Вчені з'ясували, як виглядав найдавніший родич динозаврів

  • Пол Рінкон
  • Оглядач BBC з питань науки
Родич динозавра

Автор фото, Gabriel Lio

Підпис до фото,

Дані про телеократера повністю змінюють наше уявлення про родичів динозаврів

Як виглядав один з найдавніших родичів динозаврів? Вчені з'ясували, що він був схожий на крокодилів і алігаторів.

Раніше деякі палеонтологи припускали, що найдавніші родичі динозаврів ходили на двох ногах і були схожі на відомих нам динозаврів, тільки в мініатюрі. Однак підтвердити ці припущення було складно, оскільки давні скам'янілі останки тварин трапляються нечасто.

За даними нового дослідження, опублікованого в журналі Nature, прабатьки динозаврів пересувалися на чотирьох лапах, як крокодили.

Останки хижого пращура динозаврів довжиною 2-3 метра знайшли на півдні Танзанії в 2015 році. Тварина жила на землі приблизно 245 мільйонів років тому, під час тріасового періоду мезозойської ери, тобто раніше, ніж датуються найраніші з відомих вченим останки динозаврів.

"Це досить маленька тварина, яку ми назвали телеократер (Teleocrater). Вона важила приблизно як звичайна собака", - розповідає один з авторів нового дослідження, професор Пол Барретт з лондонського Музею природознавства.

"Ця істота виглядала як дещо досконаліша версія комодського варана, - можливо, схрещена з кимось ще. Тобто це була маленьке тварина, а не величезний крокодил, вкритий бронею", - розповів пан Барретт в інтерв'ю BBC.

Автор фото, Gabriel Lio

Підпис до фото,

Телеократери, як і інші родичі динозаврів, водилися на величезній території - від Росії до Бразилії

Teleocrater rhadinus з'явився незабаром після того, як величезна група тварин, відомих під назвою архозаврів, розділилася на два підвиди: один з них став пращуром динозаврів (а ще пізніше - птахів), а інший - алігаторів і крокодилів.

Анатомія телеократера подібна тваринам із другої групи. Наприклад, його гомілковостопний суглоб характерний для крокодилів, а деякі інші риси радше нагадують анатомію динозаврів.

Перші останки телеократера знайшли в 1933 році в Танзанії. У 1950-ті роки їх вивчали фахівці з лондонського Музею природознавства.

Однак в тій знахідці не вистачало деяких важливих кісток - наприклад, гомілкостопу. Тому тоді вчені не змогли точно визначити, чи була це тварина родичем крокодилів чи динозаврів.

Нові кістки цієї ж тварини знайшли в 2015 році в Танзанії, і ця знахідка допомогла прояснити питання, які залишалися без відповідей.

Знайдені останки доводять, що ця тварина була однією з найдавніших у родині архозаврів, а пересувалася вона, як крокодили.

Автор фото, Roger Smith

Підпис до фото,

Стерлінг Несбіт та Крістіан Сидор - вчені з команди, що знайшла нові кістки телеократера в 2015 році

"Дані про телеократера повністю змінюють наше уявлення про стародавню історію родичів динозаврів, - каже Стерлінг Несбіт, один зі співавторів нового дослідження. - І водночас це відкриття ставить перед нами більше питань, ніж дає відповідей".

Телеократери, як і інші родичі динозаврів, водилися на величезній території - від Росії до Бразилії.

Група вчених, які знайшли останки цієї тварини, збирається найближчим часом повернутися до Танзанії, щоб продовжити пошук інших кісток скелета цієї тварини.