ЄС розглядає ''українську дилему''

Сопот: неформальна зустріч Копирайт изображения Reuters
Image caption Міністри ЄС домовилися поки не переривати діалогу з Україною щодо асоціації

Міністри закордонних справ ЄС на неформальній зустрічі у польському Сопоті вирішили не переривати переговорів щодо нової угоди Україна-ЄС, незважаючи на судовий процес над Юлією Тимошенко.

Таку заяву зробив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський після завершення дводенної зустрічі міністрів із 27 країн ЄС і верховної уповноваженої Євросоюзу з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон, - повідомляє польське агентство ПАП.

На порядку денному неформальної зустрічі в суботу була програма ЄС "Східне партнерство" перед самітом, який запланований на 30 вересня.

Кетрін Ештон висловила стурбованість процесом над екс-прем'єр-міністром України і сказала, що ЄС пильно стежить за його перебігом.

Про те, що справа Тимошенко - її арешт під час судового процесу, який США і ЄС називали політичним, - може зашкодити євроінтеграції України, неодноразово заявляли прихильники української опозиції.

США і країни ЄС висловили стурбованість арештом Юлії Тимошенко і закликали президента Януковича утриматися від переслідування його політичних опонентів.

Оглядачі в Україні припускали, що гучна справа, яку міжнародна спільнота назвала прикладом "вибіркового правосуддя", може зірвати заплановане на цей рік підписання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС.

Українська дилема

Провідні американські політики, зокрема колишній представник Держдепартаменту, а нині голова правозахисної організації Freedom House Девід Крамер, минулого місяця в приватному листі керівництву ЄС (президенту Ради ЄС Герману ван Ромпею, президенту Європейської комісії Жозе Мануелю Баррозу, верховній уповноваженій з питань закордонної політики Кетрін Ештон і Радославу Сікорському) закликали призупинити євроінтеграційний діалог з Києвом, щоби вказати українській владі на неприпустимість арешту Тимошенко.

Американські політичні діячі вказують на те, що арешт і його обставини несумісні з демократичними принципами, які личать державі-учасниці програми Східне партнерство.

Копирайт изображения AFP
Image caption Ювілейний саміт СНД, але обличчя учасників невеселі

Як пише у своєму онлайн-блозі Едвард Лукас з тижневика Economist, цей лист залишився без відповіді.

Раніше президент Польщі Броніслав Коморовський закликав президента України якнайшвидше припинити процес над Юлією Тимошенко і довести світовій спільноті, що її арешт не є політичним переслідуванням.

Як каже кореспондент Бі-Бі-Сі в Польщі, арешт Тимошенко став дипломатичною дилемою для Варшави, яка виступає адвокатом України в європейських структурах, з одного боку, і занепокоєна дедалі більшим згортанням демократії в Україні, з іншого.

Політичне керівництво ЄС також постало перед дилемою: з одного боку, потреба реагувати на відступ України від демократичних принципів, а з іншого - необхідність надіслати Києву позитивний сигнал і не підштовхнути Україну на схід, у Митний союз, до якого українську владу запрошує Росія.

Комітет з питань торгівлі Європарламенту цього тижня рекомендував Європейській комісії не відмовлятися від намірів підписати з Україною угоду про створення зони вільної торгівлі в межах нової угоди про асоціацію.

Міністри закордонних справ ЄС на зустрічі в Сопоті обговорили також ситуацію в Білорусі, президент якої, Аляксандр Лукашенка, вперто ігнорує заклики ЄС звільнити політичних в'язнів.

Новини на цю ж тему