Вчені з'ясували, як виглядав найдавніший родич динозаврів

Родич динозавра Копирайт изображения Gabriel Lio
Image caption Дані про телеократера повністю змінюють наше уявлення про родичів динозаврів

Як виглядав один з найдавніших родичів динозаврів? Вчені з'ясували, що він був схожий на крокодилів і алігаторів.

Раніше деякі палеонтологи припускали, що найдавніші родичі динозаврів ходили на двох ногах і були схожі на відомих нам динозаврів, тільки в мініатюрі. Однак підтвердити ці припущення було складно, оскільки давні скам'янілі останки тварин трапляються нечасто.

За даними нового дослідження, опублікованого в журналі Nature, прабатьки динозаврів пересувалися на чотирьох лапах, як крокодили.

Останки хижого пращура динозаврів довжиною 2-3 метра знайшли на півдні Танзанії в 2015 році. Тварина жила на землі приблизно 245 мільйонів років тому, під час тріасового періоду мезозойської ери, тобто раніше, ніж датуються найраніші з відомих вченим останки динозаврів.

"Це досить маленька тварина, яку ми назвали телеократер (Teleocrater). Вона важила приблизно як звичайна собака", - розповідає один з авторів нового дослідження, професор Пол Барретт з лондонського Музею природознавства.

"Ця істота виглядала як дещо досконаліша версія комодського варана, - можливо, схрещена з кимось ще. Тобто це була маленьке тварина, а не величезний крокодил, вкритий бронею", - розповів пан Барретт в інтерв'ю BBC.

Копирайт изображения Gabriel Lio
Image caption Телеократери, як і інші родичі динозаврів, водилися на величезній території - від Росії до Бразилії

Teleocrater rhadinus з'явився незабаром після того, як величезна група тварин, відомих під назвою архозаврів, розділилася на два підвиди: один з них став пращуром динозаврів (а ще пізніше - птахів), а інший - алігаторів і крокодилів.

Анатомія телеократера подібна тваринам із другої групи. Наприклад, його гомілковостопний суглоб характерний для крокодилів, а деякі інші риси радше нагадують анатомію динозаврів.

Перші останки телеократера знайшли в 1933 році в Танзанії. У 1950-ті роки їх вивчали фахівці з лондонського Музею природознавства.

Однак в тій знахідці не вистачало деяких важливих кісток - наприклад, гомілкостопу. Тому тоді вчені не змогли точно визначити, чи була це тварина родичем крокодилів чи динозаврів.

Нові кістки цієї ж тварини знайшли в 2015 році в Танзанії, і ця знахідка допомогла прояснити питання, які залишалися без відповідей.

Знайдені останки доводять, що ця тварина була однією з найдавніших у родині архозаврів, а пересувалася вона, як крокодили.

Копирайт изображения Roger Smith
Image caption Стерлінг Несбіт та Крістіан Сидор - вчені з команди, що знайшла нові кістки телеократера в 2015 році

"Дані про телеократера повністю змінюють наше уявлення про стародавню історію родичів динозаврів, - каже Стерлінг Несбіт, один зі співавторів нового дослідження. - І водночас це відкриття ставить перед нами більше питань, ніж дає відповідей".

Телеократери, як і інші родичі динозаврів, водилися на величезній території - від Росії до Бразилії.

Група вчених, які знайшли останки цієї тварини, збирається найближчим часом повернутися до Танзанії, щоб продовжити пошук інших кісток скелета цієї тварини.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему