Манфред Профазі: Україна - експортер "живого товару"

Манфред Профазі Копирайт изображения IOM
Image caption Манфред Профазі: населення України зменшується і старіє

За оцінками Міжнародної організації з питань міграції (МОМ), останніми роками з України виїхало близько 2 млн трудових мігрантів. 67% з них – чоловіки, 33% – жінки.

Кошти, які надходять від заробітчан, стимулюють виробництво. Разом із тим, збільшення грошової маси призводить до зростання цін.

Відплив молоді спричиняє негативні демографічні наслідки як унаслідок руйнації сімейних відносин, так і через несприятливу для народження і виховання дітей специфіку "мігрантського" способу життя.

Втрати України від відтоку спеціалістів, за підрахунками експертів, складають приблизно 15 мільярдів доларів щороку.

Загрозливою, на думку демографів, є збільшення міграції в Україну, зокрема, з Азії, яке несе ризик можливих змін у складі населення України.

Першим запитанням кореспондента ВВС Україна Олеся Коношевича до голови представництва Міжнародної організації з міграції в Україні Манфреда Профазі було – які фактори впливають на міграцію з України?

Манфред Профазі: Одним із ключових чинників, що впливають на міграцію, є економічний розвиток. Так, приміром, дохід на душу населення у Чернівецькій області – одній із головних областей походження українських трудових мігрантів – є майже на 40% нижчим від середнього по Україні. Серед інших ключових чинників варто зазначити близькість до кордону з країнами ЄС, налагоджені міграційні та культурні зв'язки тощо.

ВВС Україна: Чи залишається Росія головним центром міграції з України?

Манфред Профазі: За даними останніх років, до Російської Федерації прямувала половина українських трудових мігрантів. Близько 40%, натомість, обрали країни ЄС, насамперед Італію, Чехію, Польщу, Угорщину, Іспанію та Португалію.

ВВС Україна: Скільки українців стали жертвами злочинних угруповань, тобто жертвами торгівлі?

Манфред Профазі: Україна залишається однією із основних країн походження "живого товару". З 1991 року від торгівлі людьми постраждало близько 110 тис. українських громадян. З початку роботи своєї програми протидії торгівлі людьми 1998 року по сьогодні представництво Міжнародної організації з міграції в Україні допомогло понад 7700 потерпілим. Зараз з'являються численні нові тенденції у цьому кримінальному явищі, включно зі збільшенням випадків трудової експлуатації та зростанням кількості потерпілих чоловіків. Також збільшується кількість виявлених випадків експлуатації дітей.

ВВС Україна: Які демографічні наслідки виїзду українців, зокрема, молоді з України?

Копирайт изображения Reuters
Image caption Приблизно 110 тисяч українців стали жертвами торгівлі "живим товаром"

Манфред Профазі: Населення України скорочується та старіє. Хоча розмови про "вимирання нації", як зазначають деякі автори, є очевидним перебільшенням. Однак така тенденція, безумовно, матиме вплив на економічний і соціальний розвиток держави.

У 1990 році населення України становило 51 мільйон осіб, тоді як станом на 2010 рік воно скоротилося більш ніж на 5 мільйонів. За даними Світового Банку, ця тенденція зберігається, і щорічно населення зменшується на 380 тисяч осіб, що приблизно дорівнює населенню Севастополя.

Виїзд громадян за кордон триватиме, й існує можливість майбутнього збільшення дефіциту робочої сили, оскільки населення багатьох країн призначення українських мігрантів також скорочується і старіє. Особливо це стосується Європейського Союзу та Російської Федерації.

ВВС Україна: Який вихід? Адже аналітики відзначають не надто великі зусилля української влади в цьому напрямку?

Манфред Профазі: Відмовляти українців від пошуку заробітків за кордоном – не вирішення проблеми. Натомість, для зменшення негативних наслідків і сприяння позитивному впливу міграції необхідно заохочувати українців до маятникової міграції і повернення на батьківщину для вкладання своїх заощаджень. Це одночасно пом’якшуватиме демографічну ситуацію і підвищуватиме потенціал міграції з точки зору розвитку держави.

Мало хто усвідомлює значну важливість коштів, які надсилаються мігрантами додому. Українські мігранти щорічно перераховують від 5 до 9 мільярдів доларів США, що становить 5-8,5% ВВП і дорівнює сумі, яку іноземні підприємства вкладають у країну. Країни, що традиційно експортують робочу силу, зокрема Мексика та Філіппіни, вже давно усвідомили колосальний потенціал для розвитку країни, пов'язаний із коштами, які перераховуються з-за кордону, і успішно створили потужні структури підтримки для збільшення надходжень і кращого використання цих грошей.

ВВС Україна: Які ризики від збільшення імміграції в Україну?

Манфред Профазі: Сучасні дебати з приводу міграції зосереджуються, головним чином, на українцях, які виїжджають за кордон, і громадянах інших країн, що проїжджають через Україну. Однак у майбутньому виникатиме дедалі більша необхідність включати в ці дебати потребу в імміграції.

Життєво необхідно, щоб Україна вивчила питання приваблення мігрантів на роботу.

Важливо відзначити, що міграцію не можна розглядати в якості єдиного рішення демографічного спаду. Виклики, які стоять перед суспільствами, що зазнають скорочення та старіння населення, надто складні, аби вирішувати їх простим ввезенням робочої сили. У випадку правильного управління міграція може стати одним із інструментів, який дозволить стримувати негативні наслідки скорочення населення і стимулюватиме сталий економічний розвиток. У будь-якому випадку наслідки цієї тенденції, демографічний спад, матимуть вплив на країну. Питання в тому, як відреагувати на нього.

Нагору

Новини на цю ж тему