ОПОРА: вибори пройшли без інцидентів, які б вплинули на результати

Громадянська мережа "ОПОРА" заявляє, що голосування на позачергових парламентських виборах в основному відбувалося у штатному режимі, без інцидентів, які могли б поставити під сумнів легітимність виборчого процесу.

Як заявила координатор виборчих та парламентських програм "ОПОРИ" Ольга Айвазовська, абсолютна більшість кандидатів були у рівних умовах, але кампанію не можна назвати цілком вільною у межах країни через ситуацію в окремих районах Донецької та Луганської областей, які контролюються незаконними збройними формуваннями.

За даними "ОПОРИ", якщо порівнювати динаміку і типи порушень із попередніми парламентськими виборами у 2012 році, цьогоріч спостерігачі "ОПОРИ" констатували зменшення фактів контролю за голосуванням та спроб шахрайства під час виборів, що свідчить про зниження впливу адмінресурсу та підкупу виборців.

Водночас на думку експертів мережі, найбільша кількість порушень пов'язана і мажоритарними округами. Представники громадських організацій радять врахувати це Раді 8-го скликання при зміні виборчих законів.

За даними "ОПОРИ", явка в цілому по Україні становить 51,2% і є доволі високою, зважаючи на ситуацію на Донбасі. За словами Ольги Айвазовської, цей показник не набагато відрізняється від явки на попер виборах у 2012 році, яка тоді склала 57,9%.

У "ОПОРІ" також вважають, що самоусунення Верховної Ради від правового врегулювання виборчого процесу у Донецькій та Луганській областях ускладнило забезпечення державою базових стандартів виборів в окремих округах у цих регіонах.

Водночас, коментуючи події у виборчому окрузі №45 на Донеччині, де переміг Юхим Звягільський, представники "ОПОРИ" заявили, що згідно із законом скільки б дільниць не відкрилися в окрузі, результати голосування все одно можна встановлювати, відтак законодавчо немає підстав не визнавати результатів виборів в цьому окрузі.

При цьому експерти зазначили, що це також має стати предметом вдосконалення виборчого законодавства.

Зокрема, як заявила пані Айвазовська, враховуючи, що заморожений конфлікт на сході України може тривати досить довго, треба законодавчо визначити, яка мінімальна кількість дільниць має взяти участь у виборах на окрузі, аби результати цих виборів можна було встановити.