Чи курсуватиме ''Сталінобус'' в Україні?

  • Роман Лебедь
  • BBC Україна
Йосип Сталін

Автор фото, AP

Підпис до фото,

Ставлення до Сталіна в Україні досі суперечливе

Група громадських діячів просить президента та прокуратуру заборони автобуси із зображенням Йосипа Сталіна, які планують запустити в Севастополі 7 листопада.

Таким чином місцеві активісти хочуть долучитися до започаткованої в Росії акції "Автобус перемоги". Її суть полягає у відзначенні річниці проведення параду Червоної армії у Москві 1941 року, незадовго після чого почався контрнаступ радянських військ на нацистських нападників.

Організатори кажуть, що таким чином намагаються вшанувати досягнення пращурів в роки війни.

Однак такий спосіб, за словами багатьох діячів, суперечить українському законодавству та рішенням різних європейських структур.

Сталінізм повертається?

"Ми маємо рішення суду з приводу Голодомору у відкритій Службою безпеки справі, в якій Сталін фігурує як один із злочинців, організаторів Голодомору. Не менш важливо, що це, очевидно, є просто порушенням будь-яких моральних норм, тому що ідеться про людину, відповідальну за життя мільйонів жителів колишнього Радянського Союзу. Серед них - і українців, і кримських татар - корінного населення Криму", - прокоментував bbc.ua Володимир В'ятрович, який раніше раніше очолював архів СБУ, а тепер входить до громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932—1933 років.

Цей комітет звернувся до Віктора Януковича та різних органів влади із проханням заборонити "сталінобус", як його називають, в Україні. У планованій акції вони вбачають відродження сталінізму, а також порушення не лише українського законодавства, а й європейських норм:

"Подібні практики суперечать рішенням європейських структур, зокрема Декларації Європейського Парламенту щодо проголошення 23 серпня Європейським днем пам’яті жертв сталінізму і нацизму та Резолюції Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму" - в числі інших документів зазначають автори звернення комітету.

До складу створеної минулого року організації входить 40 діячів, серед яких Іван Дзюба, Ніна Матвієнко, Євген Станкович, Іван Драч, Дмитро Павличко, Євген Сверстюк.

"Без політики"

Хоча в Росії реакція на громадський транспорт із зображенням Сталіна також неоднозначна, там він їздитиме вже не вперше.

В 2010 році акція відбулася в Санкт-Петербурзі з ініціативи блогера Віктора Логінова.

Цього року активісти знову оголосили збір грошей в інтернеті і підготували кілька можливих макетів. Акція ювілейна - з часу параду виповнюється 70 років. Активісти розраховують запустити автобуси у кількох містах Росії, а також у Мінську та Севастополі.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Радянську символіку в Євросоюзі вважають некоректною

"Нам нічого соромитися і немає в чому каятися. Ми хочемо жити з тією історією, яка була у нашої великої країни, а не з похмурими міфами, які бачать у кривому дзеркалі неоліберальних доктрин ті, чи інші політичні і громадські діячі", - написав з цього приводу у своєму блозі письменник із Санкт-Петербурга Андрій Мартьянов.

Організатори заявили, що хотіли б також запустити "сталінобуси" в Києві, але, за їх словами, не мають впевненості, що влада їх пропустить. В Севастополі ж уже тривають переговори із рекламною фірмою.

"Це не важливо, на автобусі, чи тролейбусі розмістять плакати. Головне, щоб люди їх побачили і замислилися над тим, що відбувається в країні", - прокоментував "Севастопольській газеті" координатор ініціативи у місті Борис Рожин.

Організатори стверджують, що це - приватна ініціатива, яка не має стосунку до жодної політичної сили.

Хоча, серед політичних сил України є як симпатики такої акції, так і противники.

Кримський політик, лідер Комуністичної партії робочих і селян Леонід Грач сказав bbc.ua, що така акція є достатньо природною для жителів Севастополя, як і загалом для кримчан:

"Вона, так би мовити, викличе не найбільш позитивну реакцію в українських націоналістів, але слід пам'ятати, що Сталін залишається вагомою постаттю в українській, російській та світовій історії. Це людина, яка врятувала світ від фашизму, тому треба ставитися до неї спокійно, об'єктивно. Звісно, були в його діях і великі трагедії, але були й великі перемоги", - вважає Леонід Грач.

Втім, на його думку, вище керівництво держави не дозволить провести таку акцію в Севастополі.

Протидіяти обіцяють і у Всеукраїнському об'єднанні "Свобода":

"Ми будемо апелювати до прокуратури, проводити інформаційні заходи, політичні акції та демонстрації", - прокоментував речник партії Юрій Сиротюк, висловивши однак переконання, що фізично його однопартійці не зможуть прийти і перешкодити запуску автобусів у Севастополі через політичну позицію міського керівництва.

Дискусійне питання

Такий автобус не зміг би їздити вулицями населених пунктів у межах Євросоюзу. У вересні Європейський суд юстиції постановив, що використання символів СРСР у країнах ЄС є політично некоректним і забороненим.

Раніше комітет Парламентської асамблеї ОБСЄ з демократії у своїй резолюції прирівняв сталінізм до нацизму.

В Росії популярність і репутація Сталіна в останні роки суттєво зросла, в тому числі на офіційному рівні.

В роки президентства Владіміра Путіна з'явився підручник, який характеризував Йосипа Сталіна, зокрема, як ефективного менеджера. А в проведеному російським телеканалом національному опитуванні, метою якого було знайти найвизначнішу історичну постать Росії, він посів третє місце.

Ставлення до нього серед населення України неоднозначне.

З одного боку, в багатьох містах неодноразово робили спробу апелювати до персони диктатора. Цієї весни в Севастополі зображення радянського лідера розмістили на білбороді. А минулого року те ж сталося на вулицях Луганська.

Підпис до фото,

Бюст Сталіна в Запоріжжі простояв недовго

Також, за повідомленнями інформагенцій, у Донецьку продавали чай зі Сталіним на упаковці.

У 2010 році на території Запорізького обкому Компартії України відкрили бюст Йосипа Сталіна. Згодом пам'ятнику відрізали голову, а в новорічну ніч підірвали.

Монументи Сталіну викликають негативні емоції у великої частини українського суспільства. Також, комісар Ради Європи з питань прав людини Томас Гаммарберґ заявляв, що поява такого пам'ятника в Україні, яка потерпала від комуністичного режиму і, зокрема, пережила Голодомор, виглядало б як вшанування винних у злочині.

В результаті мер Запоріжжя заявив, що той монумент встановили незаконно, а президент Віктор Янукович запропонував винести на референдум ідею пам'ятника Сталіну в Запоріжжі, але досі цього не сталося.