МЗС вручило ноту послу Лівії через затриманих українців

Копирайт изображения AP
Image caption Українців утримують в тренувальному центрі. Разом з ними опинився також вихідець з Чаду

Міністерство закордонних справ України передало ноту послу Лівії Фейсалому Аш-Шаарі з приводу затримання 22 українців у тій країні.

Напередодні із послом Лівії зустрівся спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Євген Микитенко.

Він закликав лівійську владу вжити невідкладних заходів для забезпечення "безпеки українських громадян, їх негайного звільнення з-під варти для подальшого повернення на Батьківщину та уникнення безпідставного затримання громадян України в майбутньому".

"Він категорично заперечив факт направлення громадян України до Лівії для участі в збройному протистоянні", - йдеться у повідомленні МЗС. У понеділок деякі ЗМІ повідомляли про те, що українці в Лівії начебто працювали як снайпери на боці Муаммара Каддафі.

Спершу йшлося про 23 українців, але, як повідомляє МЗС, після втручання посольства України одного з них відпустили. Усі ці люди, за даними МЗС, прибули з України до Лівії працювати на об’єктах нафтової галузі.

Українські найманці в Лівії: нафтовики чи снайпери?

В українських інтернет-виданнях було поширене відео, на якому лівієць емоційно розповідає про українців, яких затримали за звинуваченнями в тому, що вони були снайперами-найманцями на службі Каддафі.

Кореспонденти Арабської служби Бі-Бі-Сі розшифрували слова людини з цього відео, яка ідентифікує себе як лівійського повстанця. Чоловік показує на людей, що мовчки сидять, і каже, що "група людей перед вами – група снайперів, які були заарештовані під час операції з визволення району Абу Салім. Вони були заарештовані з снайперськими гвинтівками, що можуть вражати цілі на відстані 3,5 кілометрів, з оптичними прицілами, а деякі з глушниками. Злагоджено діючи з бригадами Каддафі, вони стріляли в людей. Хвала Аллаху, Qa’qa’ бригада змогла атакувати цю групу і заарештувати їх разом з снайперськими гвинтівками та зброєю".

"На жаль, ми не знаємо чому вони вирішили прийти до нас і стріляти в нас, хоча ми лівійці не маємо жодних образ на Україну та історичних проблем", - каже охоронець.

Далі невідомий каже про те, що дехто із заарештованих вже похилого віку, один, здається, 65 років, інший 70 років, але є й молоді. Довга промова завершується ще однією подякою Аллаху, за те "що вів до перемоги". Походження цього відео невідоме.

Україну дискредитують?

"Офіційних звинувачень лівійська сторона громадянам не висунула",- заявив речник МЗС Олег Волошин, запевнивши, що ці люди достатньо забезпечені їжею та водою.

"Ми підозрюємо спроби дискредитації української влади в її намаганнях встановити контакти з новою лівійською владою", - сказав Олег Волошин, додавши, що у повідомленнях ЗМІ про Лівію українці вже не раз фігурували як "учасники бойових дій".

Він відмовився конкретизувати інформацію про те, хто саме намагається дискредитувати українську владу, сказавши, що про це "можна здогадатися, подивившись, ЗМІ якої країни найчастіше повідомляють про затриманих українців".

Лівійські бранці та інше відео

Водночас самі українські громадяни, яких затримали у Лівії за підозрою в тому, що вони були найманцями-снайперами на службі у полковника Каддафі, спростовують звинувачення.

Один із затриманих, громадянин України Максим Шадров в інтерв’ю російському телебаченню у Лівії запевняв, що "його руки чисті".

Як повідомила агенція Associated Press, з цими українцями встановили контакт українські та російські дипломати.

Зокрема, після візиту представників посольств до затриманих нібито батька Шадрова, громадянина Росії, звільнили.

Копирайт изображения AP
Image caption На зустріч з затриманими прийшли українські дипломати. МЗС України запевняє, що у затриманих достатньо води і їжі

Українці були винайняті російською нафтовою компанією Дакара. До Тріполі робітники прибули у липні, але вже 21 серпня були затримані повстанцями, які увішли до лівійської столиці.

Командир повстанців, який утримує робітників-нафтовиків у приміщенні тренувального центру, як пише агенція, заявляв, що "українці були озброєні і пройшли курс підготовки снайперів". Однак пізніше змінив свою думку, визнавши, що зброї у затриманих не було ні при собі, ні в тому помешканні, де вони жили.

"Але вони прибули до країни нелегально і в дуже напружений час – після війни", - цитує Отмана бін Отмана агенція AP.

Післявоєнний синдром

Представник організації Human Rights Watch Сара Вітсон заявила, що керівництво повстанців "має підстави для занепокоєння щодо найманців та насильства з їхнього боку, але воно зараз просто заарештовує темношкірих чоловіків, тому що ті нібито можуть бути найманцями".

Після того, як у Тріполі увійшли повстанці, вони затримали близько 5 тисяч іноземців за підозрою в тому, що вони завербувались на службу до Каддафі.

Найбільше проблем у темношкірих робітників, оскільки режим Каддафі взяв на військову службу сотні найманців з Чаду, Судану та інших країн регіону.

За деякими даними, до війни у Лівії в різних галузях – будівництві, нафтовидобувній індустрії, медицині працювало близько півтора мільйони іноземців, і це при тому, що загальна кількість населення країни - всього 6 мільйонів.

Ще з початком бойових дій більшість робітників з інших країн було евакуйовано. Однак ті, які сподівались на роботу у країні після війни, залишились. Серед них чимало сомалійців та філіппінців.

Українець Максим Шадров, інтерв’ю якого було показано на російському телебаченні, пояснив, що його перебування в Лівії пояснюється поганою економічною ситуацією в Україні.

"Ми приїхали сюди заробляти гроші для наших родин", - сказав Шадров.

Новини на цю ж тему