Ющенко не вважає справу Тимошенко політичною

Віктор Ющенко

Екс-президент Віктор Ющенко не вважає справу Юлії Тимошенко політично обумовленою. На його думку, уклавши з російським прем'єр-міністром Владіміром Путіним у 2009 році газові угоди, вона зрадила національні інтереси.

При цьому пан Ющенко дистанціюється від своєї участі у підписанні контрактів, хоча і звинувачує Тимошенко в тому, що вона не координувала свої дії з ним. Також він закидає Тимошенко і її політичній силі – БЮТ – те, що українські демократичні сили роздроблені. Ющенко схвалює намагання уряду Азарова переглянути газові угоди з Росією і вважає, що Росія ніколи не відмовиться від ідеї "колоніальної України".

Говорячи про справу проти Юлії Тимошенко стосовно газових контрактів 2009 року, Віктор Ющенко намагався чітко розмежувати політичну і економічну складові цього процесу.

"Чому Німеччина має базову 250, Словаччина, Австрія мають від 250 до 300, Україна має 450? Причому, я назвав держави, які знаходяться на одній гілці газопроводу. Чому, знаходячись ближче до джерела видобування, Україна платить ціну, яка знаходиться на кордоні між Францією і Італією в Альпах? Як вийшло так, що Україна платить некоректну, неринкову ціну? Що за цим стоїть?".

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

На думку Ющенка, неринковою є і ціна на транзит російського газу, і підходи до штрафів за не викуплений вчасно газ. При цьому Ющенко визнає і політичний чинник: "Безумовно, ні одна політична сила не обмине, щоб цю оказію використовувати політично". На його думку, те, що багато колишніх функціонерів часів його президентства (Юлія Тимошенко, Юрій Луценко та багато інших. – ред.) перебувають в СІЗО, не є добре, однак він вважає, що відповіді на всі питання має дати тільки суд.

У контрактах 2009 року, за словами Ющенка, він прямої участі не брав, однак засуджує те, що Тимошенко без його дозволу поїхала до Москви і уклала з Путіним газові угоди. "Україна цей контракт обслуговувати не може. Він приносить нам збитків щорічних, якщо взяти по транзиту, ми десь не добираємо 4 мільярди. За газ ми щорічно переплачуємо від комерційної ринкової ціни приблизно 3,5 мільярди", - заявив він в інтерв’ю bbc.ua.

Історія "зради"

Політичні стосунки Ющенка з Тимошенко почалися, за його словами, "пізнього вечора у грудні 1999 року", коли вона прийшла до нього і запропонувала віддати їй посаду енергетичного віце-прем’єра в його уряді. Загалом, Ющенко заявив bbc.ua про те, що після 1999 року "кожна посада, яка була у Тимошенко, була зроблена мною". А от "жовтою карточкою" у їхніх стосунках Ющенко вважає події 2005 року після того, коли у парламенті "почалася активна перевербування народних депутатів фракції НУ-НС у парламенті під омофор Тимошенко. … Потім десь у березні-квітні Юлія Володимирівна починає говорити про "оточення президента". Я бачив два крила як ворогів, які з собою б’ються". І після того, як НУ-НС і БЮТ не виробили спільної стратегії поведінки, Ющенко вирішив відправити Тимошенко у відставку.

Політичні невдачі української опозиції Ющенко пов’язує в основному з діяльністю Тимошенко. "Проблема демократії це те, що принесла в політику за останні 3-4 роки та політична сила, яка в нас була при владі. Це БЮТ. Розбрат, хитання, взаємопоборення – оце таке лоно демократів", - сказав Ющенко bbc.ua.

Справа про отруєння

Паралельно з політичними подіями, Ющенко у ті часи, як він заявляє, зробив 26 операцій "по 4-5 годин з глибоким наркозом" у швейцарській клініці, назву якої він не вказав. Він вважає поганий стан свого здоров’я наслідком отруєння діоксином, який було виявлено в його крові у концентраціях 36-45 тисяч одиниць. Такими, за словами Ющенка, були результати аналізів його крові, зроблених у чотирьох міжнародних лабораторіях, сім років тому. Зараз Ющенко погодиться повторно здати кров на аналіз до національної лабораторії, тільки якщо генпрокуратура наведе вагомі причини для цього. "Національна лабораторія може знаходитись під певним впливом, і висновки можуть бути необ’єктивними", - каже він.

Президентство Януковича

Помилкою Віктора Януковича Ющенко вважає те, що він не скасував угоди 2009 року, коли заступив на посаду президента, а підкріпив їх Харківськими угодами, які, на думку Ющенка, суперечать Конституції. При цьому він не вважає, що Янукович у своїй політиці намагається копіювати стиль правління Путіна: "Ті можливості, які є в Росії у монарха, вони ніколи не будуть можливостями України".

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Водночас Ющенко підкреслює, що повноваження Януковича-президента набагато ширші за ті, що були у нього самого, оскільки теперішній президент має підконтрольну йому парламентську більшість і лояльного прем’єра. Позиція ж Росії стосовно України, на думку Ющенка, буде незмінною – "підлегла Україна, колоніальна країна. Прийняти суверенність, незалежність – у абсолютної більшості політиків ця категорія належного місця не зайняла", - заявив він в інтерв’ю bbc.ua.