Чехія і Словаччина святкують 25-річчя Оксамитової революції

Словаччина Копирайт изображения EPA

Чехія і Словаччина починають святкування на честь 25-річчя найбільшої студентської демонстрації, із якої 17 листопада 1989 року почалася Оксамитова революція - падіння комунізму у тодішній Чехословацькій соціалістичній республіці та перехід країни до ринкової економіки.

Мирний протест у Міжнародний день студента переріс у сутички з поліцією, що лупцювала демонстрантів.

Через місяць у Чехословаччині з'явився перший за понад сорок років некомуністичний уряд, а 29 грудня 1989 року Вацлав Гавел став президентом федерації зі результатами голосування парламенту.

У 1993 році Чехія й Словаччина пережили так зване "Оксамитове розлучення", ставши двома окремими державами.

У Чехії 17 листопада святкують як День боротьби за свободу й демократію, у Словаччині ж його знають як День боротьби проти тоталітаризму.

Новий формат

До святкувань з нагоди річниці Оксамитової революції до Братислави напередодні завітав український президент Петро Порошенко, де зустрівся із лідерами країн Вишеградської четвірки.

Як повідомляє прес-служба українського президента, очільники країн обговорили ситуацію в Україні та узгодили новий формат співпраці - на рівні міністрів закордонних справ та оборони.

"Всі країни засвідчили: ми маємо справу з агресією. Ми маємо продемонструвати єдність всієї Європи і солідарність з Україною в питаннях і безпеки, і економіки. І я побачив цю солідарність і підтримку у Братиславі", - сказав після зустрічі пан Порошенко.

За його словами, головною темою обговорення було питання безпеки.

Водночас президент Польщі Броніслав Коморовський заявив, що Вишеградська четвірка солідарна і підтримує Україну, яка "протистоїть російській агресії", цитує його прес-служба українського президента.

Тим часом президент Угорщини Янош Адер та президент Словаччини Андрей Кіска зазначили, що готові до запровадження нових санкцій проти Росії, "коли діалог не діє".