Кремль: Україні бракує конкретики

Медвєдєв Копирайт изображения AFP

Президент Росії Дмітрій Медвєдєв назвав неконкретними українські пропозиції з газового питання. Про це заявила речниця російського лідера Наталя Тімакова.

"Російський президент звернув увагу українських партнерів на те, що ті пропозиції, які були передані російському уряду і про які йому доповіли, не містять конкретики", - сказала вона.

Раніше в суботу президент України Віктор Янукович, перебуваючи у Таджикистані на саміті Співдружності незалежних держав, заявив, що будь-який тиск на Україну в газових переговорах є неприйнятним та таким, що принижує державу.

"Будь-який тиск у цих питаннях - він для нас принизливий. І ми не дозволимо, щоб з нами так говорили. Коли йдуть переговори, на переговорах все що завгодно буває, а коли ми виходимо у засоби масової інформації, нам треба чогось дотримуватися", - сказав Віктор Янукович.

Він також додав, що Україну загнали у кут, а потім "почали диктувати умови".

Ще раніше Віктор Янукович заявив, що злиття "Нафтогазу" та "Газпрому" не буде.

На запитання журналістів про плани реструктуризації української державної компанії та про виконання вже існуючих договорів, він сказав, що це є внутрішньою справою: "Це наше внутрішнє питання. Це договір двох господарюючих суб’єктів".

Раніше можливе злиття "Нафтогазу" з "Газпромом" називали як плату за знижку на російський газ для України. Втім, враховуючи суттєву різницю в активах українського нафтогазової компанії та російського газового монополіста, таке злиття скоріше б нагадувало поглинання.

Українське керівництво вже тривалий час твердить, що чинні нині газові контракти з Росією від січня 2009 року є вкрай невигідними для України і мають бути переглянуті, не виключено, що у судовому порядку. Натомість, Росія наполягає, що контракти були укладені у відповідності із чинним законодавством та за вказівками тодішніх президентів.

Загострення війни слів

В останній тиждень Росія та Україна обмінялися низкою заяв щодо газового питання. Зокрема, про можливе звернення України до арбітражу та готовність Росії подати зустрічний позов, а також щодо реструктуризації "Нафтогазу", про яку напередодні оголосив прем’єр-міністр Микола Азаров.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Президент України гостро прокоментував газові перемови з Росією

Глава українського уряду сказав, що нині триває розробка нової структури "Нафтогаз", і заявив, що "очевидно, що буде самостійна газовидобувна компанія". А це, за його словами, призведе до того, що доведеться переукласти існуючі контракти на постачання російського газу.

Москва у відповідь заявила, що при будь-якій реорганізації у компанії має лишитися правонаступник , "якому мають бути передані права та зобов’язання за існуючими міжнародними угодами". Що ж до переукладання угод, то прес-секретар російського прем’єр-міністра Дмітрій Пєсков сказав, що перегляд угод "може супроводжуватися лише реалізацією ініціативи зі злиття "Нафтогазу" та "Газпрому".

Попри загострення у "газових" українсько-російських перемовах, експерт з газових питань Володимир Саприкін сказав в інтерв'ю BBC.ua, що, на його думку, чергової "газової війни" між Росією та Україною не буде.

Новини на цю ж тему