http://www.bbc.com/ukrainian/

понеділок, 02 листопада 2009 p., 16:56 GMT 19:56 за Києвом

Анастасія Зануда. Бі-Бі-Сі. Київ

Чим різниться нинішній грип?

Офіційні особи запевняють, що цьогорічна загальна картина сезонних захворювань на грип та гострі респіраторні інфекції мало чим відрізняється від попередніх років.

Як твердить прем’єр, динаміка захворювань приблизно така сама, а от смертність – навіть на 20% нижча – каже Юлія Тимошенко, і закликає не панікувати.

Разом із тим, названа нею статистика доведених випадків захворювання на так званий “свинячий грип” на ранок понеділка – 14 інфікованих, дещо відрізнялася від даних, оприлюднений Міністерством охорони здоров’я удень.

Як заявив перший заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазоришинець, лабораторні дослідження свідчать про 22 випадки захворювання на “свинячий грип.” Разом із тим, за словами пана Лазоришинця, загалом від грипу та його ускладнень померли 67 осіб.

Крім того, за інформацією Міністерства охорони здоров’я, в Україні зареєстровано 255 тисяч хворих на грип та ОРВІ, із яких 15 тисяч госпіталізовано, а з них близько 170 перебувають у реанімації.

Представник Міністерства охорони здоров’я також повідомив, що наразі в Україні немає вакцини від “свинячого грипу,” але, як він твердить, кілька вакцин перебувають у процесі реєстрації.

За словами заступника міністра, складності також додає той факт, що вірус швидко мутує, і українська версія “свинячого грипу” ближча до європейської, а не до штамів цього ж грипу у США та Мексиці, звідки ця хвороба поширилася у світі. Василь Лазоришинець також повідомив, що препарат Таміфлю, який показав свою ефективність при лікуванні хворих на “свинячий грип” в інших країнах, не є профілактичним засобом.

У Міністерстві заявляють, що закупили 67 тисяч доз препарату Таміфлю, а ще 60 тисяч отримано від Міжнародної організації здоров’я.

Проти ночі у понеділок 300 тисяч доз було доставлено в Україну за прямим контрактом між українським урядом та швейцарською компанією-виробником.

За словами Міністра закордонних справ Петра Порошенка, це дозволило зекономити близько 140 мільйонів гривень бюджетних коштів, адже в Україні лікувальна доза Таміфлю із 10 ампул продавалася по 600 гривень, а ціна урядової закупки становить 67 гривень за лікувальну дозу.

Ці ліки, за словами прем’єра, не постачатимуться у аптеки, а будуть безкоштовно доступні лише у лікарнях, де їх можна буде отримати лише хворим. Юлія Тимошенко також різко скритикувала приватні аптеки за підвищення цін на противірусні препарати, і закликала Державну податкову адміністрацію, Антимонопольний комітет та Державної інспекції з питань ціноутворення, а також до Генпрокуратури та МВС перевірити роботу аптечних закладів.

Податківці вже повідомили, що оштрафували аптеки і фармацевтичні підприємства на 6.5 мільйонів гривень за “порушення у розрахунках готівкою.” У столичній міліції заявили, що наразі випадків спекуляції медикаментами не виявили, але закликали киян повідомляти, якщо вони помітять щось подібне.

Інформація заступника міністра охорони здоров’я про те, що, начебто, після перевірок СБУ у Києві було закрито 19 аптек, згодом спростували у самій службі.

Тим часом у столичних аптеках і надалі не можливо купити найпопулярніші антивірусні препарати чи респіраторні маски.

Вранці понеділка лише у аптеці Верховної Ради я побачила у наявності Амізон, Аміксин та Арбідол, про які в інших аптеках безрезультатно питають кияни. Разом із тим, навіть у парламенті купити також популярні серед пересічних українців оксолінову мазь чи маску було неможливо.

Самі аптекарі кажуть, що і маски, і оксолінова мазь є на складах, їх просто не встигають довозити до аптек через ажіотажний попит. Говорить виконавчий директор Асоціації фармацевтичних дистриб’юторів Денис Шевченко:

“У вівторок, середу будуть нові поставки. Попередня була у неділю. Як тільки приходить нова партія на склад, вона одразу ж відправляється у аптечну мережу. Замовлення робиться із якоїсь адекватної норми на одну особу, яка потрібна для лікування чи профілактики.”

У столиці багато хто одів респіраторні маски, ще більше просто затуляються шарфами чи комірцями від светрів. У громадському транспорті, просякнутому гострим запахом часнику, обговорюються різні народні методи захисту від грипу.

Політики також діляться своїми рецептами: президент Віктор Ющенко радить частіше провітрювати приміщення, прем’єр Юлія Тимошенко закликає шити марлеві маски для себе і сусідів, а лідер опозиції Віктор Янукович каже, що сам рятується від хвороб завдяки обливанню холодною водою. На місцевому рівні також з’явилися свої ініціативи: мер Києві Леонід Чернівецький вимагає, аби маски одягнули усі продавці, а от у Львові того ж вимагають від водіїв громадського транспорту, який нині дезінфікують розчином хлору.

Тим часом у керівництві Придніпровської залізниці повідомили, що впродовж останніх днів пасажири повернули у каси 1.5 тисяч квитків, що складає 80% з усіх проданих. Аби заспокоїти пасажирів, начальник залізниці повідомив, що у поїздах є чотириденний запас масок, який постійно поновлюється. Поки українці самі обмежують себе у пересуванні країною, сусідні держави, як повідомили у Міністерстві закордонних справ, поки що не обмежують виїзд українців за кордон.

Тоді як у ситуації із епідемією грипу в Україні вже починають помічати ознаки масової істерії, недооціненими виглядають дані щодо інших епідемій в Україні, маловідомі широкому загалу. Наприклад, за перше півріччя цього року від туберкульозу в Україні померло 4629 осіб. Це означає, що кожної доби від цієї хвороби в Україні помирає 24 людини.