Запрошую всіх до співробітництва. Я ні з ким не знаходжуся в конфлікті, моя головна мета – відродження польщизни, національної ідентичності та польської культури”.

Пан Лучник особливо підкреслив, що залишається поза політикою та розраховує на підтримку і Мінська і Варшави.

І представники білоруського уряду вже висловили йому свою підтримку. Проте з Польщі жодних вітань не надійшло.

Навпаки, заступник міністра закордонних справ Польщі Ян Трущиньскі заявив, що розглядає конгрес СПБ, на якому було обрано головою пана Лучніка, цілком недемократичним і таким чином не вважає обране на ньому керівництво легальними представниками польської меншини.

Позиція Польщі тут дуже важлива, бо досі СПБ існував лише на дотації з Варшави.

Представник комітету “Солідарні з Білоруссю” польської партії “Право та справедливість” Міхал Дворчик погоджується, що Юзеф Лучник мав авторитет як один із засновників польського національного руху в Білорусі, і йому незрозуміло, чому пан Лучник погодився взяти участь у “такому, за словами папа Дворчика, фарсі, як цілком підконтрольний властям з’їзд”:

“Незалежно від того, як досі оцінювали пана Лучника, я вважаю, що Польща не змінить своєї позиції в справі невизнання керівництва, обраного на цьому з’їзді. Польща буде послідовною в своїй позиції підтримці контактів виключно з легальним керівництвом СПБ на чолі з Анжелікою Борис”.

Представник цього керівництва Союзу поляків на чолі з пані Борис Анджей Пісальнік повідомив, що багато хто з його колег тепер перебуває у в’язниці та під слідством в різних політично мотивованих кримінальних справах, навіть ті, з ким пан Лучник розпочинав польський рух.

За таких умов пан Пісальнік не може визнати компромісним варіантом фігуру Юзефа Лучника, бо компроміс, на його думку, неможливий якщо влада діє з позиції сили та страху.

Пан Пісальник вважає Юзефа Лучника не вибраним, на назначеним головою СПБ:

”Цього голову звати Лучник, але його могли б звати будь-як, Підкаблучник, чи інакше. Це неважливо. Бо організацією відтепер керує Аляксандар Лукашенка, також як профспілками, олімпійським рухом в Білорусі та іншими. І тепер він може казати, що це мої поляки”.

Анджей Пісальник говорить, що їх організація на чолі з дисидентським керівництвом надалі буде діяти -- без реєстрації, через контакти з активом по всій Білорусі та організаціями в Польщі.

 
 
Також на цю тему
 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження